×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • От днес настъпват промени в маршрута на автобусна линия №6
  • Ден на траур в Турция, жертвите на пожара в хотела станаха 76
  • Тръмп налага мита на ЕС, облага стоките от Китай с 10% от 1 февруари
  • Словашкият премиер Фицо се размина с вот на доверие
  • Вече 22 щата обжалват указа на Тръмп, ограничаващ правото на американско гражданство по рождение
  • Япония търси бърза среща на премиера Ишиба с президента на САЩ Доналд Тръмп
  • Франция издаде заповед за арест на Башар Асад
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

За първи път ЕК ни дава изцяло положителна оценка за сектора „Правосъдие“


За първи път ЕК ни дава изцяло положителна оценка за сектора „Правосъдие“
Остава ни да преборим организираната престъпност, тя ни злепоставя пред Европа
15 Ноември 2017, Сряда, 17:50 ч.
Автор: Антония ЧОРЕВА

Тази оценка е благодарение на усилията и на законодателните инициативи, които ние подкрепихме в миналия парламент, смята Ячев



Борис Ячев е български политик, депутат в 40, 43 и 44-то Народно събрание на България.  Бил е член на ВМРО. През 2014 г. става член на НФСБ. На конгреса на НФСБ през същата година е избран за заместник-председател на партията.

- Г-н Ячев, как ще коментирате доклада за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия, който излезе днес. Положителен или отрицателен?

- Обективен. Отразява ситуацията такава, каквото е. Ние сме доволни, защото този доклад оценява усилията не само през последните 6 месеца, всъщност дава оценка на това, което е свършено през предходната година.

Защото в областта на правосъдието, мисля, че за първи път от доста време за се дава изцяло положителна оценка за сектора „Правосъдие“. Тази оценка е благодарение на усилията и на законодателните инициативи, които ние подкрепихме в миналия парламент. Това бяха и промените в съдебната власт, разделението на Висшия съдебен съвет на квоти. Така че ние го приемаме и като оценка и на нашите усилия от предходното правителство.

Факт е, че докладът, който излезе януари месец и сега този доклад, отразяват един период, който условно може да бъде разделен на две части.

Това е периодът, в който нямаше стабилно управление, служебно правителство – преходен период без действащ парламент, в който и да искахме, нямаше как да се случи продължението на реформата.

В същото време докладът ясно и категорично отчита, че от месец май насам започва една стабилизация, ускоряване на процесите по реформи и особено последните месеци тези процеси вървят към своя завършек.

Тоест ние от двата доклада виждаме нашата положителна роля в отминалия период и в последните няколко месеца като стабилизатор и най-вече като катализатор на процесите. Със сигурност тези процеси, особено в областта на организираната престъпност и борбата с корупцията, не се случват толкова бързо, колкото искаме.

И за първи път имаме доклад, в който липсват препоръки и забележки, които ние трябва да изпълним. Което означава, че можем да бъдем оптимисти, че в края на 2018 г. вече мониторингът на България може да отпадне.

- А защо не отпадна сега. Каква е причината, според вас?

Причината е, че действително част от реформите, особено реформата по отношение на организираната престъпност и корупцията, все още са в развитие, те не са приключили, няма и как да приключат, защото по темата Антикорупция активното законодателство е на практика от последните 2-3 месеца.

Признавам, че имаше опити за законотворчество на тема Антикорупция и в миналия парламент, само че тогава нашите коалиционни партньори и вицепремиерът Меглена Кунева не създаде добър модел на Антикорупционно законодателство и самият процес по създаване на такова не беше прозрачен и не беше обсъждан в достатъчна степен. Правеше се в едно  затворено общество, както се плете дантела, събрали се едни жени и си говорят нещо. И ни беше представен един продукт, който беше заимстван от различени елементи от законодателството на много европейски държави в областта на корупцията, не всички обаче успешни модели. Повечето от тях даже претърпели провал. Затова и не проработи, тогава и Патриотите го отхвърлихме и имахме сериозни забележки.

В крайна сметка този Антикорупционен закон не мина, така че ние практически реални резултати в областта на антикорупцията може да очакваме вече след приемането на един ефективен закон, създаването на едно ефективно бюро. Така че в тази връзка аз не съм притеснен, че няма препоръки за отпадане на наблюдението сега.

Явно по отношение на борбата с корупцията ни предстои да извървим още един дълъг път. По добре така, отколкото да действаме, например като румънския модел, който се оказа радикален.
Колко често ни се представяше румънският модел като образец, като пример, включително и през миналите години и ни се предлагаше да вземем румънското законодателство - много съкратени срокове, много бързо, много ефективно.

Оказа се, че това не е така. В момента в Румъния се извършва ревизия на този модел за антикорупционно политика, защото се оказа, че по този начин може да бъде използван много лесно за политически цели – притискане на политически опоненти, политически чистки, мачкане, шантаж, смазване на опозиция, страх в Румъния, отчете се спад на усвояване на еврофондове, защото  никой не иска да работи с еврофондове, защото веднага започва да бъде проверяван. Администрацията на практика блокира работата с еврофондове именно заради подобен тип много радикално антикорупционно законодателство.

Затова ние предпочитаме по-умерен модел, който може да бъде резултатен, макар и не толкова бърз и защото все пак България е предпазена от големи корупционни скандали.

Такива корупционни скандали имаше в някои европейски държави, не говоря само за новите демокрации като Румъния. Ние, Слава Богу, сме предпазени.

Така че това е сигурно една от причините да няма сега предложение от Европейската комисия за отпадане на мониторинга към този момент. 

Приемам го спокойно, 2018 г. не е далече. Половината година ще бъдем заети с далеч по-важни неща – европейското председателство, което обаче със сигурност няма да спре развитието на тези реформи, които сме започнали.

- В доклада се съдържа анализ на реформите, като има една част, в която се намеква, че има влияния на ВСС върху съдии. Какво означава това, според Вас?

- По-скоро констатация. Това е резултат от процеса, при който ролята на ВСС се засили. Сега, дали Висшият съдебен съвет се опитва да се меси в работата на съдии, аз нямам такова усещане.

Фактът, че и предишният ВСС, който си отиде, и новият, се опитват да бъдат, според мен, максимално неутрални. Така че това е може би констатация затова, че се опитахме и чрез подбор на хора, които влязоха във ВСС от квотата на парламента и чрез прецизиране на правомощията на ВСС. Това може би е създало у ЕК едно впечатление, че опитвайки се да засилим самочувствието на хората във ВСС, го правим нещо като контролиращ орган на съдиите. Което не бива да се случва.

Аз нямам усещането, а сигурно и повечето хора в България нямат усещането българските съдии да се страхуват от нещо. Напротив, виждате колко често имаме примери в правораздаването, с които и ние като граждани, и като политици, не сме съгласни, но няма какво да им кажеш.

Всеки, който се е опитал по някакъв начин да коментира съдебно решение, обикновено, особено ако е политик, е сатанизиран.

- Друга критика в евродоклада е затова, че Законът за съдебната власт е приет набързо и без да се проведени обществено обсъждане и консултации със заинтересовани групи. Как ще коментирате това?

- За мен по-важното е един закон да има резултат и полза от него и да се огледа от всички страни, но да бъде бавен.

В случая това, че беше постигнато политическо съгласие този закон да бъде вкаран бързо, разгледан и приет по- бързо, мисля, че ще го направи и по-резултатен. И така се получава.

Ето сега вече имаме нов орган – Консултиращ съвет към Народното събрание, който ще оглежда законите. Аз си мисля, че ако има нещо, което ние сме пропуснали като вносители и законотворци като народни представители, този съвет по законодателство, в който има юристи, ще го изглади.

- Първо, второ, трето – какви са действията, стъпките, които трябва сега да направим, за да може 2018 г. наистина да отпадне мониторингът на ЕК към България?

- Аз мисля, че две неща са предизвикателство пред нас. Едното, продължаваме усилията да бъде преборена организираната престъпност, защото тя е нещото, което всъщност ни злепоставя пред Европа и има определен напредък в тази посока.

Тук трябва по-осезаемо да се усети подкрепата на цялото правителство към МВР и към редовите полицаи. Трябва да им се вдъхне повече самочувствие и то не става само с вдигане на заплати, с нови кубинки, с нови униформи, разбира се, това е важно, но полицаите трябва да са наясно, че когато предприемат радикални мерки срещу нагли престъпници – срещу тях стои държавата, стои правителството и няма да се огъне и да ги изостави и да ги хвърли на кучетата, каквито примери имаше в едни по-предишни години.

И на второ място, с много големи очаквания от Антикорупционно звено. Истината е, че това е нещо ново за България. На едно място събират антикорупционни звена, които досега са работили успоредно, някои си пресичаха дейността, други пък донякъде и взаимно си пречиха. Сега трябва да ги съберем на едно място. Тук очаквам проблем да бъде човешкият фактор, професионалният, социалният фактор, защото заговорихме за различни видове клас – нещо, което трябва да бъде преодоляно и много голямо внимание и под много силен обществен интерес трябва да заработи това антикорупционно бюро.

То е натоварено с големи очаквания, надявам се бързичко всичките тези 5 или 6 органа бързо да бъдат слети в едно и бързо да се стиковат, защото очакванията са големи. Там не бива да имаме провал.
Може да направим перфектното законодателство, да измислим перфектният Антикорупционен закон – най добрият в Европа, ако обаче хората на терен тръгнат да го саботират, това няма да бъде добре.

Така че двете неща, според мен, и това, което е тръгнало като прозрачно правораздаване, трябва също да продължи.

- Ще се случи ли и ще отпадне ли мониторингът в следващия срок?

- Оптимист съм, да. Умерен оптимист.

В категории: Политика


Флагман.БГ Отиде на гости и веднага извади... Отиде на гости и веднага извади... 22/01/2025, Сряда 20:48 0
Флагман.БГ Махат тирето Махат тирето 22/01/2025, Сряда 20:25 1
Флагман.БГ Те не могат да пият Те не могат да пият 22/01/2025, Сряда 20:00 0
Флагман.БГ Отиде си твърде млад Отиде си твърде млад 22/01/2025, Сряда 19:12 4
Флагман.БГ Коментира визията на Мелания Тръмп Коментира визията на Мелания Тръмп 22/01/2025, Сряда 18:45 0
Флагман.БГ Професор го "уби" Професор го "уби" 22/01/2025, Сряда 18:21 1
13
Коментара по темата
13.
Онуфри
16.11.2017 16:55:31
0
2
И от тук нататък евроейските магистрати ще биват изпращани в България на обучение да се научат на истинско правосъдие.
Айде бегай от тука - няма такава демагогия.
Съд - има ли изобщо такава институция в България или просто шайка разбойници облечени в тоги и очакващи поредния рушвет.
Какви доклади какви пет лева.
12.
Рико
16.11.2017 11:06:46
0
3
Тъпак защо мислиш че хората са глупави. Мазни Депутати нагли. Как прочете доклада даже май не го е чел.
11.
Пипи Чорапчето
16.11.2017 10:54:54
0
2
Това ще го коментирам с хахаха;) Или, ако предпочитате с "Вервай си, Пено!"!
10.
милен
16.11.2017 10:14:17
0
4
Кой е преводачът и какво му е поръчано и как да преведе??? Пак избирателно подбират текстове!!! Мизерници!
9.
девил
16.11.2017 10:01:30
0
4
Прочел го,но както дявола евангелието... Или ,май не го е чел даже!? Просто повтаря "опорните точки" ,които са им спуснати централно.
8.
a3
16.11.2017 08:41:13
0
8
Това някакъв виц ли е? Или тоя и авторката не са чели доклада?
7.
ПетърчУ и приятели
16.11.2017 08:14:16
0
9
Станахме най-смешният народ. За жалост.
6.
На неистината се казва лъжа
16.11.2017 00:43:02
0
11
Няма такова нещо!
Гледам предаването на Милен Цветков и току-що бившата министърка на правосъдието Златанова, прочете неща от оригинала, които не ги пише в превода.
Няма такива оценки.
А несе ли запитвате дали нямаше обществеността да усети тези "похвални положителни промени", които са точно в определени глави и пропагандата им.
5.
Нафта
16.11.2017 00:16:53
0
9
Този помияр къде е видял в доклада такава положителна оценка ....редки боклуци са тези нагаждачи...
4.
Кибик
15.11.2017 21:35:14
1
11
Колко ли платиха за тази оценка? Парите отново ли са от нашия скъсан джоб?
3.
само....
15.11.2017 21:24:54
1
14
Само "управляващите" виждат положителна оценка, така им е изгодно! КРИТИЧЕН е доклада, алоооу! Прочети го още веднъж! Всички се самохвалите, по модела на вожда!
2.
Този
15.11.2017 20:47:47
0
12
Вестинк Щършел, е чел тоз чиляк
1.
Въй
15.11.2017 20:12:37
1
15
Тоз кво е чел
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Отиде на гости и веднага извади... Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение Посрещат капитан Любомир Чанев и помощника му Данаил Веселинов като герои след драмата в Йемен Посрещат капитан Любомир Чанев и помощника му Данаил Веселинов като герои след драмата в Йемен Сестрата на единият моряк го чака във Варна, а кметът на Горна Оряховица заговори за материална подкрепа Разпределиха комисиите в 51-ото Народно събрание, вижте какви позиции получиха бургаските депутати Разпределиха комисиите в 51-ото Народно събрание, вижте какви позиции получиха бургаските депутати Народните избраници от 2 МИР оглавиха стратегически комисии  Ще ни надуят ли данъците шоково заради недостиг на 18 млрд. лева Ще ни надуят ли данъците шоково заради недостиг на 18 млрд. лева Вицепремиерът Томислав Дончев уверява, че стремежът е да не са увеличават и на бъдат орязани плащанията за хората, но дупката в хазната е огромна ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото Председател на АБВ от коалиция „БСП-Обединена левица“ Румен Петков настоява да се махне и КПКОНПИ, но не само защото се използвала като бухлака Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна Министърът на туризма Мирослав Боршош ще работи активно с колегата му Даниел Митов от вътрешното ведомство Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар" Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар" Разширението щяло да обхване имоти, чрез които се свързват двата полигона на съществуващата защитената местност Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна Акулите са в отлична форма
Отиде си твърде млад Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Руски шпионски кораб в Ламанша, Лондон в истерия Руски шпионски кораб в Ламанша, Лондон в истерия Предупредиха Путин заради "Янтар", чиято мисия била  да събира данни за подводни инфраструктури, а преди дни руски генерал заплаши с унищожение на кралството Елена Йончева проговори за освободените моряци, хутите ги държали затворени в тясно помещение Елена Йончева проговори за освободените моряци, хутите ги държали затворени в тясно помещение Не им давали да мръднат оттам, но това са български мъже и ги поздравявам за куража, каза евродепутатката  Бившият президент на Салвадор почина в изгнание Бившият президент на Салвадор почина в изгнание Издъхна на 65-година възраст Почина последният жив член на The Band Почина последният жив член на The Band Новината беше потвърдена пред Rolling Stone от неговия дългогодишен приятел и колега Ян Хауст Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце Голяма напрежение в НС България е потресена от това зверство България е потресена от това зверство За престъплението се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до 6 години Бургаският депутат Петър Кънев оглави ключовата Комисия по икономическа политика Бургаският депутат Петър Кънев оглави ключовата Комисия по икономическа политика Основната ми цел ще бъде предприемането на мерки за оцеляване и развитие на българския бизнес. Благодарен съм на колегите за доверието, каза инж. Петър Кънев Какви са актуалните цени на жилища в Бургас Какви са актуалните цени на жилища в Бургас Достигат до 2200 евро на кв.метър Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина Почина Калоян Кирилов 
Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Милен КЕРЕМЕДЧИЕВ, анализатор Визите за САЩ едва ли ще паднат при мандата на Тръмп Виц на деня Виц на деня След като почистих телефона си със спирт, той се включи сами поиска и мезе Виц на деня Виц на деня Нови коли карат само тези, които нямат пари да поддържат стари Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не си истински българин, ако покрай спагетите болонезе не хапнеш и две филии хляб.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори