Огромни сметища - бутилки, тоалетна хартия и кондоми! Вижте какво оставихме след себе си в планините това лято (СНИМКИ)
Българите превръщат планините в сметище, след като им се понаслаждават на пикник. Снимката е на Беклемето
06 Септември 2018, Четвъртък, 09:55 ч.
Автор: Антония Чорева, снимки: ФейсбукКултура и хигиена - нулеви, а глобите - неясни и смешни
Лятото е сезонът на планинския туризъм. Който не е отишъл на море, е на разходка в планината – или покорява върхове, или е на пикник сред природата.
След този сезон обаче туристи пуснаха стотици сигнали, че след човешките посещения в планините, те са заринати в боклуци.
Снимките валят от всички места – от Рила, до Родопите, до Централен Балкан.
А коментарите към тях са направо крайни.
„Да закараш банда чикиджии и лайнари сред природата и да им огранизираш надсвирване за масовия запой, след който следва, меко казано, масово сране, е показател за упадъка на обществото в което живеем”, пишат в групата Планинари във Фейсбук туристи, които са са натъкнали на Юндола, ден след като там се е провеждал фест.
Други туристи са открили сметище край Беклемето, и то високо-високо, чак до билото, където няма нито локация за пикник, нито хижа. Предположението на откривателя е, че районът се ползва за сметище и някой просто отива и изхвърля там битовите боклуци.
Друга снимка показва човешката намеса край язовир Широка поляна. Мястото е известно за планински туризъм, с бунгалца за лятна почивка. И там обаче посетителите не смятат, че е небходимо да си вземат боклука със себе си.
Има и на Панищище. Коментарите са нападателни: ”Овъртуризъм! Хората ревяха за конете, хората ревяха за езерата, но аз рева за хората. Тази снимка е от паркинга на Паничище и по нищо не го отличава от сметището на Суходол. Пластмасови бутилки, кафява тоалетна хартия, кондоми и кървавици със съмнително съдържание. Това е състоянието на нашата култура. С нея природата ни кърви, но скоро раните й ще бъдат нашето унищожение. Като общество”, споделя откривателят на това сметище сред гората на Паничище.
Откритите сметища са потресващи, но в планините със сигурност има още десетки неоткрити още по-ужасяващи места, заринати с боклуци.
На хората им е най-приятно да хапнат и пийнат на хладно и чисто сред природата, но трябва да имат елементарна култура да си вземат боклука след себе си и да си го отнесат в града.
Флагман се опита да установи как се контролира боклукът в планината и има ли глоби.
Всички министерства си прехвърлят отговорността. Наистина е трудно властта да следи кой къде ходи и яде в планината и какво остава след себе си, но истината е, че за целта властта няма нито изградена система за почистване, нито за наблюдение. Отговорни са както Министерство на земеделието и горите,така и Министерство на околната среда и горите.
В Закона за горите са записани глоби, но сред тях няма точно такава за боклук. Има за строителство, има и обща глоба – за дребно деяние в планината. Най-вероятно тъкмо там попада изхвърлянето на боклук в планината. А ако някой изобщо го е страх – тя е от 5 до 100 лв. И отделно на това – едва ли има изобщо кой да глоби нарушителите, тъй като няма как да ги хване на място, освен по случайност.
Във ведомствата няма и служители, които да следят и да санкционират именно за това.
Отговорността пък се прехвърля на управителите на самите природни паркове, които всеки по отделно си решава как да чисти, как да глобява и как да чисти планината и дали изобщо да я чисти.
Десетките неправителствени зелени организации също вземат грантове от Европа за изследване на жаби и лешояди, или пък за находища на жълта тинтява, но не и за почистване на планините. Известно е само за няколко акции, които са организирани от зелените НПО-та за почистване на природните паркове.
Затова призивът е към хората – бъдете чисти и си изхвърлете боклука, който сте занесли в планината, за да може и ние да й се насладим след вас.
Засега планината разчита само на доброволци, които в името на природата, в края на летния сезон доброволно организират акция по почистване на някои места в горите.
В категории:
Животът
Ще бъде ли издадена Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев?
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света
7 нездравословни храни, които да избягвате
Експерт: Изпращаме годината в несигурна за бизнеса обстановка
26/11/2024, Вторник 09:33
0
19-годишен се вряза с колата си в ограда на къща
26/11/2024, Вторник 08:30
1
Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи
26/11/2024, Вторник 08:10
0
Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи
26/11/2024, Вторник 08:10
0
Ще бъде ли издадена Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев?
26/11/2024, Вторник 07:47
0
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради...
25/11/2024, Понеделник 22:30
2
Предизвикан е на бой
25/11/2024, Понеделник 22:20
6
"Взриви" телевизията
25/11/2024, Понеделник 22:10
5
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
25/11/2024, Понеделник 22:00
1
„За“ и „против“ прошката след изневяра
25/11/2024, Понеделник 21:40
4
4-те зодии, които ще намерят нова любов
25/11/2024, Понеделник 21:20
0
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
25/11/2024, Понеделник 21:00
2