Внимание! Така се отключват фобиите
16 Май 2018, Сряда, 16:19 ч.
Източник: здраве.тоДнес обръщаме специално внимание на фобиите и как да си помогнем сами, ако изпаднем в подобни състояния. Всеки втори признава от някакъв вид фобия, това показват данни на американския Националния институт по психично здраве. Сходни ще са данните и на родните агенции, изследващи подобни състояния. Достатъчно основание, за да ви запознаем със същността и най-вече – с начините да се справите с това тревожно състояние.
Фобията е вид тревожно разстройство, което се характеризира с ирационален, панически страх, причинен от конкретен обект или ситуация. Например, ако чувствате дискомфорт или откровен ужас от паяци, змии, хлебарки, кучета или игли, значи вече сте определили и обекта си на страх. Но фобията може да бъде и от високо, от тълпи от хора, от поемане на отговорности и т.н. Във всички тези случаи се получава сигурен и значителен дистрес.
Терминът „фобия” произлиза от гръцката дума phobos, която в превод означава „страх”. А страхът обикновено е натрапчив, обсесивен и ирационален и по-често неконтролируем. Трябва да знаете обаче, че има разлика дали се страхувате от нещо или страхът ви вече е прераснал във фобия.
При нормален страх съществува и конкретна реалистична опасност за здравето на човека, при която чувството за страх се покачва плавно. Докато при фобийното състояние човек има преувеличено и нереалистично усещане за опасност за дадена ситуация и страхът се покачва много бързо за секунди.
Фобията обикновено може да се отключи от една-единствена „ужасна” ситуация в живота, в която е имало опасност за здравето. Тя попада в човешкото подсъзнание, а впоследствие може да доведе до подобни следствия.
Склонни към фобии обикновено са емоционално чувствителните хора
с богато въображение и особено жените. Веднъж преминали през „ужасната” ситуация, те се опитват да не допуснат същите обстоятелства, при които тя е възникнала, за да не се повтори отново. В резултат на потискането на негативните емоции и спомени обаче бързо се увеличават и симптомите на фобийното състояние. Така често се получава обратен ефект – човек не се страхува толкова от обекта, който отключва фобията, колкото от ужасните и болезнени усещания, които изпитва по време на фобия. А подобно осъзнаване е в състояние да промени коренно ситуацията, и то на хора, които в продължение на години търсят изход от ситуацията.
Интересен момент е, че с напредване на възрастта, фобиите започват да се случват осезаемо по-рядко. Те са по-характерни за ранната детска възраст или тийнейджърските години.
Пулсът се ускорява, появява се задух и световъртеж
Фобиите се развиват в резултат на сенсибилизация (изостряне на чувствителността). Това е процес, при който развивате чувствителност към даден стимул. Страхът от определени животни, предмети или ситуации понякога е толкова голям, че човек буквално изпада в безтегловност. Попада в епицентъра на собствения си капан в опит да избяга от фобията си. Този страх обикновено е трудно контролируем, поради което и достатъчен, за да предизвика редица проблеми със здравето.
Когато дадена фобия се отключи, в човешкия организъм настъпват физиологични промени. Пулсът се ускорява, човек се изпотява, получава световъртеж, задух, гадене, а нерядко и позиви за повръщане. Ако страховете са свързани с определен предмет – при среща с него, някои хора дори замръзват на място.
За да преодолеете напълно естествено фобията си, трябва да застанете очи в очи с нея. Най-доброто решение е да се изправите срещу това, от което се страхувате. Накрая сами стигате до извода, че страхът е този, който не позволява на ума дори да допусне вариант за преодоляването му!
Ето някои ефективни метода, с които ще си помогнете в подобни моменти:
• Постепенна и редовна експозиция на обекта на фобията
По време на тези експозиции ще се научите да контролирате страха си и той постепенно ще изчезне. Само по такъв начин може да разберете, че всъщност няма от какво да се страхувате. След всяка среща с обекта на вашата фобия ще се чувствате по-уверени и спокойни.
• Упражнения за релаксация и дълбоко дишане
Когато сте притеснени, обикновено дишате учестено и си поемате по-малко дъх, което засилва притеснението. При дълбокото дишане организмът се успокоява и напрежението се намалява. Поемайте си дъх през носа бавно за около 4 секунди, след което задръжте дъха си за около 7 секунди. На 8-ата секунда издишайте през устата възможно най-дълбоко, като за целта контрахирайте мускулите на корема. След това вдишайте отново, като повторите същия цикъл. Опитайте се да повтаряте тази техника на дишане за пет минути, два пъти дневно.
• Премахнете негативните мисли
Да се научите да се справяте с негативните мисли е важна стъпка при преодоляването на фобиите. Когато имате фобия, обикновено надценявате колко негативно влияние ще има фобията върху вас и нейните размери. В същото време подценявате възможностите да се справите с фобията си. Опитайте, например, да си записвате на лист някои въпроси от типа „Мога ли да направя нещо, за да се справя със ситуацията?”, „Какво бих казал на приятел, който има същата фобия?”, „Има ли доказателства, които могат да оборят твърденията и мислите, които си записвам?”
Някои от по-любопитните фобии
Аракибутирофобия – страх от залепване на фъстъчено масло по небцето.
Гениофобия – страх от брадички.
Генуфобия – страх от колене.
Хексакосиоихексеконтахексафобия – страх от числото 666.
Пеладофобия – страх от плешиви хора. Съществува и страх от оплешивяване – фалакрофобия.
Калигинефобия – страх от красиви жени.
Педофобия – страх от деца.
Коулрофобията представлява страх от клоуни.
Потофобия – страх от алкохолни напитки.
Хетерофобия или сексофобия – страх от противоположния пол.
Гамофобията е страх от сключване на брак.
Итифалофобия – страх от еректирал пенис.
Тератофобията – страх да не бъдем деформирано дете или страх от чудовища или деформирани хора.
Лаканофобия – страх от зеленчуци.
Фазмофобията представлява страх от духове.
Фотофобия - когато не понасяме светлината.
Социална фобия – когато околните ни плашат.
Трипофобия – страх от дупки.
Танатофобия – страх от умиране или от смъртта.
Фобофобия – може да ни бъде страх и да се страхуваме
Или да ни бъде страх от всичко – панофобия
Хипопотомонстросекуипедалиофобия означава страх от дълги думи.
Като цяло, хората обикновено страдат само от една фобия.
В категории:
Здраве
Земетресение в съседна страна
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
Ще дърпа ушите на охраната си?
22/01/2025, Сряда 21:58
0
Скандалът с него продължава
22/01/2025, Сряда 21:36
1
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат"
22/01/2025, Сряда 21:12
0
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
22/01/2025, Сряда 21:00
0
Отиде на гости и веднага извади...
22/01/2025, Сряда 20:48
0
Махат тирето
22/01/2025, Сряда 20:25
4
Те не могат да пият
22/01/2025, Сряда 20:00
0
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
4
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0