Бургаската власт се бори срещу пластмасовото замърсяване на Черно море, ето идеята
30 Октомври 2018, Вторник, 14:22 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВАПланува се да бъде изграден Черноморски център за силен растеж и иновации
Централната и местна власт, институциите, бизнесът и гражданският сектор се обединиха зад каузата за справяне със замърсяването на Черно море с пластмасовите отпадъци. Възникна и идеята за изграждане на Черноморски център за силен растеж и иновации.
Това се случи на форум, който се проведе днес в Морското казино на Бургас, в навечерието на е 31 октомври – международният ден на Черно море. Конференцията бе на тема „Общ дневен ред за Черно море. Декларацията от Бургас”.
На събитието, чиито домакини са Община Бургас, областна управа и Черноморският институт, присъстваха областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, кметът на града Димитър Николов, зам. Областния управител Севдалина Турманова, проф. д-р Маруся Любчева от Черноморския институт, зам.-министърът на МЗХГ, председателят на Комисията по околна среда Ивелина Василева, зам.-кметовете Руска Бояджиева и Красимир Стойчев, директорът на БДЧР инж. Десислава Консулова и началникът на отдел „Национална транспортна политика МТИТС” Анита Ангелова.
Декларация за общ дневен ред на Черно море бе подписана и приета на Европейския морски ден през май в Бургас. Тя има за цел да обедини всички 6 държави, които имат допир до морето да създадат обща програма с конкретни приоритети и действия за справяне с пластмасовите отпадъци и всички замърсители на водите на световния океан.
„С тази декларация от Бургас успяхме да обединим усилията между останали държави, с излаз на Черно море по отношение засилване ролята на държавите по опазването и развитието на нашите общи ресурси. Този форум ни дава възможност да обсъдим проблемите, които ни заобикалят и да търсим решението им. Поставяме нашето море на картата със световните океани и се обединяваме срещу глобалните предизвикателства и проблеми на световния океан. Искаме да призовем морската общност и хората, които живеят около нашето море, и всички, които се препитават с дейности, свързани с морето, да стартираме една национална регионална инициатива в борбата за намаляване съдържанието на пластмаса в черноморските води. Една кампания за по-малко бизнес и морските дейности”, каза кметът на Бургас Димитър Николов.
Според областния управител Вълчо Чолаков на Бургас му е нужен Черноморски център за силен растеж и иновации, защото именно липсата на такъв създаде препятствия при казуса кораба „Мопанг”, при когото се наложи да се търси помощ от външни лаборатории за изследване на горивото му.
„Черно море не е само ресурс , а една природна даденост, която изисква специални грижи и отношение. Бедствената ситуация с кораба „Мопанг” показа, че има въпроси, които търсят своето решение точно на територията на Бургас. В нашия региона стана ясно, че няма такава лаборатория и се наложи да търсим помощ отвън”, обясни Чолаков.
Първият лектор във форума бе председателят на Комисията по околната среда Ивелина Василева, която подчерта, че Черно море е огледало на световния океан с всичките предизвикателства и потенциал.
Тя обясни, че нашето море е интересен воден басейн, но няма свободен обмен със световния океан, поради което е много чувствително към човешкото въздействие. Именно това поставя важни отговорности за неговото опазване към всички 16 млн. граждани, които живеят по крайбрежието му.
„С Черно море е свързан стремежът за по-добро развитие на всички населени места по крайбрежието му. Властта има задачата да облече тези надежди в реални действия. Само правилното регулиране на чистотата на вливащите се води от реките, изграждане на пречиствателни станции, и осъществяването на сътрудничество с другите държави, може да опази Черно море и да съхрани ценното му биоразнообразие”, посочи Василева.
Очаква се в рамките на деня да бъде сформирана работна група, чиято първа среща да бъде следващия месец. Задача на екипа ще бъде да подготви всичко необходимо за кандидатстване финансиране на програма, която да отговаря на политиките на ЕК.
Финансирането ще бъде насочено към изграждането на 7 сини лаборатории, 7 сини кариери и 9 центъра за син иновацинен растеж. Ще има изследователски лаборатории за мониторинг на елементите на морската среда, технологии за ликвидиране на замърсявания от нефтени разливи, борба с пластмасовите и др. морски отпадъци, ефективно използване на морски ресурси – соли, водорасли, луга, изследване на биоресурсите на Черно море.
В категории:
Бургас
Общините борят боклука с вдигане на промилите
Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол
Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова
Близо 400 хил. българи отварят шампанското след тази новина
6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони
25/11/2024, Понеделник 08:02
0
Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол
25/11/2024, Понеделник 07:39
0
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50%
24/11/2024, Неделя 22:00
4
6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия
24/11/2024, Неделя 21:40
0
4 зодии, които обичат да симулират щастие
24/11/2024, Неделя 21:20
0
Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам
24/11/2024, Неделя 21:00
0
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството
24/11/2024, Неделя 20:40
0
Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол
24/11/2024, Неделя 20:36
3
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява
24/11/2024, Неделя 20:20
6
Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето
24/11/2024, Неделя 20:00
0
Общините борят боклука с вдигане на промилите
24/11/2024, Неделя 19:40
1
Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година
24/11/2024, Неделя 19:20
3
Някой журналист от Флагман защо не се поразходи да ги види в какво състояние са и да напише една смислена статия по темата?
Някой трябва да е луд да даде на кучето си да пие вода или да яде оттам. После и ветеринар няма да го спаси.