Димитър Рачев: Дружеството на художниците заблуди Строителния техникум, нямат права върху стенописа на баща ми*
Димитър Рачев изрази притесненията си, че реставрацията няма да се извърши качествено и ще се компрометира паното на баща му Енчо Рачев
10 Май 2018, Четвъртък, 07:21 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: авторътДори Леонардо Да Винчи да дойде, ако Енчо Рачев не е съгласен, никой няма право да го пипа, категоричен е синът
Директорката на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето” инж.Даниела Симеонова е подведена от Дружеството на художниците в Бургас, че имат права да възстановят знаковия стенопис на Енчо Рачев. Това каза пред Флагман.бг Димитър Рачев, син на 81-годишния творец на 5 май, в навечерието на Гергьовден. Димитър е оторизиран от баща си да го представлява в този спор. Както вчера писахме (ВИЖТЕ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ) вече ескалира безпрецедентен скандал, който ще очерни благородната инициатива за възстановяването на паното на Кольо Фичето.
Реставрационните дейности от няколко дни са преустановени, обяви Димитър Рачев и отправи обвинение, че е нарушен Законът за авторските права от една страна като Строителния техникум и Дружеството на художниците в Бургас – като изпълнител.
В основата на претенциите му са, че баща му не е включен в реставрационния екип, а той имал пълните права върху произведението, подчерта Димитър Рачев. Най-големите притеснения били, че нямало да се спази техниката при реставрация, което ще нанесе непоправими вреди на стенописа. Ако Енчо Рачев участва в екипа, щял да влезе в ролята на надзорник, който да проследява внимателно всяка една от дейностите.
„За съжаление Дружеството на художниците в Бургас е въвело в заблуждение Строителната гимназия, че има право да възстанови стенописа. Те имат становище от баща ми Енчо Рачев, но той не им дава разрешение за реставрация. Това трябва да се знае! Дружеството на художниците съзнателно са подвели училищното ръководство, твърдейки, че те представляват Енчо Рачев, което им е осигурило сключването на договора за 12 хил.лева”, категоричен е Димитър Рачев на 5 май.
Той приветства идеята за възстановяването на паното на гимназията и твърди, че семейството му не искало да пречи на обществената инициатива, но Енчо Рачев бил силно огорчен след скандала.
„Когато започна благотворителната кампания баща ми подкрепи инициативата. За него беше пионерско дело и се радваше, че каузата получава широка подкрепа. Това, което се случи след събирането на средствата илюстрира поговорката, че пътят към ада е постлан с добри намерения”, каза Димитър Рачев.
Според него „становището”, което е подписано от баща му не било разрешение. Баща му по закон бил единственият, който може да започне реставрационни дейности или най-малко да участва като консултант в екипа на Митко Иванов.
„За реставрационните дейности е необходима квалификация. Трябва да се посочи специалистите, които ще ги извършат, а в договора между ПГСАГ „Кольо Фичето” и Дружеството на художниците в Бургас не фигурират такива. Ние поискахме да се уважи правото на автора, да не му се изземва и той да участва в процедурата”, каза Димитър Рачев.
По думите му Енчо Рачев бил готов да се включи като консултант срещу съответния хонорар, в случая това са 3 хил.лева. „Баща ми каза, че това е минималният хонорар, който би поискал. Не го прави заради парите, а за да контролира дали няма да се нанесат тежки поражения при възстановяването на стенописа”, допълни Димитър Рачев.
Той уточни, че семейството му разполагало с оригиналните материали, с пигмента, който е използвал през 1965 година за знаковия стенопис и настоява да се запази същата технология.
„Направихме среща с директорката инж.Даниела Симеонова, която беше много раздразнена, защото си мислеше, че ние искаме да спрем това благородно дело. Съвсем от сърце й казахме, че не желаем да го правим. Благодарим им за кампанията, която са инициирали, но това не значи, че някой има право да сключва договор в нарушение на Закона. Дори Леонардо Да Винчи да дойде, ако Енчо Рачев, не е съгласен, никой няма право да пипа стенописа”, категоричен е Димитър Рачев.
Синът на именития творец намекна, че може да атакуват договора пред министъра на културата Боил Банов, който щял да го анулира. Не искали да го правят, за да не бавят реставрацията. Заради това настояват да се включи Енчо Рачев като консултант.
„Предложихме компромисен вариант - да бъде подписан анекс към основния договор, с който да се уважат правата на автора да консултира. Искахме също така да бъдат изяснени перата на разходите и Енчо Рачев да получи хонорара от 3 хил.лева или по-малко от тях, ако средствата не достигнат”, допълни Димитър Рачев.
Той изрази разочарованието си, че доводите му не са приети. Според него случаят е ескалирал, всички мостове вече изглеждали изгорени, защото подходът на Дружеството на художниците-Бургас бил циничен. По думите на Рачев не е основната причина хонорара, а стенописът да бъде възстановен в автентичния му вид.
„Не искаме да пречим на обществена инициатива, но казваме, че за същите пари можем да го направим ние”, завърши Димитър Рачев.
Припомняме, че кампанията за реставрирането на паното на изобразяващо самобитния български майстор от Възраждането Кольо Фичето стартира в края на миналата година.
Част от стенописа, направен от Енчо Рачев преди 55 години, посредством техниката „сграфито”, днес е силно компрометирана и според сина му трябва да се използва същата техника и същите материали, за да не изглеждат реставрационните дейности като кръпка.
Семейство Рачеви се представлява от адвокат Павлина Вълканова, очаквайте интервю с нея след малко.
*По информация на близки на семейство Рачеви, която пристигна току-що в редакцията Димитър Рачев е приет в болница. Не са ясни причините, но състоянието му е тежко, очаквайте подробности
В категории:
Бургас
Взех акъла на всички с това чудно ястие - крехко месо под кашкавалова коричка
Мистериозна болест вкара министър на Главчев в "Пирогов"
Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала
Секссимвол си отряза косата
Защо днес задължително трябва отидем на пл. Тройката
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто
22/12/2024, Неделя 17:20
0
18 пъти по-богат от крал Чарлз
22/12/2024, Неделя 17:00
0
Свали 30 кг
22/12/2024, Неделя 16:40
1
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик
22/12/2024, Неделя 16:20
0
9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия
22/12/2024, Неделя 16:00
0
Секссимвол си отряза косата
22/12/2024, Неделя 15:40
0
Kоледният концерт-спектакъл на Стефан Диомов ще бъде излъчен на празничния 26 декември по БНТ1
22/12/2024, Неделя 15:20
0
Защо днес задължително трябва отидем на пл. Тройката
22/12/2024, Неделя 15:00
2
2025 г. ще започне перфектно за тези 4 зодии
22/12/2024, Неделя 14:40
0
Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала
22/12/2024, Неделя 14:20
0
Цялaтa ĸъщa yxae бoжecтвeнo на коледен кекс
22/12/2024, Неделя 14:00
0
Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО)
22/12/2024, Неделя 13:39
0
Подготвил съм десетки договори, в които след заплащане правата на автора преминават върху собственика. Защото "автор" е едно, "право на автора" - съвсем друго, упражняване на права - трето. Както и "реставрация" и "ремонт".
1. Споразумение
2. Авторите си възстановяват произведението в оригинален вид за собствена сметка - ако откажат всички последици от падащи парчета са на тяхната отговорност.
3. " Вземат" си произведението и освобождават стената.
Жалъки същества - минимален хонорар от 3 хиляди лева! Пари събирани от толкова хора. ММИЗЕРНИК!