Иновация! Хуманоиден робот ще помага за обучението на учениците от ИТ Гимназията в Бургас

Гимназията по програмиране в Бургас се нарежда сред първите учебни заведения, които внедряват в обучителния процес собствен хуманоиден робот
06 Септември 2018, Четвъртък, 08:01 ч.
Автор: Флагман.бгИдеята за закупуването на робота е на кмета на Бургас Димитър Николов
Хуманоиден робот ще подпомага обучителния процес на учениците на новата IT гимназия. Той е закупен специално за нуждите на модерната Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации, която след няколко дни ще отвори врати в Бургас.Идеята за закупуването на робота е на кмета на Бургас Димитър Николов, а целта е хуманоидът да се обучава заедно с учениците на високотехнологичното училище и да развива своите функционалности благодарение на тях. В часовете по практика младите програмисти ще разработват иновативен софтуер, който ще обогатява възможностите и ще направлява действията на робота.
"Оборудването по роботика и програмните продукти, с които ще се обучават учениците в новото училище, са избрани и реализирани със съдействието на най-добрите технологични фирми в страната, които са партньори на гимназията", заяви кметът Димитър Николов.
С това Гимназията по програмиране в Бургас се нарежда сред първите учебни заведения, които внедряват в обучителния процес собствен хуманоиден робот.
Платформата му е програмируема и дава многофункционални възможности за приложение, което ще бъде изключително полезно в часовете на учениците по компютърно програмиране, роботика и изкуствен интелект в новата гимназия.
Роботът е модел "Пепър" /от англ. ез.: Pepper/ и е продукт на SoftBank Robotics. Хуманоидът е висок 120 см., тежи 28 кг. и може да бъде програмиран да говори на 15 различни езика, включително и на български. Това е първият робот, който разпознава човешки емоции и адаптира поведението си спрямо човека. Той говори, слуша, жестикулира, движи ръцете и тялото си.
Взаимодействието му е интуитивно чрез вградения изкуствен интелект в него. Има тъчскрийн, който подобрява комуникацията и чрез визуална информация. Хуманоидът е свързан с различни облачни услуги, бази от данни и обекти с Bluetooth, Ethernet и Wi-Fi, чрез които може да предостави информация в реално време.
Освен Pepper учениците на модерната гимназия ще се обучават в специалната лаборатория по роботика и с още един тип роботи - модел Dobot Robot, които представляват прецизни и интелигентни индустриални тренировъчни роботи. Тази технология е най-добрата за обучение на гимназисти в света за 2018 г. и съдържа роботизирани компоненти, които могат да бъдат програмирани да изпълняват както самостоятелни действия, така и серия от каскадни действия в поточна линия за изработването даден продукт.
Тези роботи могат да отпечатват различни 3D изображения, да рисуват големи графични обекти, да се движат, въртят и преместват предмети. Програмирането им ще се извършва чрез комбинация от два основни програмни езика - Python и JavaScript, с който децата ще започнат обучението си по роботика. Това ще подготви гимназистите за управление и програмиране на промишлени и производствени роботи, които навлизат все по-широко в индустрията.
Лабораторията ще бъде разширявана с времето със закупуване на нови роботизирани компоненти и сътрудничество от международни университети за обогатяване на учебната програма по роботика на IT гимназията.
В категории:
Бургас






Затворници ще чистят 43 200 метра речни корита в Бургаско
14/04/2025, Понеделник 15:41
0

Елена Папаризу идва на Spice Music festival 2025
14/04/2025, Понеделник 15:21
1



10 лева на час става паркирането в някои части на Пловдив
14/04/2025, Понеделник 14:54
1

Зодиите, които трябва да променят живота си през 2025 – иначе ги чака срив
14/04/2025, Понеделник 14:41
0

Изгониха го от "Биг брадър"
14/04/2025, Понеделник 14:20
1

Калашников и още 7 оръжия са открити при полицейска акция в сараите на „Бояна"
14/04/2025, Понеделник 14:02
1



Заби колега
14/04/2025, Понеделник 13:40
2



Среден успех "Много добър 5" да освобождава от матура, предлагат учители
14/04/2025, Понеделник 13:20
9


Две години минаха, откакто Общината 150 хиляди лева за дрон - някой нещо някога да е чувал за него???
Просто за какви научни иновации може да става въпрос с проект на местно ниво, очевидно ориентиран основно към нуждите на пазара на труда? Технологични и научни иновации се правят с национална стратегия и мащабни инвестиции в наука и проучване. Казват ни, че в България няма подготвени кадри, които да провеждат сериозни проучвания, затова трябва първо да ги създадем. Вярно е, че според Евростат България е на едно от последните места по относителният брой на научните работници и инженерите на глава от населението в ЕС. Също така е и вярно, че всяка година в България се дипломират, като относителен брой, повече инженери отколкото в Чехия. Като добавим и броя на младите българи, които се дипломират в чужбина, става очевидно, че талант и кадри не ни липсват.
Това, което липсва са условия. Не може да се говори за иновации, когато в единственият научен институт с някакви традиции в държавата, младите научни сътрудници и разработчици използват технически инструментариум от времето на Тодор Живков и на всичко отгоре им плащат 550 лева.
Защо тогава се говори за иновации? Може би трябва да попитаме онези "партньорски" компании? Може би медиите трябваше да си свършат работата и вече да имаме изявления от директори и акционери? Нееее по-лесно е да правим ПР каскади на кмета, мислене и въпроси не са нужни.