Край на шуробаджанащината в университетите, професор ще се става само с точки
Законът за развитие на академичния състав започна да се гледа от депутати. Целта му професорите да пишат повече научен труд
15 Март 2018, Четвъртък, 18:17 ч.
Автор: Антония Чорева, снимка: АрхивЗаварените професори остават с титлите, но ако не работят, им се отнемат права
Проф. Станислав Станилов е депутат от групата на Обединени патриоти в Народното събрание.
Роден e през 1943 година в Габрово. През 1961 година завършва средното си образование в Априловската гимназия в родния си град, а в 1968 година се дипломира във Великотърновския университет, специалност История. През 1976 година защитава дисертация на тема „За етническия състав на населението в Долнодунавския басейн от края на VI до края на IX в. (по археологически данни)“.
От 1977 година е научен сътрудник, а от 1987 - старши научен сътрудник. От 1986 до 1990 година е агент на Държавна сигурност.
През 2005 година професор Станилов е избран за депутат в 40-ото народно събрание от Коалиция „Атака“. На 13 ноември 2007 година е избран за заместник-председател на Парламентарната група на Атака.
- Проф. Станилов, може ли да ни кажете какво ще промени новият Закон за развитие на академичния състав, който предстои пред парламента и ще имаме ли квалифицирани професори в България?
- Старият закон, който е правен от бившия министър на образованието Сергей Игнатов, беше направен по англосаксонската система. Според него цялата процедура за избор на професори и свързани с тях казуси беше в ръцете на университетите. Те решаваха кой да бъде професор и кой не и най-важното, че нямаше орган за апелация, тоест място, където да се оплачеш от несправедливи решение или за плагиатство. Това го контролираше съдът. Което изобщо в света никъде не се случва – съдът не може да казва кой учен и кой не е. Кой е учен казват учените. В англосаксонската система има етични комисии, които имат послената дума – те са нещо като съд. При нас отиваш в съда и се получаваха всякакви парадокси.
С новия Закон за развитие на академичната дейност това се променя и системата се сменя – става германско-руска. На първо място се създава Етична академическа комисия към министъра на образованието. Тя ще има 5-членен състав, начело с председател и всеки отделен случай ще се разглежда от един голям съществуващ регистър на всички хабилитирани учени в България. Именно тя ще се произнася кой ще е професор и при различни казуси.
Тази комисия ще работи с по-малко бюрокрация, повечето документи ще са в електронен вариант…
На второ място законът залага ред и правила за борбата с плагиатството. Борбата с нея е и в международен план - в момента има един ректор на Машинно-електрическия университет във Варна, който е преписал от малките докторати на 2-3-ма свои докторанти и станал голям доктор.
Тези казуси също ще се решават от тази комисия.
- А променят ли сее критериите кой да стане професор в България?
- Разработена е точкова система за минимални национални критерии. За да станеш професор, ти трябват еди колко си точки, за да станеш доцент – други и по тези точки ще се решава кой каква титла ще има. Ако някой няма необходимия брой точки, няма право да участва в конкурса, тъй като няма да бъде допуснат.
Досегашният закон нямаше такива изисквания – получаваше се, че човек с няколко статии, го избират за професор, в университета се самоизбират, разпореждат се. Сега много важно обстоятелство е, че всички тези хора, които по стария закон са избрани за професори, трябва да подадат декларация и да отговарят на минималните национални критерии. Ако не отговарят на тях, не им се отнемат длъжностите и степените, продължават да получават същите заплати и лекциите, но нямат право да ръководят докторанти.
- Тоест, заварените професори, си остават такива. Няма да им се отнемат титлите, няма да има проверки, санкции при неспазване на критериите?
- При същата система румънците им отнеха веднага званията. Но при нас няма да им се отнемат. Но когато не отговаряш на изискванията, нямаш право да участваш в научни журита, които присъждат звания. Като започнеш да пише книги и статии и изпълниш минималните и държавни изисквания, можеш да станеш професор с пълноправни права.
- А точките на професорите от какво ще се формират?
- Влизат всички критерии – научни трудове и преподавателска дейност. Има и специални изисквания за спортните, художествените университети. А минималните държавни изисквания са разделени по статии, студиа, монография, как се оценяват колективните монографии. Вместо труд ще носи определени точки.
- Очаква ли се новият закон да редуцира броя на бъдещите професори в България?
- Очаква се да намалее притокът на професори във Вузовете, който те си присъждат и се избират помежду си – „аз на мене, ти на тебе“. Шуробаджанащина пълна.
- Има ли фрапиращи случаи на професори, които са получили звания, по незаконен така да се каже начин, или по-скоро незаслужен?
- Разказах един много особен случай в комисията. Колега беше намерил един надпис на полето, който някой с острие с латински букви беше издълбал някакъв текст. Той е археолог, но сбъркал и започнал да го чете, както се чете стар надпис. А той всъщност един турчин си издълбал името. Аз го разказах като елементарна липса на база, защото има един критерий, в който се казва, че като плагиатство не може да използваш изкривена основа. Базата данни трябва да бъде валидна, а не да бъде фалшива.
- Кое е най-големият недостатък на българските професори?
- Че нямат достатъчно качествена продукция за професори. Ние сме на последно място в Европа по брой научни изследователи на глава от населението. Не сме назад, а сме 100 години назад. Професорите м трябва да вършат повече изследователска работа, защото те сега само четат лекции в университетите. По международните критерии само Софийският университет и още няколко университета имат сериозен научен принос. Всичко останало е само мъгла.
- Коя е основата на закона за академичната дейност?
- Това че връща държавата да контролира този процес, защото тя дава пари за заплати на професори, за обучения на студенти, за издания и прочие.
- Каква е средната заплата на един професор?
- Зависи. В БАН са най-ниски, базовата ми заплата преди да се пенсионирам беше 840 лв. един прогимназиален учител взема 950 лв.
Това е само в България. В Софийския университет също са ниски заплатите. В УНСС вземат двойно, може и тройно по-високи от БАН.
В категории:
Политика
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
Шейсет и три години без да се къпе
Приятелката на самоубилия се полицай: Димитър беше рядко съвестен човек
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
2
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
12
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
3
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
21/11/2024, Четвъртък 19:48
1
Дъщеря й възражда най-големите й хитове
21/11/2024, Четвъртък 19:40
0
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
21/11/2024, Четвъртък 19:20
6
Това което се нарича университет е една сбирщина от специалности и пенкилер преподаватели, на кило доценти и професори самозванци. Да не пропуснем и гастролиращите светила от Варна и София дошли да отбият номера за някой лев. Да сте чули някой с диплом от Бургаски университет да е постигнал нещо през последните десет години.