Китайската икономика се разширява най-бавно от финансовата криза насам
19 Октомври 2018, Петък, 12:43 ч.
Източник: ИнвесторИкономическото разширяване на Китай се забавя до най-слабия си темп от финансовата криза насам, докато водещи финансови регулатори стартираха извънредни координирани усилия за успокояване на нервните инвеститори, пише The Wall Street Journal.
Темпото на растеж през третото тримесечие спадна до 6,5%, с което не отговори на пазарните очаквания, показват статистически данни, публикувани в петък. Ръстът на промишленото производство и потреблението се забави през тримесечието, докато износът се задържа на високо ниво въпреки търговската война със САЩ.
Малко преди публикуването на данните гувереньорът на централната банка на Китай И Ган, ръководителят на банковия и застрахователен регулатор Гуо Шуцин и Люи Шию, ръководител на депозитара, издадоха изявления, призоваващи инвеститорите да останат спокойни. Гуо заяви, че неотдавнашните „ненормални колебания“ на китайските борси не отразяват икономическите основи на страната и „стабилната финансова система“. Shanghai Composite Index – най-лошо представящият се бенчмарк сред глобалните показатели, спадна с 25% от началото на годината. Той се понижи с 1,1% след откриването на сесията в петък, но се възстанови в края на сутрешната търговия.
Тримесечният ръст от 6,5% е най-ниският от първото тримесечие на 2009 г. насам и е смесена новина за китайските лидери, докато те търсят решение на продължителния търговски конфликт с Вашингтон. Макар че икономиката остава напът да постигне целта на Пекин за годината за растеж от около 6,5%, резултатите от третото тримесечие показват повече признаци на слабост - забавяне на индустриалното производство, на продажбите на дребно, анемични инвестиции на големите играчи и нарастващи корпоративни фалити. Това би могло да ограничи пространството на Пекин да маневрира, когато води преговори със САЩ, чиято икономика нараства силно.
Заради осезаемото забавяне и търговската война китайските потребители бъркат все по-рядко в портмонето си. Продажбите на дребно са нараснали с 9,3% през първите три тримесечия на 2018 г., което е рязък спад от 10,4% през предходната година. Тазгодишният срив на китайските борси според икономисти и анализатори също оказва влияние върху потребителите. Продажбите на автомобили, например, отчита спад за трети пореден месец през септември, което вероятно ще доведе до първи годишен спад при продажбите на леки автомобили от почти три десетилетия.
Износът, обаче, е неочаквано добър през третото тримесечие. Външните пратки на китайските компании са нараснали средно с 11,7% спрямо година по-рано, което е леко подобрение от средномесечния ръст от 11,5% през предходното тримесечие.
Голяма част от този резултат обаче се генерира от производителите, които се конкурират, за да изпълнят поръчките си и да доставят стоки, преди търговският конфликт да се задълбочи. Това, всъщност, заимства от бъдещия растеж и прилича на пир по време на криза.
„Политиките в Китай се опитват да разберат как да реагират на търговската програма на САЩ и са по-малко уверени в позицията си на световната сцена в сравнение с предишните цикли", казва Бин Ши, портфолио мениджър в Acadian Asset Management в Бостън.
Ръстът за третото тримесечие се забави от 6,8% през първата половина на тази година. Част от забавянето се дължи на инициативата на президента Си Дзинпин от последните две години за ограничаване на дълга и отстраняване на финансовите рискове. Тази кампания за контрол на риска ограничи заемите на местните власти и бизнеса, което доведе до рязък спад в разходите за нови пътища и заводи. Въпреки че Пекин започна да отслабва строго контролирания си кредитен контрол през последните месеци, мерките досега не успяха да съживят значително фиксираните реални инвестиции, които в продължение на години са двигател на растежа.
Ако растежът продължава да се забавя, китайските официални представители и правителствените съветници твърдят, че Пекин е готов да въведе мерки за по-голяма подкрепа, като например отпускането на повече средства към банките за отпускане на заеми, увеличаване на държавните разходи за инфраструктура и намаляване на корпоративните данъчни ставки. Такива стъпки обаче могат допълнително да задълбочат проблемите с дълга на страната. Нарастващите дългове на корпоративни и местни правителства заплашват дългосрочното здраве на втората по големина икономика в света.
„Правителството очевидно е загрижено за забавянето на темпа на растеж“, казва Есвар Прасад, икономист от университета „Корнел“, който консултира китайски служители. Но увеличаването на финансовите рискове може да ограничи способността на Китай да ускори допълнително паричната си политика, казва той. Това предполага, че „фискалната политика трябва да играе по-силна антициклична роля“, каза той.
В категории:
Животът
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
Закъса
Ще се шокирате какво се твърди за него
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Закъса
22/11/2024, Петък 11:20
0
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
22/11/2024, Петък 11:00
0
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
22/11/2024, Петък 10:35
0
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
22/11/2024, Петък 10:30
3
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
3
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
22/11/2024, Петък 09:50
1
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
4
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
22/11/2024, Петък 08:07
8
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
5
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0