Как държавата поставя много деца в срамна ситуация
20 Август 2017, Неделя, 19:14 ч.
Родителите на деца със специални нужди трябва да избират между непригодни инвалидни колички или специални, които трябва да купят сами
Недомислици в държавната програма обричат много деца със специални нужди на срамно неудобство, а родителите им на допълнителни разходи.
Това показва репортаж на БГНЕС, отнасящ се до средствата, които институциите осигуряват за инвалидни колички за такива деца.
На базата на списък в социалното министерство, държавата отпуска 486 лева достатчни само за рингови инвалидни колички.
В една такава количка няма как да се сложи дете, което например няма контрол на главата и трябва да има специална подпора, разказва Венета Иванова, която е майка на 7-годишно момче, за което нормалните колички са непригодни.
Количката, отговаряща на нуждите на сина й струва 2100 лв. Сумата събрала, благодарение на приятели, като от нея все пак са приспаднати 486лв., отпуснати от държавата за неподходящата рингова количка.
„Държавата ни задължава да купим рингова количка, но тя е абсолютна неприложима за едно дете с увреждания.
Дори и да имам огромно желание, не мога да го сложа в такава количка. Абсолютно безсмислено е.
Знае се много добре, че това не е нещо, което може да се използва, но никой не предприема никакви стъпки за това”, каза майката.
Причината за разминаването е, че в държавната система за отпускане на необходимите средства на практика не се прави разлика между различните хора с увреждания.
"Трябва да се направи политика, която да е конкретно насочена към, всеки индивид. Това дете име нужда от вертикализатор, количка, друго има нужда от проходилка. Не е нужно да се изписват някакви неща, които са абсолютно неприложими само, за да се каже - ето ние имаме политика, даваме за хората с увреждания. Няма никакъв индивидуален подход, дори не се прави разлика между деца и възрастни”, заяви Иванова.
Според майката, диалог между родителите на деца със специални нужди и социалното министерство няма.
"Достатъчно трудно е да страдаш всеки ден с детето си, за да имаш и такива административни и глупави проблеми - как да се снабдя с количка или с нещо, което е жизнено необходимо за детето ми”, допълни Венета Иванова.
Отпусканите от държавата средства често не покриват и половината от цената на нужните за децата приспособления, потвърждава и Лора, ерготерапев в магизн за помощни средства и рехабилитационно оборудване.
Детските специализирани колички са много разнообразни като цени и качествените започват от 1000 лв. Така сумата от 486 лв. е напълно недостатъчна. В повечето случаи родителите търсят помощ от наличните фондове за безвъзмездна помощ, но там процедурата може да е изключително дълга.
„Родителите кандидатстват, но не се знае дали ще бъдат одобрени. Кандидатства се с документи, изчаква се решението. В случай на одобрение се изчаква още малко, за да преведат остатъка от сумата, но така или иначе в най-добрия случай родителите са принудени да чакат, ако въобще им отпуснат средствата. Другият вариант е сами да събират пари, което понякога естествено отнема дълго време. Време, в което детето се влошава допълнително заради лошата поза, която заема”, каза още Лора.
Често се стига до срамните ситуации, в които дете трябва да ползва огромната количка за възрастни.
Тя уточнява, че специалните колички са не само средство за придвижване, а и за позиционна терапия. Те са снабдени с различни аксесоари, в помощ на детето, така че да помагат за възможни гръбначни изкривявания.
„Наши клиенти често споделят за лошо отношение от дирекциите за социално подпомагане, където информацията е много бедна. Родителите разбират за специализираните колички и съществуването им по-скоро от уста на уста. Все още има места, на които не се знае, че тези 486 лв. могат да се използват за нещо специализирано и продължават да съществуват куриозни случаи, в които малки деца използват колички за възрастни", разказва още специалистът.
"Получава се така, че държавата не финансира тези специализирани колички, които са за деца с увреждания. Това е доста неприятно и недомислено и показва, че като че ли, се върви само на административен списък без да се дава сметка, че хората с увреждания имат различни нужди", смята Петър Кичашки, юрист, политически активист, а отскоро и член на Комисията за защита от дискриминация.
В категории:
Животът
ГДБОП разби организирана престъпна група
Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024
Ако си мислиш, че си играч - стани змийски дояч
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
Русия превзе още територия в Източна Украйна
ГДБОП разби организирана престъпна група
22/11/2024, Петък 21:20
2
Надарена кака "омагьоса" нападател на Генк
22/11/2024, Петък 21:00
3
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата
22/11/2024, Петък 20:40
0
Залужни: Започна Третата световна война!
22/11/2024, Петък 20:20
5
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг
22/11/2024, Петък 20:00
0
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
22/11/2024, Петък 19:30
2
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути
22/11/2024, Петък 19:00
8
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
22/11/2024, Петък 18:40
1
Русия превзе още територия в Източна Украйна
22/11/2024, Петък 18:20
7
"Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам"
22/11/2024, Петък 18:00
5
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово
22/11/2024, Петък 17:39
1
Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024
22/11/2024, Петък 17:18
4
сигурно някой взима големи комисионни от такъв договор