Заплетен казус! Ще остане ли този блок в Карнобат саниран наполовина
Спор между лекар и етажната собственост застрашава общината от налагане на финансова корекция
Сериозен проблем има със санирането на жилищната сграда на ул.Св.св.Кирил и Методий 40 в Карнобат, сигнализираха живущите. 7-етажният блок се обновява от няколко месеца, проектът е пред финал, но се е появила една непреодолима пречка, която е създала сериозен конфликт.
Хирургът д-р Никифор Никифоров, собственик на току-що отворилия Медицински център, който се намира между санирания блок на улицата и съседното здание, е забранил върху покрива да се поставя скелето на строителя, с което той да завърши дясното крило на сградата. Д-р Никифоров закупил 250 кв.м. от партерната част и през миналата година вложил крупна сума в ремонтирането й – монтирани са висящи тавани, гипсокартон, нови инсталации, а покривът е с най-скъпата изолация. Заради това и той не позволява на фирмата-изпълнител „НИККА Консулт” ЕООД от София да стъпи върху сградата му.
„Съоръжението ще е 7 етажа, плюс хората и материалите и изчислете и ще видите, че ще се стовари огромна тежест върху покрива, който ремонтирах само преди няколко месеца. Специалисти ме посъветваха да не допускам да го поставят, понеже може да се появят пропуквания на конструкцията и нанесат серизони щети. Вложихме доста средства в ремонта на помещенията и сега не искаме всичко да се съсипе”, каза Никифоров пред Флагман.бг.
По думите му имало други начини, които можели да се приложат – с алпинисти или т.нар.люлка. Д-р Никифор Никифоров твърди, че не се е подписвал под документацията за саниране, не го е правил и предишният собственик на помещението, с което той няма никакъв ангажимент към санирането на сградата.
С казуса е запознат и кметът на Карнобат Георги Димитров, който търси най-подходящото решение. „Ние направихме проекта преди година и половина, когато д-р Никифоров не бе закупил и ремонтирал помещенията си. Разговарях със строителя и той го увери, че ще възстанови щетите, ако има такива, но д-р Никифоров отказва и настоява да измислят друг способ. Другият способ е два пъти по-скъп от приетия и отпуснат вече бюджет. В крайна сметка ние можем да загубим по този случай 500 000 лв. като финансова корекция, а сдружението няма да получи очакваното саниране на блока”, предупреди Георги Димитров.
Ситуацията е деликатна, защото проблемът трябва да се реши буквално до няколко дни - крайният срок за реализирането на проекта е на 1 март.