Според анализ за социално-икономическото развитие: Област Варна е една класа над Бургас, но има сближаване
Южният регион с награда от ИПИ в категорията "Инвестиции"
Бургас остава сред областите с най-високо ниво на бизнес и инвестиционна активност в страната. Това посочват от Института за пазарна икономика (ИПИ) във връзка с последното си годишно изследване „Регионални профили: показатели за развитие - 2018”.
Южната морска област на България е отличена в т.нар. Регионални награди именно в категорията „Инвестиции”.
„Броят на нефинансовите предприятия достига 73 на хиляда души от населението в областта през 2016 г. (последните актуални данни – б.а.) при средно 57 предприятия на хиляда души в страната. Относителният обем на чуждестранните преки инвестиции спрямо населението продължава да е над средните за страната нива, а усвояването на европейски средства нараства стабилно”, посочват от Института.
Оценките в изследването на ИПИ са базирани на сравнителен анализ на областите в България.
Генерално съпоставянето е в два основни раздела – „Икономическо развитие” и „Социално развитие”.
Скалата на оценяване е петстепенна: 1.Слабо, 2.Незадоволително, 3.Средно, 4.Добро, 5.Много добро.
И в двете класации – и за икономическо, и за социално развитие - Бургаска област е оценена със „Средно”.
Най-силни икономически са София-столица и Габрово – единствените области с „Много добро”. Цели девет области са получили най-ниската оценка - „Слабо”.
Столицата София е единствената, която получава „Много добро” и за социално развитие. Три области са оценени със „Слабо” в това отношение – Кюстендил, Силистра и Монтана.
„Вечният конкурент” Варна е една „класа” над Бургас и в двете генерални класации. Северната морска област получава оценки „Добро” и за икономическо, и за социално развитие.
Любопитен момент е, че Варна е паднала надолу в сравнение с 2017 г. Тогава областта е била с „много добри” оценки и в двете класации.
От друга страна, Бургас също бележи спад, но само в категорията „Икономическо развитие”. През 2017 г. южната област е имала оценка „Добро” в сравнителната класация, докато сега вече е „Средно”.
Припомняме, че анализаторът от ИПИ Явор Алексиев в края на 2017 г. прогнозира сближаване на Бургас с Варна в средносрочен план.
Краткосрочно може да се приеме, че такова е налице предвид намалената разлика в оценките за социалното развитие на двете морски области.
Какво обаче е положението в отделните категории в актуалната класация?
Разделите за икономическо и за социално развитие се оценяват в общо 12 категории.
Варна превъзхожда Бургас в две икономически категории – „Инфраструктура” и „Пазар на труда”. Бургас води само по отношение на инвестициите.
Двете области са на сравнително едно ниво по „Доходи и условия на живот”, „Данъци и такси”, както и „Администрация”.
В категориите на социалното развитие Варна е с много по-силно образование и здравеопазване.
Предимство има в културата, както и в сигурността и правосъдието.
Бургас и Варна са относително равни по отношение на демографията и околната среда.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
Прокуратурата НЕ РАЗСЛЕДВА 100%
доказуеми престъпления ,а това анонимно недакуземо кой е автора зад компа ще го разследва ,но няма да се учудя ако е така ,България е страната на абсурдите.
Eeeeee nqkoi ochudva li go taq statiq
Кьде ги видяха тия ИНВЕСТИЦИИ вьв Бургас нещо НЕ СА ВИЖДАТ ЦЕХОВЕ КОМИНИ,ХАЛЕТА кранове вижадат се само падналите кранове на новота АРЕНА БУРГАС