×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Новият вътрешен министър гневен на джигитите: По всякакъв начин се внушава, че нещо друго им е виновно, но не и те самите


Новият вътрешен министър гневен на джигитите: По всякакъв начин се внушава, че нещо друго им е виновно, но не и те самите
Младен Маринов
06 Октомври 2018, Събота, 15:52 ч.

Засилваме значително проверките на пътя, предупреди Маринов

Администрацията на МВР била сведена до минимума, който е необходим за функциониране на тази система. Такова мнение изрази в предаването „Седмицата” на Дарик радио вътрешният министър Младен Маринов. Изказването му идва на фона на прекратената преди дни обществена поръчка за функционален анализ на ведомството. Поръчката беше на стойност малко над милион лева, а целта ѝ бе да се изготви проект за цялостно преструктуриране на МВР, за да се повиши ефективността му.

Вече бившият министър Валентин Радев заяви в началото на седмицата, че лично премиерът Бойко Борисов настоявал за прекратяване на поръчката още по негово време. Изказването на Маринов идва и на фона на доклад на Световната банка, според който МВР може да съкрати около 1500 души администрация и да намали броя на областните си дирекции от 28 на 7, като това щяло да икономиса около 47 милиона лева годишно. Според Маринов обаче системата работела от дълги години в несигурност, а съкращения не можели да се правят, без да се модернизират първо процесите в администрацията.

„Системата работи дълги години в абсолютна несигурност за бъдещето. Служителите работят всеки ден и не знаят следващите пет години дали ще са на работа, или не. Аз смятам, че в момента администрацията е сведена до минимума, който е необходим за функциониране на тази система. За да намалиш рязко администрацията, ти трябва да обновиш процесите, които текат в това министерство, съответно трябват пари за компютри, за принтери, за софтуери, които да изключат работата на човек и тя да се замени от дадена програма. Затова трябват пари. Ако ние съкратим под минимума администрация, това означава да започне да куца обслужването на гражданите, административните услуги“, заяви министър Маринов.

По думите му част от административните услуги не трябва да се извършват от МВР, за да се освободи ресурс да се изпълнява чисто полицейска дейност.

„Нека да укрепим системата и да дадем по-дълъг хоризонт за възможност и за развитие и израстване на кариерата на полицаите и да търсим финансиране за техните основни нужди да бъдат те полезни на обществото“, допълни той.

Ще има по-добър контрол, ако Законът за движение по пътищата се раздели на три – за движението, за пътните превозни средства и за водачите, каза още министърът.

Попитан къде бърка България в организацията на движението по пътищата, Маринов коментира, че МВР се опитва да отговори на този въпрос, привличайки други институции.

„Наистина има проблеми с пътната безопасност и ние правим всичко възможно да влияем на този проблем. Той касае общата работа на много институции и може би има проблем в координацията. Единият проблем e чисто финансов, тъй като за изграждане на пътищата са необходими много средства. Другият проблем са превозните средства, по-голямата част от които са стари и неотговарящи на условията. Третият много важен проблем е поведението на водачите - по някакъв начин им се внушава, че всичко друго е виновно, но не и самите те и това трябва да се промени“, каза още Маринов и посочи, че хората трябва да разберат, че съдбата е в техните ръце, защото според статистика в 96% от случаите катастрофите са по вина на водачите.

Основната ни дейност е да засилим контрола. Част от техническите средства вече са закупени и дават своя принос. Следващата стъпка е да изградим единен център за обработка на нарушенията, което ще повиши с 50% ефективността на тези средства“, каза още министърът.

На въпрос дали има ефект от увеличаването на глобите по пътя, той отговори, че само по себе си то е добро, но трябва да е в комплекс от действия.

„Ако глобата е висока, но няма гаранция, че тя ще бъде платена, няма смисъл от нея. Трябва да има неотменност на наказания – т.е. ако някой е нарушил правилата, той трябва със сигурност да си поеме отговорността“, каза Маринов. Той посочи, че се работи в посока разделяне на закона за движение по пътищата на три – за самото движение по пътищата, за пътните превозни средства и за водачите.

„Така ще се разделят по-добре отговорностите за контрола, за да може да има ясни институции, които да стоят зад тези отговорности. Идеята е да освободим ресурса на МВР да върши точно тази работа, за която се изискат полицейски правомощия, а именно контрол на пътя, контрол на водачите и т.н.“, коментира вътрешният министър.

Попитан дали е за или против идеята за видео регистратори във всяка кола, Маринов отговори, че я подкрепя. „Така ще се избегнат много конфликти с останали участници в движението и ще помогне на нас като органи, които обслужват местопроизшествия. Мисля, че това ще действа дисциплиниращо на шофьорите, но законодателят ще реши“, коментира той.

В категории: Политика


6
Коментара
Флагман.БГ Свали връхните дрехи Свали връхните дрехи 22/02/2025, Събота 22:00 2
Флагман.БГ Арестуваха го Арестуваха го 22/02/2025, Събота 21:38 0
Флагман.БГ Шокираща смърт в Русия Шокираща смърт в Русия 22/02/2025, Събота 21:21 4
Трагедия във Франция
Трагедия във Франция 22/02/2025, Събота 20:00 0
Провал за България
Провал за България 22/02/2025, Събота 19:21 2
Флагман.БГ Украйна с удар по Русия Украйна с удар по Русия 22/02/2025, Събота 18:48 0
6
Коментара по темата
6.
истината
08.10.2018 02:58:40
0
2
Дори и малките деца знаят че солените глоби ще решат проблема на секундата. МВР нарочно не вдигат глобите, за да може да има нарушители, които да плащат и пълнят касичката, а с тези пари да плащат на хилядите хрантутници в МВР. При глоба 10000 лв за превишена скорост и отнемане на свидетелството за 10 год, няма да има нито един нарушител в България, а не да дават 5 милиона за засичащи камери, 2 милиона за радари и още десетки милиони за заплати на служители, които не вършат нищо.
Същото важи и за законите в Съда, няма големи наказния за да си плащат престъпниците, не влизат в затвора защото навън ще извършат престъпление и пак ще плащат и така да се хранят хиляди служители в съдебната система. А това че народа го трепят автоджигити и престъпници, на никой не му пука.
5.
...
06.10.2018 17:00:40
0
0
преди 10 години правеха проверки ако надуеш басовете на колата и спреш на улицата. сега никой не ги бара за нищо. а този само ще говори и нищо няма да направи
4.
селомотористи
06.10.2018 16:58:25
0
2
мотористите искали да сме толерантни към тях, а ни късат нервите с истеричния шум! улиците не са писти, защо властите не им го набият в главите! трябваше да ги побъркат от проверки и глоби това лято,! обаче "полицаите" само си правеха кръгчета из градинките и уличките
3.
agent 007
06.10.2018 15:36:56
1
1
Защо ще премахвате златния талон.Той е въведен да поощрява и се дава на добрите и отговорни водачи на МПС-та.
Правите точно обратното- вместо да разширите тази програма за коректните шофьори вие ги мачкате! ?????
2.
K
06.10.2018 15:01:39
0
1
Ако има пътища като хората направени и обезопасени няма да е проблем тея дето се нлъскат да се трошат сами. Но уви, пътища няма, масово карст тфошки разпадащи се в движение, псевдо затъмнен тунинг на стопове и фарове водещи да не ги виждат останалите шофьори, неадекватно изпреварващи.... Така че скоростта сама по себеси не е фактор специално за извънградско шпфиране.
1.
мислещ
06.10.2018 13:42:43
0
2
Естествено ! На българчето все някой друг му е виновен,и правилата винаги трябва да важат само за другите !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Свали връхните дрехи Свали връхните дрехи Андреа показа отлична кондиция Заблудени балъци клъвват на фалшиви оферти от Douglas Заблудени балъци клъвват на фалшиви оферти от Douglas Измамна схема с "неустоими оферти" за парфюми подвежда хиляди потребители Вижте как кукери прогониха злите сили от кв. Лозово Вижте как кукери прогониха злите сили от кв. Лозово Традицията оживяха с впечатляващи игри в бургаския квартал Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки Какъв е характерът ви според кръвната група Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г. Днес беше само загрявка, в сряда идва ред на парламента, предупреди Цончо Ганев Днес беше само загрявка, в сряда идва ред на парламента, предупреди Цончо Ганев Полицаите сами са си виновни, ние не сме направили нищо, твърди депутатът МВР със спешна акция, ще задържа вандалите от протеста в София МВР със спешна акция, ще задържа вандалите от протеста в София След раняването на 10 полицаи, МВР предприема действия срещу агресията  Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Кметът на с. Светлина: Известна фигура от политическите среди на Средец ме нападна Кметът на с. Светлина: Известна фигура от политическите среди на Средец ме нападна Удари ме пред сградата на Общината, където има охранителни камери, за които обаче се твърди, че не работят, обяви Иван Айрянов
Заблудени балъци клъвват на фалшиви оферти от Douglas Заблудени балъци клъвват на фалшиви оферти от Douglas Измамна схема с "неустоими оферти" за парфюми подвежда хиляди потребители Арестуваха го Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус Шокираща смърт в Русия Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки Какъв е характерът ви според кръвната група Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Трагедия във Франция Трагедия във Франция Във френските Алпи Висш мафиот от Коза Ностра, осъден на затвор, е заловен в София Висш мафиот от Коза Ностра, осъден на затвор, е заловен в София Той не е просто криминален беглец – Офриа е роднина на легендарния бос на Коза Ностра Гаетано Бадаламенти, един от най-влиятелните мафиоти на 20-ти век Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Бойко Борисов Бойко Борисов Оказва се, че вратата на ПП не се отваря и затваря, а се върти Виц на деня Виц на деня Жена към мъжа си:
- Всички мъже сте еднакви...!
Съпругът:
- Ти пък всички ли си изпробвала!
Виц на деня Виц на деня - Тате, защо мама казва, че си прасе?
- Защото и ям буламачите!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Много е трудно да не правиш нищо, никога не знаеш кога си свършил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори