Провал в КСНС: Политиците не се разбраха как ще борят корупцията във властта (допълнена)
Няма съгласие за ролята и функциите на бъдещия антикорупционен орган, както и за това кой ще го назначава и контролира
Ключови думи:
Румен Радев, президент, парламент, правителство, Воля, БСП, ГЕРБ, ДПС, Корнелия Нинова, корупция
17 Октомври 2017, Вторник, 12:50 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)ДПС и "Воля" подкрепили управляващите, президентът и БСП останали в изолация
Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) при президента не постигна съгласие за функциите на новия антикорупционен орган и за това кой ще назначава ръководството му. Това стана ясно от изявлението на държавния глава Румен Радев след заседанието.
То продължи около четири часа.
Президентът отправи критики към управляващите, че не са изпълнили решенията на КСНС от 30 май. Тогава политиците се обединиха за мерки, свързани със сигурността, най-вече касаещи армията и полицията.
Относно днешните решения Румен Радев каза: „Съветът не успя да постигне съгласие относно ролята и функциите на бъдещия антикорупционен орган, както и относно принципите за назначаване на неговото ръководство и контрол на действията на този орган. Предложих още две точки към така вече обединените предложения, които съдържаха моето виждане за всеобхватни и ефективни мерки за противодействие на корупцията. Съответно в дебатите и в гласуванията те не бяха приети.”
Припомняме, че Министерският съвет предлага законопроект за борба с корупцията, който обаче не предвижда новият орган да прави разследвания.
От БСП настояват органът да може да разследва, а ръководството му да бъде назначавано от президента. Такова е мнението и на държавния глава.
След заседанието днес лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че е имало гласуване. Нейните идеи били одобрени само от два гласа – нейния и на президента. 12 били "против". Това означава, че ДПС и „Воля” са застанали на страната на управляващите.
От речта на президента стана ясно, че е постигнато само общо съгласие.
„Участниците се обединиха около констатацията, че резултатите от борбата с корупцията по високите етажи на властта са ниски поради несъвършенства в законодателството, в институционална рамка и поради липсата на обособена структура с ясни правомощия и капацитет за ефективна борба с корупцията. Постигнато бе съгласие за основните насоки в работата на държавните институции за ефективно противодействие на корупцията сред лицата, заемащи или заемали висши публични длъжности, които да гарантират първо, прилагане на комплексен подход, който наред с превенцията да се фокусира и върху разкриването, разследването и реализирането на наказателна отговорност“, заяви Радев.
Второто съгласие е да се създаде нормативна база, която да обхваща всички аспекти на превенцията, противодействието и борбата с корупцията.
„Трето, ефективни институции и механизми както за превенция и пресичане на корупционни практики, така и за своевременно разкриване и разследване на корупционно престъпление. И четвърто, независимост на органите за превенция и противодействие на корупцията от проверяваните и разследваните лица“, добави Румен Радев.
Членовете на КСНС са се обединили около предложения към изпълнителната и законодателната власт - първо, да приемат промени в Наказателния кодекс относно корупционните престъпления, за да бъдат обхванати адекватно „проявните форми на корупция не само в публичния, но и в частния сектор”.
„Второ, Народното събрание да разгледа и приеме закон за противодействие на корупцията. И трето, новият закон да регламентира всеобхватни мерки, включващи превенцията, отнемането на незаконно придобито имущество и своевременното разкриване и разследване на престъпления, свързани с корупционни прояви на лица, заемащи или заемали висши публични длъжности“, каза още Румен Радев.
Той коментира от свое име: „Искам още веднъж да подчертая своето виждане, че наистина е необходим независим разследващ орган, който да подпомага и да разкрива, пресича и разследва корупционни схеми; да работи за реализирането на наказателна отговорност. Защото дълбоко в себе си не вярвам, че корупцията може да бъде преборена само с имуществени декларации и борбата с нея да се задоволява с мерки за превенция. Разбира се, те са важни, но тук говорим за всеобхватност и са необходими и много други неща.”
Президентът подчерта, че сега въпросът е в ръцете на българския парламент и заяви, че предстои да видим доколко депутатите ще отчетат решенията на днешното заседание и високите обществени очаквания за резултати в тази дейност.
Припомняме, че преди десетина дни се появиха медийни спекулации, че ГЕРБ са готови да отстъпят на Румен Радев възможността да назначава ръководството на бъдещия антикорупционен орган. Развитието в КСНС днес обаче опровергава това.
В категории:
Политика
Британците искат пак да са в ЕС
Отвориха кина за голи
Училища в САЩ минаха на 4-дневна учебна седмица
Тя ще довърши Басар Асад
bTV Cinema взривява новогодишната нощ
Порномоделка разкри какво искат жените от мъжете в леглото
23/12/2024, Понеделник 22:00
0
Стар перверзник платил операциите за смяна на пола на Ивонне Рей
23/12/2024, Понеделник 21:40
1
Наталия Киселова: Ако Борисов направи крачка назад, ще има искрица надежда за правителство
23/12/2024, Понеделник 21:20
0
Девойки от Бургас с престижно място на турнир в Солун
23/12/2024, Понеделник 21:00
0
Британците искат пак да са в ЕС
23/12/2024, Понеделник 20:40
5
Почина български кмет
23/12/2024, Понеделник 20:30
0
bTV Cinema взривява новогодишната нощ
23/12/2024, Понеделник 20:25
4
3 млн. лева изкара Лили Иванова от концерт
23/12/2024, Понеделник 20:20
6
Тя ще довърши Басар Асад
23/12/2024, Понеделник 20:20
3
Двама българи са арестувани в Сърбия след бой на магистрала
23/12/2024, Понеделник 20:14
3
Отвориха кина за голи
23/12/2024, Понеделник 20:00
5
Бургаски ученици показват в изложба връзката между Българи и Италия
23/12/2024, Понеделник 19:40
0