Със законови промени: Еманципират шефовете на общински съвети от кметовете

Оформянето на самостоятелно звено за председателя на общинския съвет в големи общини като бургаската няма да е проблем
24 Януари 2018, Сряда, 09:59 ч.
Автор: Лъчезар ЛисицовПредседателите на местните парламенти вече ще разполагат със самостоятелни звена
Парламентът одобри промени, с които се увеличава независимостта на председателите на общинските съвети. Със 114 гласа „за” и само 3 „въздържал се” измененията в Закона за местното самоуправление и местната администрация минаха на първо четене. Вносители на поправките са Искрен Веселинов от „Обединени патриоти”, Емил Христов от ГЕРБ и Дора Янкова от БСП.
Председателят на общинския съвет вече ще разполага със самостоятелно звено, което ще е на негово пряко подчинение. Звеното ще подпомага работата на общинския съвет и на неговите комисии и ще осъществява организационно-техническото и административно обслужване на тяхната дейност.
Според сега действащите разпоредби общинският съвет няма самостоятелен щат, а неговата дейност се подпомага от общинската администрация, която е подчинена на кмета. Това според вносителите на промените е проблем, тъй като служителите изпълняват други дейности, несвързани с работата на общинския съвет. При това те са подчинени и се атестират от лица от кметската администрация, а не от председателя на съвета.
Със законовите поправки това се променя. Звеното вече ще е на пряко подчинение на председателя на общинския съвет. Числеността му ще се утвърждава от съвета по предложение на председателя.
Последният ще утвърждава длъжностните характеристики, ще ръководи и контролира дейността на служителите от звеното, както и ще оценява изпълнението на техните задължения.
Чиновниците ще се назначават от кмета на общината по предложение на председателя на общинския съвет. Кметът обаче няма да може да отхвърля предложенията на председателя за назначаването или освобождаването на служители.
В законопроекта има друга интересна промяна. С нея се дава право на председателя на общинския съвет след края на мандата му да се завърне на предишната длъжност, която е заемал. Това ще важи за случаи, в които лицето е работило в държавно или общинско учреждение или в търговско дружество с повече от 50 на сто държавно или общинско участие. Ако длъжността е закрита, експредседателят на общинския съвет ще може да избере друга – равностойна на нея.
Вносителите на поправката се обосновават с разпоредби в Изборния кодекс, където по аналогичен начин е решен въпросът с народните представители, президентът и вицепрезидентът, евродепутатите и кметовете. На всички тях също им се гарантира връщането на предишната месторабота.
Днес в пленарна зала измененията бяха защитени от Дора Янкова, която е бивша кметица на Смолян.
Според нея в момента кметовете имат по-голяма тежест за сметка на председателите на общински съвети и е редно да се постигне по-добър баланс.
Тя обаче заяви, че преди гласуване на второ четене ще трябва да се отчетат аргументите на представители на по-малките общини, които смятат, че допълнителното звено към общинския съвет ще е сериозен разход.
По думите на Янкова, за големи общини като Пловдив или Бургас това няма да е проблем. Но по отношение на малки общински съвети от само 13, 15 или 17 души можело да се помисли за редакция на текстовете.
В категории:
Политика






500-килограмов козунак приготвиха в...
04/04/2025, Петък 22:00
0

Стряскащо престъпление в България
04/04/2025, Петък 21:48
0

Решиха за бедственото положение във Варна
04/04/2025, Петък 21:20
1

Дете намери голяма сума пари в метрото
04/04/2025, Петък 20:57
0

Закъса сериозно
04/04/2025, Петък 20:49
1

Тръмп представи любопитна "златна карта"
04/04/2025, Петък 20:33
2

Земетресение от 4,3 по Рихтер разлюля...
04/04/2025, Петък 20:23
0

Голям протест в Плевен
04/04/2025, Петък 20:00
1



Делото "Цалапица": 15 години затвор при строг режим за Бизюрев
04/04/2025, Петък 19:40
1



Дърво се стовари върху бус с арестанти
04/04/2025, Петък 18:59
0