Новата здравна карта ще изключи пациентите от системата, очаквам огромен проблем за Бургаска област
Ще има дълги листи на чакащи пациенти, които се борят за всяко свободно легло, предрече д-р Цветков
Ключови думи:
Национална здравна карта, легла, активно лечение, болнично, д-р Цветомир Цветков, председател, БЛС, Бургас, Флагман
22 Май 2018, Вторник, 15:25 ч.
Автор: Моника ИЛИЕВАЛистата на чакащите ще приклещи пациента от търсенето на легло до неизчерпан лимит по съответната дейност в някоя област
Д-р Цветомир Цветков е новият председател на Бургаската лекарска колегия. През май той пое поста от анестезиологът д-р Антон Григоров. Д-р Цветков е известен, като специалист по хирургия и управител до 2015 година на МБАЛ- Поморие. Към момента д-р Цветков работи в частна бургаска болница по придобитата си хирургична специалност. Професионалният му опит започва през 1987 година, след като се дипломира в Медицински университет – София.Флагман.БГ потърси за разговор Ц. Цветков във връзка с изтичащия на 23 май срок за приемане на становища и предложения по проект на решение, на Министерския съвет за утвърждаване на Национална здравна карта на Република България. Съвсем скоро Националната здравна картата трябва да влезе в сила. Утвърждаването и ще ликвидира 6 000 легла в национален мащаб.
-Д-р Цветков, какви ще бъдат последствията за област Бургас от чувствително намаления брой на болничните легла, в случай че бъде приета Националната здравна карта (НЗК)?
-Най-общо всяко орязване води до влошаване. В конкретния случай то ще бъде на достъпа на пациента до съответните специалисти по специалностите хирургия, гинекология и педиатрия и в частност до лечението на болестите към тях, които са сред най-масово представените в болничното лечение. Редуцирането на леглата за активно лечение ще води до проблемно достигане до болнична помощ, както е предвидено в сегашния вид на горещо дебатираната Национална здравна карта.
-От думите Ви става ясно, че при така съставения от Министерството на здравеопазването стратегически здравен документ дефицитът е неизбежен. Какви проблеми ще отключи той за потребителите на здравни услуги в областта?
-Първо дефицитът ще доведе до пренасочване на пациентите към „свободни легла” в други области, което от своя страна вече затруднява достъпа до болнична помощ. Второ той води след себе си и листите на чакащите, които от една страна ще се „борят” за свободното легло, а от друга с ежемесечните лимити на Здравната каса, определящи обема на дейностите. В този ред някои от нуждаещите се ще бъдат изцяло изхвърлени от здравната помощ. Листата на чакащите ще приклещи пациента от търсенето на легло до неизчерпан лимит по съответната дейност в някоя област, в страната. Няма как пациентът да не остане с неприятното усещане, че е изцяло изключен от здравната система, че никой не се съобразява с неговите нужди и състояние.
-Как област Бургас, която е на четвърто място по брой население спрямо останалите и на първо място по площ в страната се оказа в такава неблагоприятна ситуация? Д-р Цветков, можем ли да говорим за дискриминация или други рестрикции при изработването на НЗК?
-Не мога да кажа как, но няма логика, а още по-малко методика да е така, тъй като принципът е осредненият коефициент според броя на жителите, на дадената област. В новата здравна карта е определен коефициент от 3,6 промила за област Бургас. Това изобщо не корелира с броя на пациентите в областта, а още по-малко е във връзка с разположението на територията до големи лечебни заведения.
Нямам експертно или логично обяснение как се е стигнало до разпределението, след като ние сме изработили и изпратили към МЗ областната здравна карта със заложени различни от дискутираните параметри, които отчитат всички специфики на региона. Не намирам и обяснение за област като Пазарджик, за която са предвидени 4,6 промила. Броят на населението там в никакъв случай не е повече от жителите на Бургаска област (ВИЖ ТУК).
Според разчетите в Националната здравна карта 3,6 легла ще се падат на 1000 жители в Бургаско. Коефициентът не е съобразен дори с летния сезон, когато само град Бургас увеличава населението си близо два пъти. На практика това означава, че почиващите през лятото туристи от страната, които са здравноосигурени български граждани в случай на нужда няма да има къде да бъдат приети.
Не мога да не припомня че съвсем скоро в Бургас ще отвори врати и Медицински факултет, който също не се вижда от разчетите на така формулираната нова карта. Проектът, който изработихме за Областната здравна карта и изпратихме в МЗ изобщо не отговаря на моделът НЗК, който ни предложиха за обсъждане отттам.
-Как ще коментирате изключването на пет лечебни заведения от областта от НЗК, сред които и Комплексния онкологичен център в Бургас?
-Не мога да го коментирам, не подлежи на никакъв коментар. Не познавам такава нормална логика, не казвам здрава. Нека ви обясня ситуацията - здравната карта има за цел да отразява настоящото положение, разпределено към нуждите на областта, а изключва съществуващи лечебни заведения. Това е пълен абсурд! За мен или някой е гледал в тавана и е моделирал въпросната карта, или е пропуск, който говори за непрофесионализъм. В крайна сметка това е силно обезпокоително.
-Преди дни на среща на Българския лекарски съюз обсъдихте промяна в начина на обслужване на пациентите. Разкажете малко повече за мерките, които набелязахте с тази посока.
-Крайно време е здравеопазването да приоритизира доболничната помощ. Ние от съсловната организация настояваме 15% от бюджета на Националната здравноосигурителна каса всяка година да се заделят за специализираната извънболнична медицинска помощ, за да не рухне системата. Подготвихме комплекс от краткосрочни и дългосрочни мерки в тази насока, сред които и срочното въвеждане на електронното здравеопазване, обвързване на потребителската такса за посещение при лекар с минималната работна заплата, изнасяне на дейности от болничната в извънболничната помощ, осигуряване на минимум 6.9% от БВП за здравеопазване, съгласно европейските стандарти и др.
Разработената комплексна стратегия , ще бъде изпратена до здрвания министър Кирил Ананиев, председателя на парламентарната Комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова и управителя на НЗОК проф. Камен Плочев.
В категории:
Здраве
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
Ще се шокирате какво се твърди за него
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
Закъса
22/11/2024, Петък 11:20
0
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
22/11/2024, Петък 11:00
0
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
22/11/2024, Петък 10:35
0
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
22/11/2024, Петък 10:30
4
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
4
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
22/11/2024, Петък 09:50
1
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
4
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
22/11/2024, Петък 08:07
8
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
5
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0