Румен Радев поддържа Мадуро, но България не можеше да не подкрепи Гуайдо, смята Захариева
Не са много държавите от ЕС, които са на различна от нашата позиция, смята външната министърка
България не може да има друга позиция за Венецуела, а президентът Румен Радев подкрепи Николас Мадуро. Това обясни външният министър Екатерина Захариева.
Тя говори пред репортери в парламента. Вчера Радев разкритикува правителството, че позицията му в подкрепа на Хуан Гуайдо не е автентична, а била преписана.
Захариева днес каза, че не й е приятно, че трябва да отговаря на упреците на държавния глава и то през медиите. Тя отхвърли обвиненията му, че позицията на България е била преписана. Външната министърка бе категорична, че държавата ни е участвала на различни форуми в Европейския съюз, където темата била обсъждана многократно.
Екатерина Захариева изрази съжаление заради разминаването с мнението на Румен Радев, тъй като правителството и президентът трябвало да действат в една посока.
Външната политика на държавата обаче била отговорност на изпълнителната власт.
След въпрос дали България е можела да има друга позиция за Венецуела, Захариева отсече: „Не, не можеше. Това е моето мнение, това е мнението на правителството. Не може да нямаме позиция в този изключително тежък и критичен…”
На питане какво би произтекло, ако България е имала противоположна позиция, Захариева изкоментира: „Такава като на президента - подкрепа за Мадуро…”
На въпрос дали не сме могли да имаме позиция като тази на генералния секретар на ООН, външната министърка отговори: „ООН е Организация на обединените нации и по правилата генералният секретар не може да заеме една или друга позиция тогава, когато държави в ООН имат различни позиции. Неслучайно ООН е организацията, която във всички тежки конфликти посредничи, изпраща специални представители…”
„Така че това се очакваше да каже генералният секретар на ООН. Президентите, обаче, и правителствата на държавите са нещо друго. И, например, редица президенти, не само правителства изразиха мнението си по този въпрос, включително например и чешкият президент последно, който изпрати писмо и покани Гуайдо; който не може да бъде упрекван в някакви силни връзки със Съединените щати, например, както се налага тази теза.”
След коментар, че много държави от ЕС имат различни позиции, Захариева отвърна: „Не са много!”