Бургас остана вечното пристанище на един от най-достойните си граждани - проф. д-р Иван Карайотов
Карайотов ще остане човек с главно „Ч“, филантропа и изследователя, успешно развенчал мита, че градът ни няма древна история
01 Февруари 2018, Четвъртък, 14:59 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ, снимки: Архив Библиотека БургасКарайотов пръв нарече големия филантроп Александър Г. Коджакафалията „Бащата на Бургас“
Проф. д-р Иван Карайотов – име, което може би говори малко на младите бургазлии, но пък се е превърнало в светило за по-възрастните, особено за тези, които са успели лично да се докоснат до бележития изследовател.Той е роден на 20 декември 1941 г. в село Лозен, Хасковска област. Израства в село Крушевец и по късно завършва реалната гимназия в Бургас, а от 1963 до 1965 г. следва пет семестъра теология в духовната академия „Св. Климент Охридски“. Години по-късно, през 1972 г. е завеждащ отдел „Археология“ в Областния исторически музей в Бургас – именно с това го помнят много бургазлии, но то съвсем не описва цялостно професора.
През 2001 г., съвсем заслужено, Иван Карайотов става почетен гражданин на Бургас, а преди да се пенсионира работи като преподавател в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Буквално преди дни той бе удостоен с почетен диплом за цялостен принос към археологията и жителите на Бургас по време на бляскавата церемония на Флагман.БГ – „Личност на годината“. За жалост професорът не можа да присъства заради влошеното си здравословно състояние. Това поредно и за жалост последно признание проф. Карайотов получи заради усилията му да изследва древната история на Бургас, проследявайки събития, започнали преди цели осем века.
За своите съвременици Карайотов ще остане човек с главно „Ч“, филантропа и изследователя, който успешно успя да развенчае мита, че градът ни няма древна история. Като виден археолог той участва в огромна част от разкопките и подводните проучвания в Бургаска област, успя да обхване почти всички открития в Бургаско в книгата си „Бургас. Вечното пристанище“ (в съавторство с Петя Кияшкина (съпруга) и Константин Господинов) Тази негова книга за кратко време се превърна не само в библиографска рядкост, а във фундамент на няколко изследвания и десетки статии, посветени на града.
Проф. д-р Иван Карайотон успя да докаже по неоспорим начин, че Бургас не е малко рибарско селище без история, а древен културен център, в сърцето на който все още могат да се намерят безценни археологически находки.
Признат на световно ниво като един от най-големите експерти в областта на нумизманиката, той е изследвал голяма част от древните монети, открити в региона, Карайотов винаги е казвал, че не би градил лична колекция с тях, защото много по-важна е историческата им ценност.
„Опитвам се да си спомня дали има друга личност с богословско и класическо образование едновременно, владееща няколко език – древни и съвременни, с толкова богат опит в археологическите разкопки и практика в подводните проучвания. Личност, която дори на преклонната си възраст от 76 години, бе готова за контакт с младите и за новаторство“, така го описва бургаският художник, историк и писател Митко Иванов, с когото имат обща книга.
В негова памет днес публикуваме архивни кадри от неговото минало, както и няколко малко известни за професора факти.
1. Проф. Карайотов е един от големите приятели и почитатели на големия поет Христо Фотев
2. Проф. Карайотов първи определя големия благодетел Александър Георгиев - Коджакафалията като „Бащата на Бургас“
3. Негова е фразата „Мечтая да съм клошар в Париж“. Тя обаче датира от преди доста години. Сега, ако изследователят види в какво е превърнат този велик град от самоубийствената доктрина на "мултикултурализма", вероятно ще поиска да е клошар в Бургас.
4. Създал е безброй пиперливи афоризми на политическа и злободневна тема
5. Най-голямата му страст са античните монети. Капиталният му труд „The coinage of Mesambria, Vol II, Bronze coins of Mesambria. Burgas 2009 е истински принос за историята на Европа.
6. Баща е на три прекрасни дъщери. Негова съпруга е директорът на комплекс „Старинен Несебър“ Петя Кияшкина.
Проф. Карайотов като ученик през 1950 г. пред Бургаското казино
Карайотов (вляво) като студент през 1966 г. в софийския „Млечен бар” на площад „Славейков” заедно с приятеля си Димитър Генчев
Тримата съавтори на представянето на книгата „История на Бургас“ през 2011 г.: Митко Иванов, Стоян Райчевски, проф. Иван Карайотов
От ляво на дясно: проф. Веселин Бешевлиев, проф. Михаил Лазаров, учен от СССР, Иван Карайотов и проф. Иван Венедиков, 1979 г.
Проф. Иван Карайотов, Митко Иванов и профила на Христо Фотев, 2009 г.
СНИМКИ: Архив Бургаска библиотека
С кончината на Иван Карайотов Бургас загуби един истински изследовател и родолюбец.
Почивай в мир, професоре!
В категории:
Бургас
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто
Секссимвол си отряза косата
Мартин Кура е новият й мъж
Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ
Свали 30 кг
Мартин Кура е новият й мъж
22/12/2024, Неделя 17:40
0
Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто
22/12/2024, Неделя 17:20
1
18 пъти по-богат от крал Чарлз
22/12/2024, Неделя 17:00
0
Свали 30 кг
22/12/2024, Неделя 16:40
2
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик
22/12/2024, Неделя 16:20
0
9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия
22/12/2024, Неделя 16:00
0
Секссимвол си отряза косата
22/12/2024, Неделя 15:40
0
Kоледният концерт-спектакъл на Стефан Диомов ще бъде излъчен на празничния 26 декември по БНТ1
22/12/2024, Неделя 15:20
0
Защо днес задължително трябва отидем на пл. Тройката
22/12/2024, Неделя 15:00
2
2025 г. ще започне перфектно за тези 4 зодии
22/12/2024, Неделя 14:40
0
Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала
22/12/2024, Неделя 14:20
0
Цялaтa ĸъщa yxae бoжecтвeнo на коледен кекс
22/12/2024, Неделя 14:00
0