Промените в Закона за горите няма да позволят да се построи нито един хотел
„България от години няма изграден нито един лифт и влек. Да оставим сегашните да се амортизират и да приключим“
18 Февруари 2018, Понеделник, 01:00 ч.
Автор: Антония ЧОРЕВА, снимка: АрхивПредвижда се да отпадне таксата за промяна на предназначението на земята от горска в урбанизирана
Христиан Митев е на 38 г., представител на партия "Национален фронт за спасение на България". Депутат от „Патриотичния фронт“ в 43-ото Народно събрание, в което бе член на Комисията по правни въпроси и на Комисията по бюджет и финанси. Втори в листата на „Обединени патриоти“ от Област Бургас на последните парламентарни избори. И в сегашния парламент е член на Комисията по правни въпроси в парламента.
- Г-н Митев, вие сте един от вносителите на промените в Закона за горите, с които ще се разреши строеж на ски писти в българските планини? Може ли да обясните какво точно се променя в закона?
- Става въпрос за промяна, която ще доведе до реалната възможност да бъдат изграждани и поддържани ски писти и придружаващите ги съоръжения към тях – станции и стълбове на ски влекове и лифтове.
Сега действащият Закон за горите е приет през 2011 г. Тогава за първи път е възприето да се изисква промяна на предназначението на територията от горска в урбанизирана, когато става въпрос за изграждане на инфраструктура, свързана със ски писти, лифтове, влекове и прилежащи към тях стълбове и станции.
За този период на действие на Закона за горите от 2011 г. до 2017 г. се оказва, че нямаме изградена нито една ски писта, нито един лифт, влек, не се поддържат и съществуващите такива, което показва, че този текст е една от основните пречки това да се случва.
Затова ние предлагаме уеднаквяване на режима по отношение на изграждането на нови и поддържането на съществуващите ски писти и придружаващите ги съоръжения с този режим, съществуващ в момента за електропреносната инфраструктура, а именно електрическите стълбове, газопреносната мрежа, за което се предвиждат 12 метра отстрани на съответното съоръжение. Трябва да се подчертае, че там не се изисква промяна на предназначението от горска в урбанизирана.
Разбира се по отношение на лифтовете и на влековете няма да претендираме за 12-метрови отстояния, единственото, което искаме, е уеднаквяване не режима – тоест и за тези съоръжения за ски туризма да не се изисква промяна на предназначението на земята под тях.
Тези промени целят основно да стимулират ски туризма, тъй като без да имаме изградени ски писти и съоръжения, които са свързани с тях, няма как да очакваме, че ще развиваме не само ски туризма, но и планинския туризъм, тъй като не всички граждани имат възможност да се насладят на природните забележителности, ползвайки лични високопроходими автомобили, а имаме и възрастни хора и хора с увреждания, които без лифт няма как да се качат в планината.
И това се отнася и за Витоша, а и за другите планини.
- Къде ще позволи законът да се развие ски туризъм?
- За абсолютно всички планини – Витоша, Банско, Пирин, Родопите.
- В Пирин се даде възможност за втори лифт и последваха протести, които продължават и сега. Тази промяна не е ли още една причина да се възобновят нови протести?
- Всеки един законопроект може да е причина за протести. Във всеки един мога да ви намеря причина някой да излезе и да протестира и това е право на всеки български гражданин, който не е доволен - да излезе и да изрази гражданската си позиция чрез формата на протест.
- Този закон не облагодетелства ли частни интереси?
- А смятате ли, че е добре да нямаме построени никакви съоръжения – защото за 7 г. нямаме построено нищо - нито една нова ски писта…
- Какво пречи сегашният закон на това?
- Пречи, защото никой не иска да се занимава с преминаването през тези процедури, заплащането на огромни такси за промяна на предназначението. Няма да намерите инвеститор, който да иска да го прави – да минава през тази процедура.
- Каква става таксата с новия закон?
- Процедурата се улеснява. Доколкото знам инвеститорите няма да заплащат такса - това е огромното облекчение. Иначе, ако вземем решение, че няма да правим нови ски писти и няма да поддържаме съществуващите – тогава може да оставим този текст, той ще си действа, но забравете за всякакви нови ски писти и развитие на ски туризма в България. Защото държавата няма тези пари да ги вложи в момента в изграждане, тоест тя ще търси форма на публично-частно партньорство, а новата му форма е концесията.
Обаче за да се съгласи този партньор да изгражда ски писта, той все пак трябва да има някакви облекчения.
Ние направихме последваща оценка на закона за горите именно в тази му част и се оказа, че няма нито една построена ски поста и нито един построен лифт.
- Законът няма ли да доведе до опасност за презастрояване в планините. Ски писта - лифт – хотели?
- Мен ако питате и след тази промяна това е скъпо удоволствие да се поддържа ски туризъм…
Няма как да има презастрояване, защото не се допуска застрояването с каквото и да е. Каква връзка има хотела – той не е съоръжение, свързано към ски пистата…
След като в закона е записано - ски писти и свързаните с тях ски станции и стълбове на влекове - това показва ясно какво може да се изгражда.
Да започнем да пишем в нормите – ски лифтът не е хотел. Това ли да напишем, извинявайте, но стигаме до абсурди.
Да кажем – приключваме с лифта на Банско, до момента в който се амортизира, този на Витоша е приключил и другото, което е, столицата ще продължи да е в абсурдното състояние да отидем на планина, освен ако никой няма някакъв високопроходим автомобил.
- Дължината на ски пистите как ще се формулира, отново според ЗУТ ли?
- Има достатъчно много наредби по Закона за устройство на територията, които регламентират това. Самото изграждане на каквото и да е съоръжение, ски писти, ще трябва да се подчини на Закона за устройство на територията. Ще има ОВОС.
Тук въпросът е кардинален и всички могат да си зададат този въпрос какво искаме – защото пак ви казвам 7 години нула ски писти, нула лифтове, нула влекове. Положението е такова и няма да се промени. Аз не познавам много хора, които да се наредят на опашка да инвестират в ски писти.
- Затова ви попитах не се ли облагодетелстват определени кръгове.
- Кой?
- Цеко Минев.
- Няма връзка с Цеко Минев и не са правени тези промени от Цеко Минев и за Цеко Минев или за който и да е било друг.
В категории:
Политика
Министърът на туризма Мирослав Боршош поднесе своите съболезнования на министъра на културата и туризма в Турция Мехмет Ерсой
Ето защо никога не пие
Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева
Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара
Любим артист остана завинаги на 39
22/01/2025, Сряда 15:40
0
Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години
22/01/2025, Сряда 15:21
0
Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ
22/01/2025, Сряда 15:00
0
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово
22/01/2025, Сряда 14:58
0
Пропя и отнесе здрав хейт с първата си песен
22/01/2025, Сряда 14:55
0
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара
22/01/2025, Сряда 14:44
1
Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
22/01/2025, Сряда 14:40
1
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони
22/01/2025, Сряда 14:14
0
Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева
22/01/2025, Сряда 14:03
3
Ето защо Тръмп иска Гренландия
22/01/2025, Сряда 14:00
2
Ето защо никога не пие
22/01/2025, Сряда 13:58
0
Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко
22/01/2025, Сряда 13:54
1