Тодор Живков беше разследван 1 година от ДС, Борисов е самонаправил се политик в незрели демократични условия
Не знам какви са били отношенията между Пеевски и Илия Павлов – тогава бях напуснал „Мултигруп“, казва Димитър Иванов (вдясно)
Ключови думи:
Димитър Иванов, Бойко Борисов, Делян Пеевски, Мултигруп, Илия Павлов, Румен Николов-Пашата, Румен Николов, Пашата, Държавна сигурност
27 Август 2018, Понеделник, 14:21 ч.
Автор: Лъчезар ЛисицовОбкръжението на премиера не сочи връзки със СИК, ако изключим Румен Николов-Пашата, с когото са лични приятели и по спортна линия, казва последният началник на Шести отдел в Шесто управление
Проф. Димитър Иванов е на 67 г. Известен като последния началник на Шести отдел в Шесто управление на Държавна сигурност. Бивш вицепрезидент на компанията „Мултигруп“. В момента е председател на Общото събрание на Университета по библиотекознание и информационни технологии, издател е на вестниците „Земя“ и „Русия днес“.
- Проф. Иванов, може ли да се търси вина в специалните служби за проблемите с Търговския регистър и около фалита на застрахователното дружество „Олимпик“?
- За вина - не бих могъл да кажа, защото това е юридически термин, но по принцип сред функциите и задачите на специалните служби на всяка една държава влизат всички онези елементи и всички сфери на дейност, които са съотносими към националната сигурност. В случая и Търговският регистър като част от електронното управление на държавата и на обществото, и фалиралата застрахователна компания „Олимпик“ имат пряко отношение към различни сектори на националната сигурност, поради което те би трябвало да бъдат в обхвата на т. нар. контраразузнавателно обслужване на специалните служби – в случая на финансовото разузнаване и на съответното направление в ДАНС, което се занимава с държавната администрация. Така че най-общо казано за вина не мога да говоря, тъй като вината винаги е персонална - няма групова и колективна вина. Но определено може да се каже, че за неудачите в който и да е сектор на държавата и на обществения живот, свързани с отделни елементи на държавната сигурност, отговорност трябва да се търси и от специалните служби и дори в случая – от службите за вътрешен ред. Имам предвид „Икономическа полиция“.
- Тук вече идва по-големият въпрос – за работата на тайните служби в ерата „Бойко Борисов“. Той вече е близо 10 години на власт. Каква е Вашата оценка?
- Борисов има преки ангажименти към сигурността и към обществения ред вече бих казал 17 години – от октомври 2001 г., когато стана главен секретар на МВР, с малки прекъсвания. Макар че пребиваването му в кметството не може да се нарече прекъсване, тъй като кметът на столицата на всяка една държава е четвъртата-петата фигура в йерархията на държавата. И след това като министър-председател и в трите си кабинета той пряко наблюдава и се интересува, а оттам и ръководи дейността на специалните служби - тези, които по Конституция са му подчинени. Защото примерно НСО по Конституция е подчинена на президента. Доскоро така беше и с Националната разузнавателна служба. Но всъщност Борисов, когато е бил министър-председател и главен секретар на МВР, е имал отношение към спецслужбите. В този смисъл той има отношение и към успехите, и към слабостите, грешките и провалите на системата. Така че най-общата постановка е тази.
- А стана ли по-силна държавата при Бойко Борисов – нека така да задам въпроса?
- Държавата не стана по-силна при Бойко Борисов и обективно нямаше как да стане по-силна, тъй като в порядъка на процеса на евроинтеграцията, а във военен смисъл – и на евроатлантическата интеграция (където в някои отношения военната интеграция се оказа определяща и водеща спрямо политическата интеграция) България беше принудена да отдава части от своя суверенитет на наднационални органи – Европейската комисия, Европейския парламент, командването на НАТО и т.н. От друга страна Борисов като шеф на една партия, която е член на най-голямото европейско политическо семейство – Европейската народна партия, всъщност е в голяма зависимост. Това е по линия на създаването на неговата партия, на функционирането й и обучението на кадрите. А аз допускам, че му е оказвана и логистична и финансова помощ от ЕНП и конкретно от германските му партньори. Така че в своите действия той много рядко е свободен да взима самостоятелни решения. И няма как държавата да стане по-силна, тъй като обективно от една страна тя отдава част от своя суверенитет на наднационалните структури, а от друга страна националният лидер на държавата в своите решения е заинтересован, а в крайна степен и зависим от чужда политическа воля.
- Доколко двамата лидери на ГЕРБ – Бойко Борисов и Цветан Цветанов, имат някакви връзки с бившите тайни служби от времето на социалистическия режим?
- Това е една тема, по която се спекулира през последните години, откакто Бойко Борисов е на власт. А спекулациите идват главно от политическите противници на Борисов и Цветанов, независимо дали отляво или отдясно. Но това, което аз знам в случая и мога да коментирам, е, че те нямат никакви отношения със специалните служби, тъй като Борисов е бил офицер от противопожарна охрана, а Цветанов първоначално не е бил офицер, а после, когато е станал офицер, това е вече в демократичния период, така че той няма как да има връзки. Разбира се, и двамата, както и повечето от това поколение и от моето поколение, са израснали по времето на социализма и имат в рода си връзки със социалистическата партия, със служители на МВР. Родителите и на двамата са били служители от системата на МВР, но не в специалните служби.
- Някои обаче правят връзка с това, че в зората на прехода фирмата на Бойко Борисов и той самият става личен охранител на Тодор Живков. И те казват – как е възможно това да стане без Държавна сигурност да е съдействала.
- Абсолютно е възможно. Просто трябва да се проследи хронологията на събитията. След снемането му на 10 ноември 1989 г. Тодор Живков изпадна в крайна немилост и само два месеца по-късно беше арестуван и цяла година беше разследван в ареста от същата Държавна сигурност, за която сега се говорят какви ли не чудесии. А няколко години по-късно, когато той излезе под домашен арест, тогава от неговото семейство наеха по частен път охранителна фирма и тази охранителна фирма се оказа, че е на Бойко Борисов. Ако беше Държавна сигурност... тогава имаше други охранителни фирми, които бяха собственост и се ръководеха от офицери на Държавна сигурност. Така че не е бил това определящият мотив при избора на фирма за охрана на Живков. Как са попаднали точно на Борисов, нямам представа, но това не е свързано с Държавна сигурност.
- Има една любопитна снимка на Илия Павлов и Делян Пеевски отпреди много години. Какво знаете за нея, каква е връзката между двамата? Вие бяхте вицепрезидент на „Мултигруп“.
- Вижте, аз бях вицепрезидент на „Мултигруп“ от 1991 до 1996 г. Делян Пеевски е роден 1980 г. Когато аз напуснах „Мултигруп“, той е бил 16-годишен. Тази снимка я знам, виждал съм я по медиите – тя датира от по-късно време, когато аз вече не съм бил в „Мултигруп“, а Пеевски вече беше пораснал, дето се вика – пълнолетен гражданин. Така че това е може би около 2000, даже според мен - 2001 г. Така че не мога да дам повече светлина какви са им били отношенията.
Фотосът на Делян Пеевски с Илия Павлов, снимка: Булфото
- Борисов има ли някаква връзка с „Мултигруп“ или със СИК, каквито спекулации също има?
- Борисов няма връзка с „Мултигруп“ изобщо, тъй като поне в периода, в който аз съм работил там, тези контакти минаваха през мен. Даже аз не съм го познавал тогава като лице. Що се отнася до СИК – чувал съм ги тези неща, но също нямам впечатления да е свързан. Той си е имал свой охранителен бизнес и може би в рамките на него са имали някакви служебни контакти с другите охранителни и застрахователни компании, включително и ВИС и СИК. Но аз лично нямам спомени от такива контакти. А пък и един анализ на обкръжението на Борисов в годините, в които той е министър-председател, сочи, че не е имал такива връзки, изключая, разбира се, личното му познанство и приятелство с единия от съдружниците в началото на СИК Румен Николов-Пашата, но те са си лични приятели и по спортна линия.
- Т.е. да разбираме, че Борисов е някак си самоизрасъл, самосъздал се по-скоро...
- Абсолютно! В това отношение мога да ви говоря дълго. Борисов е т. нар. модел на самонаправил се политик в незряли демократични условия.
В категории:
Политика
Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол
6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50%
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони
Рачков удари рамо на племенницата на бившата си жена, появи се в подкста й
Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле
25/11/2024, Понеделник 09:59
0
Какво време ще донесе новата седмица
25/11/2024, Понеделник 09:37
0
Маскирани ограбиха трудноподвижен дядо, нападнали го докато спи
25/11/2024, Понеделник 08:34
2
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони
25/11/2024, Понеделник 08:02
1
Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол
25/11/2024, Понеделник 07:39
1
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50%
24/11/2024, Неделя 22:00
5
6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия
24/11/2024, Неделя 21:40
0
4 зодии, които обичат да симулират щастие
24/11/2024, Неделя 21:20
0
Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам
24/11/2024, Неделя 21:00
0
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството
24/11/2024, Неделя 20:40
0
Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол
24/11/2024, Неделя 20:36
3
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява
24/11/2024, Неделя 20:20
6
генерал Семерджиев е човека които е наредил изчисване на ДОСИЕТА на ДС и оставаня само на мишоците-доносници и незначителните за львоветесиновете на партията като Боико/ инфото е скрито
от Велинград е 1 друг много задкулисен играч това е 2рия НАИ-богат бьлгарин основателя на Шиши Пеевски-Васил Божков-Черепа,2рия имаики се предвид че ББ от Банкя енаи-богатия бьлгарин
Как ще разследваш Бай Тодор бе тарикат? Лесно се говори след време когато Бай Тошо го няма. Тези ги разправяй на абдалите. Разследвал бил той,лъжец безподобен.