След оставката на Симеонов: Сидеров играе за повече ДПС във властта
18 Ноември 2018, Неделя, 14:10 ч.
От лидера на "Атака" зависи дали интересите зад кабинета "Борисов" ще се разпределят по друг начин преди ключовата 2019 г.
Очакванията на управляващите, че оттеглянето на вицепремиера Валери Симеонов от правителството ще успокои политическата ситуация и протестите в страната не се оправдаха, пише Капитал.
Макар и по-слаби и с различна посока, протестите из страната продължават. Истинското напрежение обаче дойде от друга посока. Единият от лидерите в управляващата коалиция - Волен Сидеров поиска "Обединени патриоти" да се оттеглят от изпълнителната власт. Това съвпада с позицията на ДПС от доста време насам - за "демонтаж на патриотите" от управлението. Председателят на партията на Доган и Пеевски - Мустафа Карадайъ определи оставката на Симеонов като закъсняла и заяви, че е време всички да се обединят около предложението за "програма за ускорено развитие на страната". С това определение се опакова идеята на ДПС за "правителство на малцинството" - нов кабинет на ГЕРБ без "патриотите", който да е подкрепен от движението.
Всичко това се случва в навечерието на 2019 година, която е ключова поне по две причини. В нея ще се избира нов главен прокурор и ще се разпределят много повече пари от еврофондовете. Главният прокурор е изключително важен за всяка партия, защото гарантира безпроблемно "усвояване" на фондовете и възможност за атакуване на политически противници на властта и противници на присъдружните ѝ бизнесмени.
На пръв поглед идеята Сидеров да играе за интересите на ДПС изглежда като парадокс. Всъщност обаче между него и партията на Пеевски има история отвъд полуконспиративните предположения, че националистите играят за интересите на ДПС защото втвърдяват електората на движението. "Атака" имаше основна роля за мнозинството, което крепеше правителството на ДПС и БСП - кабинета "Орешарски". Така че Сидеров и Доган/Пеевски вече са играли от един отбор. Любопитна подробност е, че началото на предишното им "сътрудничество" започва в абсолютно същия момент от цикъла на еврофондовете - две години преди края на програмния период. През последните две години (в предишния период това са 2013-2014), се разпределят най-много средства.
В рамките на този кабинет през "Атака" във властта влязоха някои от най-видимите назначения на Пеевски. Като се почне от министъра на икономиката Емил Караниколов, мине се през заместник-министри и се стигне до например Агенцията по вписванията, където шефка (докато не се срина търговския регистър) беше най-вярната на Пеевски членка на КЗК.
Сега въпросът е дали с помощта на Сидеров ДПС ще успее отново да влязе във властта, след като е свършена "черната" работа, за да участва в доста по-интересната част по избор на изпълнители.
Ако той остане в "Обединените патриоти", конфигурацията на властта ще се запази непроменена. Ако излезе, ще се увеличи ролята на Марешки, без който Борисов няма да има мнозинство в парламента. А ако това се окаже нестабилно (предвид и силния натиск на прокуратурата върху Марешки), в разпределянето на 10 млрд. през следващата година и изборът на главен прокурор ще се включи много повече ДПС. При всички положения тази седмица цената на Волен Сидеров рязко нарасна.
Сидеров опакова идеята си като "спасение" на "Обединените патриоти"
След оставката на Симеонов, Волен Сидеров първо поиска от членовете на коалиционния съвет на управляващите - Борисов, Цветанов, Каракачанов и Симеонов да му се извинят. "Да ми кажат: "Волене, извинявай, беше прав, когато не те послушахме преди един месец". Тогава единствено аз казах, че с голямата гавра, която Симеонов направи с недопустимото изречение към майките на деца с увреждания, цивилизованият начин е подаване на оставка - казах го това. Но не, тогава приеха, че няма да се подава оставка, той самият не искаше, и Каракачанов не искаше, а Борисов каза, че всички от патриотите трябва да са съгласни. Защо трябваше да мине тази вълна от протести?", заяви той на брифинг в събота.
В неделя вече лидерът на "Атака" вдигна мизата и лансира предложението освен Симеонов, от правителството да си тръгне и другият вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов. "Предложението ми за неговата оставка е призив за спасяване на коалицията "Обединени патриоти". В момента тя е в криза и социологията показва, че може би няма да влезем в парламента на следващите избори", каза Сидеров пред Нова телевизия. От думите на лидера на "Атака" стана ясно, че предложението му е "да се поправи грешката", допусната с изпращането на двамата от лидерите на патриотите - Каракачанов и Симеонов, в изпълнителната власт. "Това наруши комуникацията ни и попречи на вземането на точни и бързи решения", мотивира се Сидеров, който е председател на парламентарната група на "Обединените патриоти" и от доста време бойкотира работата на групата като отказва да свиква заседания. В повечето случаи те се провеждат без неговото участие.
По думите на Сидеров спасяването на "малката" коалиция щяло да спаси и "голямата". "Ще подкрепяме управлението, но без постове", заяви той. Лидерът на "Атака" за пореден път повтори, че ключът към оцеляването на управлението е ГЕРБ и "Обединените патриоти" да постигнат добър резултат на евроизборите.
За Каракачанов и ВМРО напускането на властта сега, разбира се, е меко казано нежелано. Те контролират Министерството на отбраната, което през следващата година може да раздава над 4 млрд. лв. за превъоръжаване.
Каракачанов ще мисли "творчески" за оставка
Вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов нарече предложението на Сидеров да напусне правителството "творческо". Той иронично каза, че "цяла нощ мислил върху него" и уточни, че предложението ще бъде обсъдено "творчески" на предстоящия във вторник коалиционен съвет на "Обединените патриоти" и ако прерастне в идея, няма проблем да си подаде оставката. По повод протестите Каракачанов заяви, че някои от хората са основателно на улицата, но други били там "за шоуто". Той нарече протестите "саботаж", защото стотина души блокират магистралите, 20 хиляди ги чакат. "Ако решим, че интересът на обществото е по-важен от интереса на 10% от хората, ще вървим напред.", заяви той по повод бъдещето на кабинета пред bTV.
За опозицията оставката е закъсняла
Предложението на Сидеров за оттегляне на патриотите от управлението, но подкрепа за кабинета на Борисов съвпада с позицията на ДПС. В разгара на скандала около искането на майките на деца с увреждания за оставката на Симеонов от движението излязоха с декларация, в която заявиха, че пред управляващите има два варианта за действие - "или оставка на Симеонов, или предсрочни парламентарни избори". След оттеглянето на вицепремиера обаче лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, които предложи на българите да си купят по един ТЕЦ, както направи Ахмед Доган, щом искат да са богати, каза, че активните граждани не отстъпили пред цинизма, арогантността и некомпетентността. "Но този акт не решава проблемите. Ситуацията в страната е тревожна. Бедността и несигурността подхранват омразата и агресията", написа без свян той в профила си във фейсбук.
Карадайъ призова "за съгласие и воля" и за "реализиране на програма за ускорено развитие на страната", разбирай на ДПС. Тази идея за обединение на всички политически сили около приоритети и програма" беше лансирана от движението неотдавна. Неофициално от ГЕРБ твърдят, че целта на ДПС е "Обединените патриоти" да напуснат кабинета и ГЕРБ да състави правителство на малцинството, което на практика ще означава пълна зависимост на Борисов от ДПС.
Натискът към Борисов за смяна на управленската конфигурация не е само чрез протести и декларции. От две седмици БСП и ДПС бойкотират кворума в парламента като не се регистрират в пленарната зала в началото на заседанията и успяха да провалят на два пъти работата на Народното събрание, но от миналата седмица мнозинството се мобилизира и с помощта на партията на Веселин Марешки - "Воля" управляващите постигат кворум и парламентът работи.
Какво следва?
На този етап е трудно да се каже какъв ще е отговорът на ГЕРБ и "Обединените патриоти" на политическата ситуация. Премиерът Борисов изключи преди четири дни варианта за кабинет на малцинството или промяна на управленската формула. По-малкият коалиционен партньор в управляващата коалиция ще решава какво да прави във вторник, за когато е насрочен коалиционен съвет. Вицепремиерът Красимир Каракачанов заяви, че ВМРО участва в правителството с министри, "Атака" - също и е редно партията на Валери Симеонов - НФСБ, да предложи кандидат за неговото място в кабинета. Според Сидеров не е задължително наследникът на Симеонов да е свързан с трите партии от "Обединените патриоти", а и можело вицепремиерският пост на партньора му от НФСБ да се закрие. Засега от НФСБ не казват дали ще предложат кандидат за поста. "Приемаме констатацията на Волен Сидеров, че "Обединените патриоти" губим влияние и отчитаме това, че от шест месеца има люта между личностна схватка, в която той е изключително активна страна. Още от лятото се съгласихме, че има две неща, които трябва да направим, за да може коалицията да съществува.
Първото е да се спрат нападките през медиите и да се осъзнаят приоритетите, които са ни събрали заедно. Тогава ние от ВМРО предложихме списък от законопроекти и инициативи. Питахме и "Атака", но те не предложиха нищо. Утвърди се нашето предложение, но тези инициативи не срещат подкрепата на "Атака". В това отношение имаме постоянен проблем - липса на комуникация и нежелание да се включат в общите неща. Така че призовавам Волен Сидеров да каже какво точно го вълнува", казва за "Капитал" зам.-председателят на ВМРО Искрен Веселинов. Той обясни още, че има механизъм, по който двете партии - ВМРО и НФСБ могат да изключат "Атака" от "Обединените патриоти", но засега не смятат да прибягват до него. "Ако тази коалиция спре да съществува по обективната причина, че някой от нас просто играе за друга кауза, може да вземем всякакви мерки, нямаме намерение да се правим на стражари", каза Веселинов.
Пред патриотите има и още един проблем. Връщането на Валери Симеонов в парламента ще създаде допълнително напрежение между него и Сидеров. Неотдавна НФСБ снеха доверието си от лидера на "Атака" като председател на парламентарната група, а и няма как той да остане на поста, а Симеонов като председател на НФСБ да остане редови депутат. Връщането на Симеонов ще промени и пропорциите в парламентарната група на "Обединените патриоти", защото Миглена Александрова от "Атака" ще трябва да напусне Народното събрание. Така Сидеров ще остане със седем депутати, НФСБ ще има 9, а ВМРО - 11.
В категории:
Политика
72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете
Всяка орхидея има нужда от този домашен еликсир!
Тормоз в детска градина! Още я удряй, крещи помощник възпитателка
Празнува с новия мъж в луксозен хотел
Протести срещу насилието над жени
72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете
25/11/2024, Понеделник 13:00
0
Избяга в Париж
25/11/2024, Понеделник 12:57
0
Празнува с новия мъж в луксозен хотел
25/11/2024, Понеделник 12:47
0
Синоптик: Идва много сняг!
25/11/2024, Понеделник 12:40
0
Всяка орхидея има нужда от този домашен еликсир!
25/11/2024, Понеделник 12:20
0
Трима са арестувани след бруталния побой в столичен мол
25/11/2024, Понеделник 12:08
0
Отиваш на хотел, крадат ти парите
25/11/2024, Понеделник 12:00
0
Кървав екшън на футболен мач
25/11/2024, Понеделник 11:40
0
Сериозен недостиг на противогрипни ваксини в аптеките у нас
25/11/2024, Понеделник 11:20
0
Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена
25/11/2024, Понеделник 11:00
0
Роден бизнесмен си отиде едва на 57 години
25/11/2024, Понеделник 10:40
1
Жестока трагедия! Мъж уби баща си и нападна майка си
25/11/2024, Понеделник 10:30
0
Този му ход е много точен.
Докато Винкела и Шкембе войвода си правят политическо сепуко, Волен се подготвя за следващите избори
А най са ми интересни групата Идиоти Бургас - там са като овце, няма нужда дори да им обясняваш за какво протестират. Висят на пътяхи мучат нечленоразделно.
И салама е ДПС !
И сириньето...
И то е ДПС !
И Волен е ДПС !
Всите са арнаути !