Археолог: Ние сме един абсолютен лидер на производството на фалшификати
70 на сто от археологическите обекти, които са в оборот на черния пазар, и които заминават за Западна Европа, са фалшификати
24 Ноември 2018, Събота, 23:24 ч.
Фалшиви образци на културни ценности и картини, създадени от българи, се продават по целия свят
Ние сме един абсолютен лидер на производството на фалшификати, каза проф. Илия Прокопов – археолог, историк, преподавател по нумизматика и оценяване на монетите.
Петър Божков Влаев е сочен за един от най - големите фалшификатори на културни ценности у нас. Репортажът на фалшификаторите бе излъчен в bTV Репортерите.
„Минаха много години, интелигентно момче симпатично момче, с богата обща култура”, казва адвокат Веско Георгиев. От два месеца Петър Влаев е в ареста. Арестуван е с още трима съучастници. Сред тях и агент на ДАНС.Задържани са от службите при опит да продадат антично съкровище за два милиона евро.
От 10 години се знае, че това лице изработва фалшификати и никой не го закача. Не го проучва, твърди Емил Александров от ГДБОП. Според обвинението задържаните при сделката на главния път между Симеоновград и Хасково тракийски златен венец, торква или огърлие и две масивни гривни, са най-скъпите находки. Учените датират съкровището от 4 век преди новата ера.
Адвокатът на задържаните Илиян Василев обаче намекна пред журналистите , че откритото съкровище е фалшификат, защото съдържа кадмий. Според учебниците по химия, кадмият е открит през 1817 година - 2300 години след като датираното от тракийската епоха съкровище е било изработено.
Експертизата на съкровището се прави в момента от голяма комисия от учени в лабораторията на Археологическия музей на БАН. Привлечени са и външни специалисти. Преди месец те са изпратили на прокуратурата подробен предварителен доклад, за това кое от съкровището е автентично, за кое има съмнение, че не е, кое се нуждае от допълнителна експертиза.
Пред съда Петър Влаев се похвали, че го е изработил сам. Разказа и как. „Златните предмети са имитации, които аз съм измислил. Венецът е тракийски, а гривните и торквата – персийски стил. Изработени са от злато и сребро. Направени са така да изглеждат стари и антични. След като ги изработя, ги състарявам с киселина", обясни в съдебната зала Петър Василев.
Учените разполагат с методи, които по безспорен начин могат да докажат дадена културна ценност дал ие истинска или не. „Рентгенографията и наноструктурен анализ вече сто на сто показва кристалите става като отпечатък на пръста, веднъж документиран не може да бъде повторен и да стане измама”, отбелязва експертът проф. Иля Прокопов.
Експертите на ГДБОП Преравят градината на Влаев в Симеоновград. Викат общинските работници да се хванат за кирките. В земята намират два бидона с ценности. Както и под замазката на пода в един навес. Експертите сравняват снимки и предмети.
Главен инспектор Емил Александров съобщи, че там са намерени 1500 предмета, още един лавров венец - 280 грама. „За много от предметите си личеше, че са истински и за много то тях, че са фалшиви”, казва инспекторът от ГДБОП. За гривните експертите смятат, че са фалшиви, но венецът от съкровището, според тях, е истински.
Служителите на полицията на и на ГДБОП намират и работилницата на Влаев.
Адвокат Веско Георгиев е защитавал Влаев преди повече от 10 години. В съдебното му досие има една пробация, две условни и една ефективна присъди. В затвора влиза през 2010-та за разпространение на фалшива двайсетолевка.
„Твърдението, че е открит венец от втори век преди Христа, на органите на досъдебното производство, не ме изненада. Общо взето от нашия край всичко е от втори век преди Христа. Това са реплики и не е истинско, убеден съм, че той го е правил, няма как. Нали сте сигурни, че хубавото истинско не остава на пазара в Симеоновград и в Хасково. Да ви кажа ли как се състарява – слага се в агресивна среда, обикновено фекалии, и много бързо за един месец става втори век преди Христа”, заяви адвокатът Веско Георгиев.
Петър Влаев явно е човек с чувство за хумор, има на свое име регистрирани няколко фирми. Една от тях с името „Секира”. С предмет на дейност покупка на стоки с цел да бъдат продадени в преработен или обработен вид.
Големите експерти на културното наследство са категорични - от България произлизат едни от най-добрите, най- популярните и най-продаваните фалшификатори на културни ценности в целия свят.
„ Случвало се е не само на мен, но и на всички колеги, като влезем на някой адрес, ведно с антични монети и предмети, да изземем и фалшиви предмети. Това се случва, защото криминалният контингент се занимава не само с автентични предмети, все повече се добавят предмети изработени от фалшификатори в Турция или в Близкия изток, в Гърция дори. Навсякъде на Балканите и в Близкия изток се изработват и фалшификати“, заяви главният инспектор Ангел Папалезов, КИЦ на ГДНП.
„Според оперативните данни сме на мнение, че фалшификатите стават повече от автентичните неща. Това се държи на факта, че в България иманярството е в огромни и се намират все по малко предмети. Така се те се принуждават да пускат в обръщения фалшификати. България на глинени предмети сме едни от най- добрите фалшификатори. Много добре ни се носи славата не само на Балканите, но и в централна Европа за монети. Имаме класически случаи на измами от българи на западните аукциони”, добавя Папалезов.
Фалшифицирането и продажбата се наказват единствено административно. Когато по досъдебно производство се иземе фалшификат, образуваното досъдебно производство се прекратява.
70 на сто от археологическите обекти, които са в оборот на черния пазар, и които заминават за Западна Европа, са фалшификати, а от самите произведения, антиквари и галеристи казват, че около 30 на сто от предметите, които им се предлагат, са фалшификати.
Има десетки такива работилници в София, Стара Загора, Видин, Велико Търново. Почти няма голям български град, който да няма добър майстор на ментета в археологическата част и на съвременните. От 2014 година искат промени в Закона за производителя и за експертите, които издават неправилно становище. И за търговец, който знае че продава фалшификат.
25% от иманярите минават през дилъри на средно ниво, после на международно. Изнасят се от канали навън и в Западна Европа може фалшификатът може да се купи законно – издава му се документ и че е купен в аукцион и след това, с този документ, може да си го внесе в България и да го регистрира.
Повечето фалшификати стигат до Австрия, някои минават и през интернет сайтовете. В испанския случай се продават през ибей, като плащанията стават чрез пей пал системата.
Професор доктор Иля Прокопов е един от най-големите специалисти нумизмати по фалшиви монети, бил е експерт на най-голямата частна банка по откупи, директор на музей, сега преподава на професионалисти именно тази специалност - на оценителство на монети, оценка и експертиза на културни ценности.
„Фалшифицирането съществува откакто съществуват пари и ценности. Това са два процеса неизменно свързани опита - единият да контролира сеченето на пари, а другият да го излъже. На всяко второ дело има фалшификати. Понякога има изключително ценни фалшификати – едните създават среда и маркират другите“, заяви проф. Прокопов.
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
Приятелката на самоубилия се полицай: Димитър беше рядко съвестен човек
Колеги на самоубилия се полицай разкриха последните му думи, имал 6 предсмъртни писма
Бойко Борисов и Кирил Петков също с медали от Украйна
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
1
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
10
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
2
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
21/11/2024, Четвъртък 19:48
1
Дъщеря й възражда най-големите й хитове
21/11/2024, Четвъртък 19:40
0
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
21/11/2024, Четвъртък 19:20
5