Ако знаят какви забрани и абсурди имаше по времето на социализма, младите направо няма да повярват
Един от феномените на соца бе софийското жителство, което роди куп опити за нагласени бракове, само и само хора от провинцията да се доберат до столицата
03 Ноември 2018, Неделя, 00:02 ч.
Соцът забраняваше да се слушат радиостанции, които пускаха „Бийтълс“ и говореха за демокрация
Един от феномените на соца бе софийското жителство, което роди куп опити за фалшификации и много нагласени бракове, само и само хора от провинцията да се доберат до столицата. Това си беше ограничение на елементарните права и свободи на човека, пише socbg.com.Сега българинът може да пътува навсякъде. Навремето обаче трудно го пускаха да влезе в много страни. А допреди четвърт век не го пускаха да излезе. Така се родиха митовете за приказния и красив живот на Запад. Ако някой пък заминеше за чужбина и не се върнеше, се превръщаше в невъзвращенец и беглец. Роднините му не само че не можеха да заминат при него, но бяха тормозени и следени.
Да, тогава всички можеха да си позволят да отидат на море с карта за почивка за 22 или 34 лева. Там прекарваха по 14 дни в компанията на колегите си и заедно с техните семейства. Много трябваше да се внимава какво се говори, тъй като често някой слухтеше, а политическите вицове бяха забранени. Иначе следваше донос и неприятности.
Страховит фактор от онова време бяха активните борци против фашизма и капитализма. Понятието се институционализира от ЦК на БКП като основание за обществена привилегия през 1959 г.Те се ползваха със специални предимства по различни линии. Децата им например получаваха при кандидатстване в университет фиксиран процент, който се добавяше към бала и се изписваше ясно на таблата с резултатите от изпитите. Т.нар. борци имаха и карти за 50 процента намаление при ползване на транспорт, както и безплатно ползване на баните в страната.
Соцът забраняваше да се слушат радиостанции, които пускаха „Бийтълс“ и говореха за демокрация. Иначе можеше да те докладват и да си имаш неприятности с хората от ДС. Такива бяха „Свободна Европа“, „Гласът на Америка“.
Едно време, когато не всеки имаше телевизор в дома си, хората редовно ходеха на кино. Преди всеки филм се прожектираше задължителният кинопреглед. Тази досада траеше 15 минути и обикновено се говореше как всичко с реколтата върви добре. Това са само някои от абсурдите на времето, в което сме живели. И за разлика от мнозина, никак не си спомням за тях с носталгия.
В категории:
Ретро Флагман
Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години
Не режете картофите преди варене, защото...
Кметът Николай Димитров: Община Несебър изпълнява концепция за промяна на градския облик
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
22/01/2025, Сряда 17:22
0
Почина последният жив член на The Band
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
22/01/2025, Сряда 17:14
0
България е потресена от това зверство
22/01/2025, Сряда 17:08
0
Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна
22/01/2025, Сряда 17:05
0
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
22/01/2025, Сряда 17:00
0
Не режете картофите преди варене, защото...
22/01/2025, Сряда 16:40
0
Кметът Николай Димитров: Община Несебър изпълнява концепция за промяна на градския облик
22/01/2025, Сряда 16:20
0
Какви са актуалните цени на жилища в Бургас
22/01/2025, Сряда 16:02
0
Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина
22/01/2025, Сряда 16:00
1
Любим артист остана завинаги на 39
22/01/2025, Сряда 15:40
1
Ако не бяха танкерите с петрол без пари от СССР, които веднага биваха препродавани в Европа, щяхте да видите продукция.
Късогледа работа.
А помниш ли, друже веселбите на старите?
А помниш ли, друже измитите улици?
А помниш ли, друже дивите плажове?
А помниш ли, друже???
Ти си за Карлуково.Като харесваш демокрацията- яж си я,а много хора гладуват от нея.
- брей брей колега , аз пък съм почивал на аруба
- ее много е яко там, ама колега тея нашите родите прости нищо не видяха щото живяха в социализъма
- вярно вярно колега , моите имаха само 2 апартамента и една вила , единия апартамент го дадоха на сестра ми а аз продадох моя и ходих на почивки и си живях живота , не като тях , само на албена почивали и във велинград
- така е колега нашите нищо не видяха устаряха си в имотите , а ние всичко видяхме , свобода имаме , ей на виж живеем си където си искаме ,неска сме под моста в бургас , утре сме под моста в мюнхен , голям кеф , храна колкото искаш в казана , лайф ис лайф
kazva zashto sme tak=sega
Nqma RED veche.
Драги,ти лично вярваш ли,че сега при така наречената свобода ще намериш повече от 0,00001% от живущите в България,които искат да посетят гореспоменатите от теб места?Аз лично дълбоко се съмнявам!Просто хората,които биха го направили,една част вече ги няма,а останалата се наслаждава на свободата си да живее мизерно и бедно.
Ми всеки ден трябва да има статии.
Например за да разбере neo (the chosen onw),че добре че имаше рядко банани,та хората сладко си хапваха истински екологични ябълки,череши,праскови,кайсии,дини,ягоди,малини и други блага,дето на други места по света, на хората им течаха лигите да ги опитат.
Та да ти призная neo,банани ядяхме рядко,ама Бийтълс и Ролинг стоунс слушахме често!
Е, ако дъниш яко Бийтълс в 2 часа през нощта беше много вероятно да бъдеш посетен от кварталния милиционер, но същото се отнасяше и за слушането на Моцарт и Хайдн
Попитали съветски пенсионер, кога е живял по-добре- при Сталин, Хрушчов или Брежнев. Той помислил малко и отговорил: При Сталин.
Но какво беше различно?
Свинщината си беше същата, но тогава поне ми ставаше.
Такаче драги ми вкочанени комунисти, това че сте били млади не значи че нещата тогава бяха наред.
При получаване на някоя награда за откритието - хонорар ще получат и спомогналите да бъде заловен и доставен за изучаване с учебна цел.
Да имаше привелегии за активни борци а сега КАКВИ ПРИВЕЛЕГИИ ИМАТ политиците просто няма сравнение .
КОИ КАЗВА ЧЕ не сме слушали музика, ами ако имаш интерест , знаеш английски език да , но ако не знаеш . Да , това бе грешка изучаването на анлийски език като задължителен при положение че цял свят го говори .
За пътуване в чужбина - ами аз имах леля в София, която всяка година с влак обикаляше Европа, имаше екскурзии , но повечето бяха в соц страните , а да отидеш в друга страна следва капитал , нима сега не е така ?
ЖИТЕЛСТВОТО – ако мене питате то е сега по наложително .
Адрестната регистрация също . Може би така ще се ограничи потока на хора ., които нямат дом или работа в даден град .ЕДНА ГРЕШКА ИМАШЕ ГОЛЯМА – СТРУПВАНЕТО НА ХОРАТА В ГОЛЕМИТЕ ГРАДОВЕ а нима сега не е така/ а хората в запада , строят дом в села около градът а не в центъра / по практично е . ДРУГ ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ Е САМОТО СТРОИТЕЛСТВО – само блокове в градовете сега по време на демокрацията – ГОЛЯМА ГРЕШКА Е .
Бургазлии си заминават, защото ги изтласкват бековете от Айтос, Карнобат и другите подобни места.
Бариера на Ветрен, визов режим и поне 5 години да са плащали данъци на Общината, да са допринесли с нещо за този град, чак тогава могат да получат адресна регистрация.
Всичко, което не е на море е провинция!