От форума на Флагман.бг! Има ли имотен балон в Бургас
Средната цена на имотите в основните жилищни комплекси на Бургас е 800-1000 евро на кв.м., в "Меден рудник" цените самежду 500 и 700 евро на кв.м.
04 Декември 2017, Понеделник, 09:31 ч.
Автор: Гергана РАДЕВАЗа подобно явление може да се говори единствено и само ако ръстът в цените на имотите изпреварва значително този на средните доходи
Има ли имотен балон в Бургас? Това се питат експерти, купувачи, брокери, след като за последните три години цените на имотите скочиха с 30 %. Така при всички остана усещането, че се наду балонът на имотния пазар, а цените достигнаха своя пик, след като в момента двустайна панелка в ж.к."Славейков", за пълен ремонт, струва 50 хил.евро. От днес стартираме новата си рубрика си "От форума на Флагман.бг". Ще публикуваме всеки качествен и мотивиран коментар по актуални теми.
------------------------------------------------------------
За имотен балон може да се говори единствено и само, ако ръстът в цените на имотите изпреварва значително този на средните доходи.
В България това не е така. Повишението на СРЗ в периода декември-2017 спрямо същия месец на предходната година е с над 10%.
Спрямо 2015 г. средната работна заплата е нараснала с 20%. Трудно ще откриете друга такава страна, в която заплатите да растат галопиращо. Вероятно мнозина са забравили, че средната работна заплата преди 20 години бе 5 долара месечно. В момента е 645 долара. Повишението (и то в долари) е с невероятните 12 800% (!)
Да забравим Виденовото време. Нека сравним ръста на доходите спрямо стабилната 2001 г. - много след въвеждането на валутният борд.
Средната заплата тогава бе 242 лв. В момента е 1064 лв. Повишенето е с 340%. Акумулираната инфлация за този 16-годишен период е 82%. Всичко това, в условията на фиксиран валутен курс, постоянен растеж и ниска средногодишна инфлация в последните години, резултира в значително повишение на стандарта на живот.
Човек с повишен стандарт се ориентира към покупка на висококачествени жилища. Лихвите по кредитите са на историческо ниски нива, нормално е при повишено търсене цените да растат. Нарастват в целия ЕС с изключение на Великобритания.
В Словения, само за една година цените на имотите нараснаха с 26.5%. Средните цени на новите жилища там са при нива от 2150 евро на кв. м.
В Дания ръстът е 10.8%, средната цена на квадрат при тях удари 3235 евро. В стабилна Германия също има ръст от 8.5% като средната цена на кв. м. в новопостроено жилище там е 2957 евро.
В Унгария ръста е подобен на нашият - 9.7%, цените на имотите там са подобни на нашите. Само във Великобритания има спад от 9% като квадрат там е... 4628 евро.
Във Франция има много слаб ръст от 1.4%, но не бързайте да се радвате за французите. Квадрат ново строителство там им струва средно 4055 евро. Обичаме да сравняваме заплатите, но не и разходите си. Оставам на вас да сметнете колко квадрата купува една средна заплата у нас и една средна такава във Франция...
В категории:
Бизнес
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо?
Главчев за Шенген: Финалното решение ще бъде взето декември, нещата вървят по план
ОДК-Несебър организира урок по добрина за малките ученици от СУ "Любен Каравелов"
Археологически музей ще бъде издигнат в Обзор
Три неща, които "изтриват" няколко години от ЕГН-то
22/11/2024, Петък 15:40
0
Канят пак Зуека за водещ в Капките?
22/11/2024, Петък 15:31
0
Урсула фон ден Лайен: България и Румъния ще влязат изцяло в Шенген
22/11/2024, Петък 15:23
0
След сигнали за насилие: Уволниха учителка в детска градина
22/11/2024, Петък 15:20
0
Направете това, за да намалите разхода на гориво
22/11/2024, Петък 14:59
0
ОДК-Несебър организира урок по добрина за малките ученици от СУ "Любен Каравелов"
22/11/2024, Петък 14:40
0
Главчев за Шенген: Финалното решение ще бъде взето декември, нещата вървят по план
22/11/2024, Петък 14:26
1
С тази царска запеканка със зеле и кайма впечатлявам всички гости
22/11/2024, Петък 14:20
0
Европрокуратурата разследва финансова злоупотреба при реставрация на българска църква
22/11/2024, Петък 14:00
0
Световна сензация: Твърдят, че Ружа Игнатова е жива и се крие в...
22/11/2024, Петък 14:00
1
Зловещо: Момче задига номера от изгорялата кола на Гунди, ето какво се случва с него
22/11/2024, Петък 13:40
3
Разкриха тайната й
22/11/2024, Петък 13:20
1
Кооперация се строи - жилищата се разпродават веднага и на зелено. Питаш за апартамент, казват ти : всичко се продаде. Отиваш и гледаш - от шестнадесет апартамента я има 3-4 които да са обзаведени и населени и то основно на обезщетенците.
Получава се и следният интересен казус : кой плаща за поддръжката на сградата? Ако са 3-4 живущи в една нова сграда, то тогава разходите за осветление, чистачка, и особено асансьор могат да се приравнят с тези на ваканционен комплекс с басейн и денонощна охрана.
Какво излиза : наистина нуждаещите се от нов дом семейства са генерално прецакани от схемата - дори и закупили си мечтаният нов дом те отново имат високи разходи - за поддръжка, текущи, а и даже за отопление тъй като нямат съседи и топлят и техните стени.
От цялата работа на печалба са алчните строители дето леят бетон върху всяка свободна градинка и зелена площ и си купуват новите С-Класи с парите на балъците купили си кутийки с нереална квадратура.
Заслужава си да споменем и общината, която щедро отпуска разрешителни за строеж и одобрява промени в ПУП и де факто помага за целият този строителен хаос.
Моите надежди - Големите проекти като Централ Парк и Кьошето евентуално + строителството в Сарафово и Крайморие могат да осигурят на алчните инвеститори така необходимият градски бетон в който да си погребат паричките. Това отчасти би трябвало да нормализира пазара и да направи жилищата ако не по-достъпни поне по-разнообразни като предлагане. Ама какво ще стане - ще поживеем и ще видим.
Инвестиция в имот в Буегаска област при тези цени е пълна щета.
Другото е стъкмистика.
Същото го има и на Запад. Лондон е христоматиен пример. Центърът е изкупен от руснаци, араби и китайци. Има цели улици в които като мръкне не виждаш жива душа. В същото време млади семейства (не само имигранти, но и местни) се гъчкат по периферията в малки "модерни" жилища, които все едно са правени за хобити.
Този тип "инвестиции" са напълно паразитни. Те злоупотребяват с факта, че предлагането на жилища винаги е краен ресурс (зависи от наличието на парцели, разрешителни за строеж и т.н.). А, същевременно, хората имат нужда да живеят някъде.
То е все едно някой да монополизира снабдяването с вода и после да дере кожи щото хората нямат начин да карат без вода. Пак могат да го нарекат "инвестиция" в един ограничен, но жизнено-важен ресурс.
Изходът е данъкът върху второ и, особено, трето и последващо жилище да бъде по-съществен. Особено ако въпросните жилищата са в райони, където има признаци за имотен балон (много пустеещи жилища, несъразмерен ръст на цените). Такива са София и още 3-4 града.
В София - 1000евро средно на квадрат. В Бургас 800 евро средно на квадрат.
В София - 11лева/кв.м. наем
В Бургас - 7лева/кв.м. наем
Балон има, защото 60% от всички апартаменти в Бургас са пусти и необитаеми. Разходете се нощем из града и обърнете внимание, че повечето сгради са тъмни. Това е доказателство за балон - цените високи, а апартаментите празни! Да не забравяме и отрицателния прираст + емиграцията!