×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Село Телиш протестират заради загиналата на пътя Сияна
  • Сградата на Драматичния театър в Ямбол е пред разруха
  • Иран и САЩ преговарят за ядрената програма на Техеран
  • Православните християни отбелязват Лазаровден
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Край на шуробаджанащината в университетите, професор ще се става само с точки


Край на шуробаджанащината в университетите, професор ще се става само с точки
Законът за развитие на академичния състав започна да се гледа от депутати. Целта му професорите да пишат повече научен труд
15 Март 2018, Четвъртък, 18:17 ч.
Автор: Антония Чорева, снимка: Архив

Заварените професори остават с титлите, но ако не работят, им се отнемат права


Проф. Станислав Станилов е депутат от групата на Обединени патриоти в Народното събрание. 

Роден e през 1943 година в Габрово. През 1961 година завършва средното си образование в Априловската гимназия в родния си град, а в 1968 година се дипломира във Великотърновския университет, специалност История. През 1976 година защитава дисертация на тема „За етническия състав на населението в Долнодунавския басейн от края на VI до края на IX в. (по археологически данни)“.

От 1977 година е научен сътрудник, а от 1987 - старши научен сътрудник. От 1986 до 1990 година е агент на Държавна сигурност.

През 2005 година професор Станилов е избран за депутат в 40-ото народно събрание от Коалиция „Атака“. На 13 ноември 2007 година е избран за заместник-председател на Парламентарната група на Атака.



- Проф. Станилов, може ли да ни кажете какво ще промени новият Закон за развитие на академичния състав, който предстои пред парламента и ще имаме ли квалифицирани професори в България?

- Старият закон, който е правен от бившия министър на образованието Сергей Игнатов, беше направен по англосаксонската система. Според него цялата процедура за избор на професори и свързани с тях казуси беше в ръцете на университетите. Те решаваха кой да бъде професор и кой не и най-важното, че нямаше орган за апелация, тоест място, където да се оплачеш от несправедливи решение или за плагиатство. Това го контролираше съдът. Което изобщо в света никъде не се случва – съдът не може да казва кой учен и кой не е. Кой е учен казват учените. В англосаксонската система има етични комисии, които имат послената дума – те са нещо като съд. При нас отиваш в съда и се получаваха всякакви парадокси.

С новия Закон за развитие на академичната дейност това се променя и системата се сменя – става германско-руска. На първо място се създава Етична академическа комисия към министъра на образованието. Тя ще има 5-членен състав, начело с председател и всеки отделен случай ще се разглежда от един голям съществуващ регистър на всички хабилитирани учени в България. Именно тя ще се произнася кой ще е професор и при различни казуси.

Тази комисия ще работи с по-малко бюрокрация, повечето документи ще са в електронен вариант…
На второ място законът залага ред и правила за борбата с плагиатството. Борбата с нея е и в международен план -  в момента има един ректор на Машинно-електрическия университет във Варна, който е преписал от малките докторати на 2-3-ма свои докторанти и станал голям доктор.
Тези казуси също ще се решават от тази комисия.

- А променят ли сее критериите кой да стане професор в България?

- Разработена е точкова система за минимални национални критерии. За да станеш професор, ти трябват еди колко си точки, за да станеш доцент – други и по тези точки ще се решава кой каква титла ще има. Ако някой няма необходимия брой точки, няма право да участва в конкурса, тъй като няма да бъде допуснат.

Досегашният закон нямаше такива изисквания – получаваше се, че човек с няколко статии, го избират за професор, в университета се самоизбират, разпореждат се. Сега много важно обстоятелство е, че всички тези хора, които по стария закон са избрани за професори, трябва да подадат декларация и да отговарят на минималните национални критерии. Ако не отговарят на тях, не им се отнемат длъжностите и степените, продължават да получават същите заплати и лекциите, но нямат право да ръководят докторанти.

- Тоест, заварените професори, си остават такива. Няма да им се отнемат титлите, няма да има проверки, санкции при неспазване на критериите?

- При същата система румънците им отнеха веднага званията. Но при нас няма да им се отнемат. Но когато не отговаряш на изискванията, нямаш право да участваш в научни журита, които присъждат звания. Като започнеш да пише книги и статии и изпълниш минималните и държавни изисквания, можеш да станеш професор с пълноправни права.

- А точките на професорите от какво ще се формират?

- Влизат всички критерии – научни трудове и преподавателска дейност. Има и специални изисквания за спортните, художествените университети. А минималните държавни изисквания са разделени по статии, студиа, монография, как се оценяват колективните монографии. Вместо труд ще носи определени точки.

- Очаква ли се новият закон да редуцира броя на бъдещите професори в България?

- Очаква се да намалее притокът на професори във Вузовете, който те си присъждат и се избират помежду си – „аз на мене, ти на тебе“. Шуробаджанащина пълна.

- Има ли фрапиращи случаи на професори, които са получили звания, по незаконен така да се каже начин, или по-скоро незаслужен?

- Разказах един много особен случай в комисията. Колега беше намерил един надпис на полето, който някой с острие с латински букви беше издълбал някакъв текст. Той е археолог, но сбъркал и започнал да го чете, както се чете стар надпис. А той всъщност един турчин си издълбал името. Аз го разказах като елементарна липса на база, защото има един критерий, в който се казва, че като плагиатство не може да използваш изкривена основа. Базата данни трябва да бъде валидна, а не да бъде фалшива.

- Кое е най-големият недостатък на българските професори?

- Че нямат достатъчно качествена продукция за професори. Ние сме на последно място в Европа по брой научни изследователи на глава от населението. Не сме назад, а сме 100 години назад. Професорите м трябва да вършат повече изследователска работа, защото те сега само четат лекции в университетите. По международните критерии само Софийският университет и още няколко университета имат сериозен научен принос. Всичко останало е само мъгла.

- Коя е основата на закона за академичната дейност?

- Това че връща държавата да контролира този процес, защото тя дава пари за заплати на професори, за обучения на студенти, за издания и прочие.

- Каква е средната заплата на един професор?

- Зависи. В БАН са най-ниски, базовата ми заплата преди да се пенсионирам беше 840 лв. един прогимназиален учител взема 950 лв.
Това е само в България. В Софийския университет също са ниски заплатите. В УНСС вземат двойно, може и тройно по-високи от БАН. 

В категории: Политика


Трагедия в София
Трагедия в София 12/04/2025, Събота 18:41 0
Голям екшън в Егейско море
Голям екшън в Егейско море 12/04/2025, Събота 17:40 0
Става български национал?
Става български национал? 12/04/2025, Събота 17:24 0
Земетресение в България
Земетресение в България 12/04/2025, Събота 16:33 0
Ликува на пистата "Сахир"
Ликува на пистата "Сахир" 12/04/2025, Събота 16:24 0
3
Коментара по темата
3.
qqqqqq
20.03.2018 17:39:58
0
1
Тръгнал университетите да рови, а шуробаджинащината в държавната администрация и общините ОП подържате повече и от герб.
2.
hahaha
19.03.2018 19:02:35
1
2
В Бургас няма нито университети нито професори.
Това което се нарича университет е една сбирщина от специалности и пенкилер преподаватели, на кило доценти и професори самозванци. Да не пропуснем и гастролиращите светила от Варна и София дошли да отбият номера за някой лев. Да сте чули някой с диплом от Бургаски университет да е постигнал нещо през последните десет години.
1.
бургазлия
15.03.2018 21:55:26
3
5
И ко ша стане сега в Бургас, като им приберат фалшивите професорски дипломи - ще затварят ( май те вече сами се затвориха..??) бургаските ПУЦ-ове т.е. измислени Университети...Ами като се четат едни и същи лекции по 50 години и магистърските програми повтарят бакалавърските ( щото "професорите" това си знаят !!!) ТАКА СЕ ПОЛУЧАВА !!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Трагедия в София Трагедия в София Смърт край летище "Васил Левски" Бащата на Сияна: Майка й е в много тежко състояние Бащата на Сияна: Майка й е в много тежко състояние Жената страда изключително дълбоко В идните месеци левовете в оборот рязко ще намалеят, защото... В идните месеци левовете в оборот рязко ще намалеят, защото... БНБ очаква фирми и граждани масово да се възползват от автоматичното превалутиране на банковите сметки в евро Става български национал? Става български национал? Текпетей ще води атаката на България срещу европейските шампиони от Испания? Земетресение в България Земетресение в България В Самоковско Зрелищен старт на мото сезона в Бургас (ВИДЕО) Зрелищен старт на мото сезона в Бургас (ВИДЕО) Професионални състезатели демонстрираха дрифтове и каскади пред многобройна публика Народът лудна по ТikTok предизвикателство с канела Народът лудна по ТikTok предизвикателство с канела Експериментът може да увреди сериозно дробовете ви Служители масово напускат АПИ, а кой ще оправя дупките и ще прави разчети Служители масово напускат АПИ, а кой ще оправя дупките и ще прави разчети Работи се по обезопасяването на 6 критични точки преди празниците, посочи регионалният министър Иван Иванов Тя не спазва диети, но има друга тайна за фигурата си Тя не спазва диети, но има друга тайна за фигурата си Певицата сподели до какви храни не припарва Обилен снеговалеж в... Обилен снеговалеж в... Пампорово
Невиждано от 50 години бедствие в... Невиждано от 50 години бедствие в... Пекин 111-годишна жена разкри любимото си ядене! Почти никой няма да го познае 111-годишна жена разкри любимото си ядене! Почти никой няма да го познае Столетница си похапва змиорки Земетресение от 6,0 по скалата на Рихтер в... Земетресение от 6,0 по скалата на Рихтер в... Папуа Нова Гвинея Голям екшън в Егейско море Голям екшън в Егейско море Стрелба между плавателни съдове Масови арести в РСМ, задържани са много политици Масови арести в РСМ, задържани са много политици Разследването на трагедията в Кочани тече с пълна сила Край на една епоха. Спират легендарна кола от пазара Край на една епоха. Спират легендарна кола от пазара Смята се, че моделът е остарял След 4 часа разговори САЩ-Русия: Тръмп настоява Путин "да се задвижи" за мир в Украйна След 4 часа разговори САЩ-Русия: Тръмп настоява Путин "да се задвижи" за мир в Украйна Преди месец Вашингтон и Киев предложиха 30-дневно примирие, но Путин го отхвърли Лицево разпознаване ще замени бордните карти на летищата Лицево разпознаване ще замени бордните карти на летищата Разработва се нова технология за „цифрови идентификационни данни за пътуване“ "Г-н Сатана", искащ да убие Тръмп и Мъск, е арестуван "Г-н Сатана", искащ да убие Тръмп и Мъск, е арестуван Шон Монпър е родом от Бътлър, където миналото лято бе извършен опит за покушение на лидера на Републиканската партия Китай започна да облага вноса от САЩ със 125% мита Китай започна да облага вноса от САЩ със 125% мита Така отвърща на "удара" на Тръмп
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Корупцията въобще не е това да хванем няколко корупционера Виц на деня Виц на деня Какво казала нулата на осмицата?
"Хей, имаш много готин колан!"
Виц на деня Виц на деня - Защо някои птици летят към Африка през есента?
- Защото е много далече, за да ходят пеша!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какъв е бил първият отговор на българският изкуствен интелект?
- "Тук не е информация!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори