Високото кръвно по време на бременност е риск за живота на бебето
Специалистът по фетална морфология д-р Борис Стоилов с участие в проучване за скрининг и превенция на прееклампсията
Ключови думи:
високо, кръвно, бременност, специалист, прегледи, фетална, морфология, умбал, дева, мария, ветрен, бургас, здраве
11 Януари 2018, Четвъртък, 15:49 ч.
Автор: Флагман.бгПрез този месец д-р Стоилов ще приема пациенти на 13 и 14 януари след предварително записан час на тел. 056/ 89 62 62.
И през тази година специалистът по фетална морфология д-р Борис Стоилов ще преглежда в университетска болница „Дева Мария“. Д-р Стоилов, все повече бременни избират да направят допълнителни изследвания извън пакета за проследяване, покрит от НЗОК, като това най-често са фетални морфологии и биохимичен скрининг. Каква е ролята на тези изследвания за успешния край на бременността?
Да, това наистина е така. За щастие съвременните жени имат много източници на информация, а и все повече се интересуват от новостите в медицината и развитието на акушерството, особено когато залогът е спокойното износване на техните деца. Феталната медицина е от съществено значение за щастливия край на бременността. Всяка жена заслужава да бъде обгрижвана с възможно най-съвремените методи на медицината, а това включва скрининга в първия триместър, фетална морфология в средата на бременността и проследяване на растежа на плода в края на бременността.
Искам да обърна внимание, че най-важният преглед през бременността е именно скринингът в първия триместър. Обърнете внимание, че го наричам скрининг в първи триместър, а не биохимичен скрининг. Биохимичен скрининг означава изследане на кръвта - само и единствено! Скрининг в първи триместър обхваща множество от изследвания, които се правят от специалистите по фетална медицина - установяване на вътрематочна бременност, определяне на броя на плодовете и броя на плацентите, датиране на бременността с определяне на точния термин, много детайлен оглед на бебето от главата до петите, скрининг за синдром на Даун и други хромозомни аномалии, скрининг за гестационен диабет, скрининг за преекламсия (високо кръвно през втората половина на бременността), скрининг за изоставане на плода, скрининг за преждевременно раждане и още. Този преглед, освен, че е толкава целокупен, има за цел да създаде план за поведение при установяване на риск от някое от тези състояния, както и за тяхното предотвратяване. Пирамидата за грижа на бременните вече е обърната и целта е при проблем възможно най-рано да се вземат мерки.
Феталната морфология, която се прави между 19 и 23 гестационна седмица е следващата стъпка в проследяването на бременността. Тя е изключтелно важен преглед за проследяване на анатомията на плода, развитието и растежа му. При едноплодна бременност с нисък риск следващият важен преглед е в 36 гестационна седмица - проследяваме растежа на плода, здравословното му стъстояние, позицията и зрелостта на плацентата, както и позицията на плода.
За съжаление, тези прегледи не се заплащат от Здравната каса. Това е голям негатив за здравния статус на бременните в България, въпреки че от година на година все по-голям процент от тях правят непоетите изследвания, защото осъзнават тяхната важност. Има и още нещо- липсва строг регламент за специалистите, които извършват фетални морфологии. Такъв трябва да бъде въведен, за да не се подвеждат пациентките и всяка да получава адекватен преглед, с необходимата грижа, педантичност и внимание.
Като специалист смятате ли, че са достатъчни двата ехографски прегледа за цялата бременност, които покрива НЗОК?
Бях достатъчно изчерпателен с предния отговор и мисля, че стана ясно, че като специалист смятам 2-3 прегледа за напълно недостатъчни. Освен пакетът за женска консултация, който е задължителен за всички бременни, по време на бременността жените трябва да бъдат прегледани най-малко 3 пъти от специалист по фетална медицина при едноплодна, ниско рискова бременост, каквито са повечето. При 10-15% от бременностите има нужда от повече прегледи, дори и при специалист по фетална медицина.
Искам да подчертая, че тези прегледи са изключително важни и са препоръчителни при всяка една бременна, независимо от възрастта ѝ, начина на протичане на предходна бременност, начин на зачеване или друго.
Какви са опасните симптоми и състояния, за които всяка бременна жена трябва да следи?
Бих наблегнал основна на две важни усложнения на бременността, които в най-голяма степен водят до повишаване на заболяемостта и смъртността на плода и майката- това се преекламсия и преждевременно раждане. И двете състояния са изключително неблагоприятни.
Може ли прееклампсията да бъде предвидена и контролирана?
За щастие, вече имаме скрининг и за двете състояния, които по-горе коментирах. Още по-важното е, че те в голям процент могат да бъдат предотвратени. Превенцията на преекламсията е револиционно откритие на професор Николайдес, което беше направено миналата 2017г. С голяма гордост мога да кажа, че аз участвах в огромното проучване, с което се доказаха методите на скрининг и превенция на преекламсията, наречено ASPRE trail.
Какви са основните прояви на прееклампсията и какви могат да бъдат усложненията при нейното развитие?
Основните прояви на прекламсията са високо кръвно, отоци и белтък в урината. Но усложненията са високо кръвно налягане, което не се повлиява от терапията, голяма загуба на белтък в урината, засягане на всички органи и системи в човешкия организъм -сърце, мозък, черен дроб, бъбреци и т.н., отлепяне на плацентата, гърчове, смърт на родилката, ятрогенно преждевременно раждане, изоставане или смърт на плода. Но спокайно, вярвам, че тези състояния съвсем скоро ще останат само в учебниците по медицина. Имаме знанията, апаратурата, остава само бременните жени да се грижат за себе си и да посещават редовно специалист, който да следи за безпроблемното протичане на бременността. Искам да пожелая на всички бъдещи майки и техните семейства много щастливи и спокойни мигове, докато чакат появата на най-големия подарък в живота на всеки
В категории:
Здраве
Проверка в Сливенската болница след скандала с танцуващите с бебета в ръце акушерки
Време е за романтика - Венера в Риби
Почина най-възрастният човек на Планетата, признат от Гинес
Ако повишат ставките на ДДС, в ресторант ще ходим на високосна година
Ще оближете даже и чинията: вкусно пиле в кремообразен сос
Жените се развеждат, ако се омъжат заради тези 14 причини
04/01/2025, Събота 22:00
0
Защо съпрузите не трябва да работят заедно: вероятно сте чували нещо за това
04/01/2025, Събота 21:40
0
Жените буквално се избиват за мъжете от тези зодии
04/01/2025, Събота 21:20
0
Красота и визия: фантастична салата „Фреш“ от вкусни продукти
04/01/2025, Събота 21:00
0
Спасители издирват изчезнал мъж в района на Мусала
04/01/2025, Събота 20:40
0
Почина най-възрастният човек на Планетата, признат от Гинес
04/01/2025, Събота 20:20
0
Британската Рапунцел получила 500 предложения за брак за година
04/01/2025, Събота 20:00
3
Ако повишат ставките на ДДС, в ресторант ще ходим на високосна година
04/01/2025, Събота 19:40
7
Проверка в Сливенската болница след скандала с танцуващите с бебета в ръце акушерки
04/01/2025, Събота 19:20
6
Брутално нападение над украинка
04/01/2025, Събота 19:09
9
Тази вечер: Луната скрива Сатурн
04/01/2025, Събота 19:00
0
Хиляди протестират срещу него, а той отмаря в хотел за 6200 евро на вечер
04/01/2025, Събота 18:40
3