След казуса „Стара Загора”: Ще отговорят ли „турските” общини с промяна на български имена на местности?
Мустафа Карадайъ призова хората на ДПС да не реагират, проф. Станилов отговори, че няма такава опасност
Ключови думи:
Карадайъ, Движение за права и свободи, Стара Загора, парламент, Йордан Цонев, Станислав Станилов
06 Юни 2018, Сряда, 05:31 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов, снимки: АвторътНе отвръщайте на чуждата провокация за разделение и противопоставяне, зове Мустафа Карадайъ хората на ДПС с парламентарна декларация
„Турските” общини може да реагират реципрочно с промяна на имена на местности. Това стана ясно от изявления на депутати от ДПС в парламента днес. Това предизвика конфликт с „Обединените патриоти”, който прерасна в „размирици” по думите на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева.
Тя бе обвинена, че не може да опази реда. От ДПС в един момент дори започнаха да блъскат по банките и да скандират „оставка” по неин адрес.
Раздорът започна с парламентарна декларация, прочетена от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ.
Той заяви: „Повод за днешната декларация е решението на Общински съвет – Стара Загора за смяна на имената на повече от 800 местности в общината. Предложението е кратко и съдържа следната мотивировка: „Ономастиката се занимава с възникването и историята на имената във връзка с хората, които ги стопанисват. Днес, 140 години след Освобождението, ние българите, стопанисваме тези земи и е наше задължение, като общински съветници да преведем в разбираем вид местностите, носещи турско-арабски имена.“
„... да преведем в разбираем вид местностите...“
За решението са гласували всички общински съветници, с изключение на съветниците от ДПС. И това не е повод за гордост, както изглежда е становището на кмета на общината, издигнат от ГЕРБ. Той казва пред една медия, че има „надпартийно обединение в Стара Загора по казуса с преименуването на българските местности“. Всъщност, това становище е достатъчен повод за притеснение и тревога. Обединението анти-..., довело до смяната на наименованието „Ахмед баир“ на „Антонов рид“, „Мехмедова кория“ на „Манолова гора“, „Махмуд гьол“ на „Мишов яз“, „Мустафова кория“ на „Мустакова горичка“... Защото Ахмед, Мехмед, Мустафа не са звучни както Антон и Манол, мустак, какъвто подтекст имат думите на един от общинските съветници от ГЕРБ, цитиран от медии.”
Според декларацията на ДПС, решението на Общинския съвет в Стара Загора е тест за българската демокрация и толерантност с тревожен резултат.
„Нашата демокрация се нуждае от сериозно осмисляне, от много сериозно и дълбоко осмисляне. Нужен е диалог в обществото”, обяви още Мустафа Карадайъ.
Той добави: „ГЕРБ не само се провали в твърдението си, че ще опитоми националистите, ГЕРБ направи национализма основна държавна политика. Загърбвайки демократичните принципи и европейските ценности. Забравяйки отговорността си пред бъдещето. Този акт в Стара Загора показва истинската същност на политиката на ГЕРБ. Те не само излъгаха 100 хиляди (както твърдят) турци и мюсюлмани в България, те се подиграха с тях, с техните чувства и отвориха незараснали рани.”
Последва и предупреждението от ДПС: „Вече има внесени проекти на решения и в други общински съвети. Ясно е, че е лесно да бъдат убедени мнозинството от съветниците против турски и мюсюлмански имена. Но! Ясно е, че е лесно да бъдат провокирани и други съветници да предприемат реципрочни контрадействия.
Нашият апел към вторите е: Недейте! Недейте да отговаряте на чуждата провокация за разделение и противопоставяне. По този начин рискувате бъдещето на моята, на вашата, на нашата Родина!”
ДПС призоваха „не само отговорните институции да предприемат незабавни действия за отмяна на решението” в Стара Загора.
„Призоваваме всички държавни органи и институции да осъдят всеки подобен акт, който създава предпоставки за напрежение и несигурност, подкопава доверието в обществото и е провокация срещу националната сигурност”, заяви Мустафа Карадайъ.
Последва контрадекларация на „Обединените патриоти”, чийто изразител бе проф. Станислав Станилов.
Той обясни, че местностите у нас са имали други имена, преди Османската империя да ни завладее преди няколко века. По думите на Станилов в България за съжаление останали твърде много турци.
Мустафа Карадайъ тръгна да напуска демонстративно залата. Това предизвика „размирици”, тъй като Павел Шопов се засили към него с ръкомахания. Карадайъ му отговори с усмивка и реплики.
Йордан Цонев от ДПС впоследствие излезе на трибуната, като обясни, че декларацията им явно не е била разбрана. Той заяви, че правото на който и да е общински съвет да сменя имена може да породи ответна реакция.
Цонев в един момент започна да вика гневно: „Искам да ви попитам, ако един национализъм е такъв, какъвто е този в Стара Загора и този тук в дясната част на залата и за съжаление не само в дясната, той дали няма да породи ответна реакция. Искам да ви запитам там, където има други мнозинства в общинските съвети, как ще им попречите, ако те решат да отговорят на това с това. Това давате ли си сметка, аз да ви попитам като етнически българин и като християнин? Там, дали си давате сметка за това? Дали си давате сметка, че през тези 20 години има отказ от реваншизъм от една истински патриотична част от българското население? Дали си давате сметка за това? И дали си давате сметка, проф. Станилов, когато говорите тук за разнообразието по българската земя, че има разноообразие от религии, разнообразие от етноси, разнообразие от имена? Ако не си давате сметка, Вие не сте патриот!”
Проф. Станилов отговори, че в смесените райони имената на местностите и без това си били чуждоезични, така че опасност от ответна реакция нямало.
В категории:
Политика
Избра да е държанка на милионер, глези я, но дали е щастлива?
Фатален пожар в Стара Загора
Сериозно напрежение в София
Получи пръстен за 80 бона
Днес могат да почерпят...
Получи пръстен за 80 бона
26/01/2025, Неделя 11:45
0
Обраха точките в...
26/01/2025, Неделя 11:30
0
Фатален пожар в Стара Загора
26/01/2025, Неделя 11:21
0
Тя харчи 216 000 долара на ден
26/01/2025, Неделя 11:00
1
Сериозно напрежение в София
26/01/2025, Неделя 10:38
2
Огромна любовна драма заради...
26/01/2025, Неделя 10:10
0
Звучен скандал с именит боксьор
26/01/2025, Неделя 09:45
0
Любопитни избори в Беларус
26/01/2025, Неделя 09:21
2
Той включи турбото
26/01/2025, Неделя 09:00
1
Жесток проблем в България
26/01/2025, Неделя 08:40
7
Днес могат да почерпят...
26/01/2025, Неделя 08:20
0
Гриша Ганчев със специален поздрав
26/01/2025, Неделя 08:03
0
Името на върха е останало от времето на Османското владичество. Предишното наименование на върха не е запазено. Според някои схващания сегашното име произлиза от арабското „мусалла“ — „пътят към Бога“ или „място близо до Бога“, „място за молитва“, „молитвен връх“. „Мусалла“ се нарича също камъкът, върху който се полагат покойниците в джамията. Според други виждания произходът на името е от арабското „мусалат“, означаващо „доминиращ“, „господстващ“. От 21 декември 1949 г. до 1962 г. върхът и високопланинската метеорологична наблюдателница се казват Сталин, на името на съветския диктатор Йосиф Сталин.
Та тъй като сме почнали, а не помним името на върха, дали да не го прекръстим на Бойко. Хем ще го изтормозим като го качим да отреже лентичката в чест на преименуването.