Комисията по досиетата остава, може да стане Институт по национална памет след 5 г.
Депутатът Красимир Янков предложи органът да се закрие, за да се разграничат лицата, служили на страната от тези, които са доносничили за лична облага
03 Април 2018, Вторник, 09:09 ч.
Автор: Антония Чорева, снимка: АрхивТри часа разисквания какво са дали или навредеили досиетата на националната ни сигурност
За и против дали да се закрие Комисията по досиетата обсъждаха депутати и експерти повече от три часа на кръгла маса за бъдещето на комисията.
След разискванията стана ясно, че управляващите няма да приемат предложението на БСП комисията да бъде закрита и парламентарното мнозинство ще направи всичко, което е нужно, работата й да продължи.
Управляващата партия ГЕРБ от името на Цветан Цветанов обяви, че комисията трябва да продължи дейността си, но допусна, както и в началото на дискусията, че в по-далечен срок тя може да прерасне в Институт за национална памет.
Предстои ГЕРБ да обсъди промени в състава на Комисията по досиетата, като ще бъдат заети само двете овакантени в момента места – на единия член, който се е пенсионирал и другия, който е станал зам.-министър на отбраната. Ще име промени и в дейността й.
А срокът, който Цветанов вижда комисията да прерасне в Институт за национална памет, е 4-5 години.
В разискванията на експерти и депутати не се открои точна идея какво ще е бъдещето на този орган. Имаше гласова за, имаше против закриването й.
Депутатът от БСП Красимир Янков от името на опозицията изрази категоричното мнение, че комисията трябва да бъде закрита и дейността й да се прехвърли в Институт за национална памет.
„С мотива, че разглеждането на системата, функционираща до 1989 г., е т.нар. декомунизация ние разградихме елементи от националната сигурност на самата държава. Всички правителства имаха основна задача демонтажа на предишната система и в много по-малка степен визия за управление на националната сигурност. Не бяха разделени досиетата, а бяха осветени без значение от характера на дъжността, както и физическия живот на много хора. И хората, изпълняващи важни функции, бяха поставени наравно с откровените доносници.
Това беше изгодно за всички – както на бившите, така и на бъдещите партньори, но нанесе непоправими щети.
Време е да затворим тази страница и да направим трансформация и да направим Институт за национална памет и сегашната комисия да се закрие, дори с оглед на членството на страната ни в НАТО и ЕС.
Целта е ясна - да се разграничат лицата, служили на страната от тези, които са доносничили за лична облага. Време е да се обсъди наново и да се заложи времеви срок кога може да се намери политически консенсус, не да затворим страницата с документи архиви, а да дадем начин да са достъпни по нов начин. Този институт трябва да осъществява дейността си в 3 основни направления при гарантиране на интересите на трети лица - проверка за служба на ДС по искане на лица, посочени от закона и само със съгласие на проверяваното лице, а не както досега обявяване по списък, достъпът до архивите да е само в ръцете на историци и изследователи“, обясни мотивите си депутат от БСП.
От своя страна Цветан Цветанов Цветанов, председател на парламентарната група на ГЕРБ и шеф на комисията по вътрешна сигурност посочи, че днешният дебат повтаря разделението в обществото по тази тема.
„Мога да заява категорично становището на ГЕРБ – комисията няма да бъде закрита, защото не е дошло времето да бъде закрита. Успяхме да разширим обхвата на проверяваните лица, защото знанието и информамцията, която трябва да се даде на обществото, е на първо място ангажимент на всеки един политик. Уважавам г-н Янков, но съм убеден, че демократичността ще надделее и предстои да има дебат, за да може комисията да продължи своята дейност. ГЕРБ разчита и на подкрепа от другите партии за продължаване на дейността на комисията. Може би във времето трябва да се помисли как да се превърне в иснтитут, но сега имаме нужда от дейността й“, отсече Цветанов.
Журналистът и преподавател в Софийския университет Георги Лозанов изрази също мнение за бъдещето на комисията, което не беше едностранно – той е за съществуването на комисията, но смята, че е добре да се направи сериозна законова ревизия, така че да се обезпечат новите потребности на обществото, а именно да се гледа на всяко досие по отделно и от морална гледна точка и преценка. „А информацията, която излиза на базата на този закон не е достатъчна за тази оценка. Законът трябва да разшири не само обхвата на лицата, но и начина, по който те се представят. Има различни съдби, профили, които трябва да получат по-голяма релефност преди обявяването на тази информация. Комисията да има по-голяма възможност за решения по съвест, а не по закон и да се превърне в един институт на паметта“, каза Лозанов.
Доц. Лъчезар Стоянов попита защо не се публикуват досиетата на починали хора, а отговорът на шефа на комисията Евтим Костадинов, че причината е, че няма как да се защитят.
„Защо трябва да се защитават?“, попита той и даде пример как в практиката в английските архиви е всички документи да са публчини по принцип след 30 г., а само някои имат тематика и срок, в който ше бъдат разкрити.
Писателят Димитър Бочев от своя страна коментира, че всеки опит да се постави под съмнение работата на Комисията по досиетата е опит да се обезсмисли младата ни демокрация.
„На българина по съзнание му липсва съзнание за историчност. Ставаме свидетели на една пълзяща раставрация на комунизма. Изживяването на болка предполага тази конфорнтация, а човек е така устроен, че на неговата природа е присъщо заобикалянето на болката, отколкото конфронтацията“, каза Бочев.
В заключение Цветан Цветанов гарантира, че ГЕРБ ще отхвърли законопроекта на БСП за закриване на комисията.
В категории:
Политика
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради...
25/11/2024, Понеделник 22:30
0
Предизвикан е на бой
25/11/2024, Понеделник 22:20
3
"Взриви" телевизията
25/11/2024, Понеделник 22:10
1
Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните?
25/11/2024, Понеделник 22:00
0
„За“ и „против“ прошката след изневяра
25/11/2024, Понеделник 21:40
0
4-те зодии, които ще намерят нова любов
25/11/2024, Понеделник 21:20
0
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос
25/11/2024, Понеделник 21:00
2
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5%
25/11/2024, Понеделник 20:56
6
7 нездравословни храни, които да избягвате
25/11/2024, Понеделник 20:40
0
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
25/11/2024, Понеделник 20:20
0
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО)
25/11/2024, Понеделник 20:00
1
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки
25/11/2024, Понеделник 19:58
3