×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • От днес настъпват промени в маршрута на автобусна линия №6
  • Ден на траур в Турция, жертвите на пожара в хотела станаха 76
  • Тръмп налага мита на ЕС, облага стоките от Китай с 10% от 1 февруари
  • Словашкият премиер Фицо се размина с вот на доверие
  • Вече 22 щата обжалват указа на Тръмп, ограничаващ правото на американско гражданство по рождение
  • Япония търси бърза среща на премиера Ишиба с президента на САЩ Доналд Тръмп
  • Франция издаде заповед за арест на Башар Асад
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

За да спазим обичая, трябва да знаем какво и колко да има на трапезата за Бъдни вечер


За да спазим обичая, трябва да знаем какво и колко да има на трапезата за Бъдни вечер
От 25 декември до 6 януари са "мръсни дни" и бродят караконджули и таласъми, след залез не излизайте, казва етнографът Пламена Кирова
23 Декември 2017, Събота, 02:00 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВА, снимки: Авторът

Ястията трябва да са нечетен брой и да са постни, но не се стремете към изобилие, а по-скоро бъдете скромни и смирени

Пламена Кирова е главен уредник отдел „Етнография” при Регионален исторически музей – Бургас. Завършила е бакалавърска степен в Пловдивския университет със специалност „Етнология”. Подготвя защита на дипломна работа за магистърска степен по същата специалност. Работи в Етнографския музей от близо 10 години.  Насочва вниманието си предимно към народните костюми и носии, обичаи и празничния календар.

-Г-жо Кирова, бихте ли ни запознали с традицията от древността - какво да имаме на трапезата за вечерта преди да се роди Христос?

- От Игнажден, 20 декември,  започва приказката "Замъчи се Божа майка”, тоест започват родилните мъки на Светата Богородица преди появата на Младенеца. Вечерта срещу Коледа, на 24 декември, е Бъдни вечер. Това е семеен празник, на който се събират всички около трапезата. Ястията трябва да бъдат постни, защото сме във време на пости. Това са последните часове на Коледните пости. Бройката им е нечетна. В повечето региони и селища се гледа да бъде около 9. Може да са 7,9,11. Но не бива да се прекалява. Това е Свята нощ - на скромност и смирение. Не се гледа с добро око, ако  се наруши тази традиция - по-малко от няколко нечетни на брой ястия - варива, ядки, содена пита.

-Апостолите са били 12 около Христос и затова има хора, които настояват на бройката 12, голяма ли е грешката?

-Според възможностите на домакинството, всяко семейството само решава колко на брой да са ястията, но те трябва да са нечетен брой. Хубаво е да се спази нечетната бройка. От скоро се появи тенденция ястията да бъдат 12. Може би правят асоциация и с 12-те месеца на година или със зодиите. Ако трябва да търсим логиката на цифрата 9, за която смятам, че е най-добра за броя ястия, то може да се свърже с 9-те месеца, в които всяка една майка носи рожбата си.  На 25-ти декември очакваме вестта за раждането на Спасителя. Вероятно това е може би логиката на старите българи.

-А защо са нечетни?

-Общо взето във фолклора нещата се разделят на добри и лоши, на светло и тъмно, на четни и нечетни. Нечетното носи в себе си кода на добрината, докато четното в повечето случаи се свързва с Отвъдния свят. Както знаем на погребение се носят по четна бройка цветя, а по хубав повод се подарят нечетен брой цветя.

-Какво трябва да има на трапезата на Бъдни вечер?

- В някои от селищата тази трапеза се е слагала на земята. Постила се  слама, отгоре се слага чувал за зърно и върху него трапезник-тъкана кърпа. Върху този трапезник се нареждат ястията. Едно от задължителните  е обредния хляб, който съдържа в себе си и името на Бога. В повечето селища той се казва „Богова пита”. Целият ден на 24 декември жените в къщата са заети с приготовленията на трапезата-замесва се хляба, отделно кравайчетата, които се раздават на коледарите, когато дойдат да посетят дома. Питката и кравайчетата се приготвят без яйца и млечни продукти. В Боговата питка се слага пара, която в някои селища се приема като скритото раждане на спасителя, а при когото се падне-при него ще бъде късметът цяла година. Най-възрастният член на семейството прикадява обредната трапеза. Разчупва питата и оставя първото парче пред иконата на Богородица. Раздава се на всички от семейството. На трапезата е хубаво да има боб или леща, грах, чушки, лук, чесън, сезонни плодове, орехи, маслини, както  вино и ракия. Хората са слагали предимно това, което са си произвели през годината. Друг важен елемент е, че в огнището огънят не бива да загасва. Слага се едно голяма дърво, което се нарича „бъдник” и то поддържа огъня цяла вечер. Трапезата не се раздига до сутринта, за да могат добрите невидими същества да дойдат и да си вземат от празничното ястие.

-Днес децата  очакват Дядо Коледа. Какво е очаквал обаче древният българин?

-Коледарите минат през домовете на Бъдни вечер и докато не минат, семейството и гостите не си лягат. През деня на 24 декември минават малките момченца коледари. Вечерта селото обикалят ергените, които след като са преминали през коледуването всъщност получават разрешение от общността да ходят по седенките, да се задяват с момите. Тоест коледуването се приема като преминаването от момче към мъж. Дружините обикновено са в състав от 20-25 ергени. В него има строго определен ред- има водач на коледарската дружина, който се нарича „станеник”, има певци. Коледари в Бургас организират първата си среща още на Никулден, на 6 декември. Тогава проверяват костюмите си, припомнят си коледарските песни, репетират.
 Коледарите всъщност са носителите на добрата вест, че Спасителят се е родил. 

-На 25 декември какво е разрешено да се яде?
-На самата Коледа на 25 декември се отговява и постите са приключили. Това е първият ден, в който може да се яде блажна храна. Отново се събира семейството, като в някои селища се гледа какъв човек пръв ще влезе в дома. Българинът много е гадаел, опитвал е да предвиди каква ще му бъде годината според госта, който пръв влезе в дома му. 

На 26 декември е Коледарска Богородица - денят, в който семействата, които през годината са вдигнали сватба, отиват на гости на кръстниците си и в дома на младата булка. Третият ден от Коледа е 27 декември-Стефановден, с който завършва коледният цикъл.

От 25 декември до 6 януари са т.нар. „мръсни дни”. Дни, в които са излезли всички зли същества-караконджули, таласъми и след залез слънце никой не бива да излиза до първи петли. Мръсните дни приключват на Йордановден.

-Спазваме ли обичаите като цяло?

-Смея да кажа да. Все повече Коледа се приема не само като очакване на подаръци, а се разкрива смисълът на семейния празник. Българите се връщат към своя корен, търсят силата и подкрепата на семейството, защото фолклорният човек е оцелял като такъв до наши дни именно заради семейството. В Бургас също има коледарски дружини, които обикалят. Но в по-малко населените места традицията с коледарите все още битува, излизат и обикалят къщите. Там хората се познават и са по-сплотени.


Етнографският музей в Бургас, съхранил всички традиции от региона

В категории: Бургас


Флагман.БГ Коментира визията на Мелания Тръмп Коментира визията на Мелания Тръмп 22/01/2025, Сряда 18:45 0
Флагман.БГ Професор го "уби" Професор го "уби" 22/01/2025, Сряда 18:21 0
2
Коментара по темата
2.
*********
27.12.2017 17:46:02
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
1.
Георги
23.12.2017 14:00:38
1
12
Статията е интересна, но малко повърхностна. В българските християнски традиции са останали неизкоренени и неизкореними езически вярвания, чийто смисъл днес е почти забравен. Би било хубаво по-подробно да се разяснява какво стои зад тези традиции, защото те са част от най-древната история на народа ни.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото Председател на АБВ от коалиция „БСП-Обединена левица“ Румен Петков настоява да се махне и КПКОНПИ, но не само защото се използвала като бухлака Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна Министърът на туризма Мирослав Боршош ще работи активно с колегата му Даниел Митов от вътрешното ведомство Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар" Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар" Разширението щяло да обхване имоти, чрез които се свързват двата полигона на съществуващата защитената местност Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна Акулите са в отлична форма Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана За седмица хазната е ощетена с над 1 млн. лв., отчетоха от приходната агенция Не режете картофите преди варене, защото... Не режете картофите преди варене, защото... Професионални готвачи съветват да не режете картофите преди да ги сварите, макар това да изглежда по-лесно Архимандрит Димитрий Драганов е новият архиерейски наместник на Бургас Архимандрит Димитрий Драганов е новият архиерейски наместник на Бургас Сливенският митрополит Арсений представи новия архиерейски наместник на свещеническа конференция, където бяха обявени и ключови решения за духовната околия Йеменските хути освободиха екипажа на Galaxy Leader Йеменските хути освободиха екипажа на Galaxy Leader Миналата седмица Израел и „Хамас” постигнаха прекратяване на огъня, с което спряха 15-месечната война, която опустоши ивицата Газа и разпали Близкия изток Любим артист остана завинаги на 39 Любим артист остана завинаги на 39 Участваше в легендарни сериали 
Елена Йончева проговори за освободените моряци, хутите ги държали затворени в тясно помещение Елена Йончева проговори за освободените моряци, хутите ги държали затворени в тясно помещение Не им давали да мръднат оттам, но това са български мъже и ги поздравявам за куража, каза евродепутатката  Бившият президент на Салвадор почина в изгнание Бившият президент на Салвадор почина в изгнание Издъхна на 65-година възраст Почина последният жив член на The Band Почина последният жив член на The Band Новината беше потвърдена пред Rolling Stone от неговия дългогодишен приятел и колега Ян Хауст Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце Голяма напрежение в НС България е потресена от това зверство България е потресена от това зверство За престъплението се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до 6 години Бургаският депутат Петър Кънев оглави ключовата Комисия по икономическа политика Бургаският депутат Петър Кънев оглави ключовата Комисия по икономическа политика Основната ми цел ще бъде предприемането на мерки за оцеляване и развитие на българския бизнес. Благодарен съм на колегите за доверието, каза инж. Петър Кънев Какви са актуалните цени на жилища в Бургас Какви са актуалните цени на жилища в Бургас Достигат до 2200 евро на кв.метър Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина Почина Калоян Кирилов  Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години Разкрита е престъпна схема за незаконен добив на подземни богатства за милиони Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ В рамките на инвестицията е предвиден ремонт и модернизиране на сградния фонд, осигуряване на медицинска апаратура и оборудване на психиатричните здравни заведения в страната
Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Визите за САЩ едва ли ще паднат при мандата на Тръмп Виц на деня Виц на деня След като почистих телефона си със спирт, той се включи сами поиска и мезе Виц на деня Виц на деня Нови коли карат само тези, които нямат пари да поддържат стари Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не си истински българин, ако покрай спагетите болонезе не хапнеш и две филии хляб.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори