Готвят нов закон за къмпингуването, незаконните биваци по Черноморието замърсявали околната среда
В Бургас днес се проведе дискусия "За по-чист морски туризъм", в която участваха кметът Димитър Николов(вляво), Ивелина Василева, председателят на КРИБ Бургас Стоян Караненов(вторият вдясно) и Вълчо Чолаков
05 Август 2017, Събота, 14:23 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки: Иван КОЛЕВПалатка ще може да се постави само на регламентирани места, ще има облекчен режим за отваряне на къмпинг
Къмпингуването в неопределените места води до тонове отпадъци и нарушаването на баланса, свързан с опазването на околната среда. Това заяви днес в Бургас министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя участва във форума „За по-чист морски туризъм”, който се проведе в заседателната зала на Община Бургас.Домакин на събитието бе кметът на Бургас Димитър Николов, а сред участниците в дискусията бяха ръководителят на отдела за кохезионна политика в главна дирекция „Околна среда” към Европейската комисия Джордж Кремлис, председателят на комисията по екология в 44-ото Народно събрание Ивелина Василева, зам.-министърът на МОСВ Красимир Живков, областният управител Вълчо Чолаков, кметовете на Поморие и Созопол Иван Алексиев и Панайот Рейзи и председателят на КРИБ Бургас Стоян Караненов.
Кметовете на Поморие и Созопол Иван Алексиев и Панайот Рейзи също се включиха в дискусията. Общините им са за пример и имат едни от най-чистите заливи
Министърът на туризма Николина Ангелкова категорично изрази мнение, че за да се опази екологията трябва час по-скоро да се уреди казусът с къмпингуването.
„Изключително важната тема за гарантиране на по-чисто море е свързана с регламентирането на къмпингуването. Къмпингуването в неопределените за това места води до тонове отпадъци и до нарушаване на баланса, свързан с опазване на околната среда. Затова и Министерството на туризма инициира работна група, която отново да повтори взетите миналата година решения за това да се определи какво е къмпингуване и видовете къмпингуване“, уточни Ангелкова.
Николина Ангелкова е доволна от ръста в българския туризъм през това лято, но отбеляза, че трябва да се направи всичко възможно, за да се запази природата чисто. В това число и регламентират къмпингите
Тя посочи, че се предвиждат промени в Закон за устройство на територията, според които ще се разреши в по-облекчен режим изграждането на къмпинги, за да може да се отговори на нуждите на тези, които искат да упражняват този вид туризъм.
„Често ме питат и сравняваме Гърция и България. По отношение на къмпингуването Гърция е много добър пример. Там къмпингуването е разрешено само на определените за това места. За нарушителите там има предвидена глоба до 150 евро и до три месеца лишаване от свобода. Ние обсъждаме какви са регламентите, имаме вече ясна представа за законодателството на другите държави членки на ЕС”, каза още министърът на туризма.
Крайният срок за предоставяне на предложения е до 15 септември, след което идеите ще бъдат обединени в общия закон за изменение и допълнение на Закона за туризма.
Ангелкова отбеляза, че морският туризъм формира над 70% от приходите в тази сфера на годишна база. Само за миналата година страната ни е била посетена от над 6 млн. чуждестранни туристи, което е 18% ръст. Положителната тенденция продължава и тази година. От януари до юли са пристигнали 3.3 млн. чуждестранни гости, което е около 8% ръст спрямо 2016 г. Само в област Бургас приходите от нощувки за първите пет месеца на тази година са над 20 млн. лв., което е 2% ръст.
„Темата за чистият туризъм е изключително важна. И ние се опитваме да я надграждаме, за да гарантираме устойчивост и по-високо качество. Неслучайно, още в началото на летния сезон, съвместно с МОСВ направихме проверка по Черноморието на пречиствателните станции, проверихме и дали преместваемите обекти са свързани с канализационната мрежа. За първи път създадохме такава работна група между двете министерства и РЗИ, която да извършва проверките”, коментира още Николина Ангелкова.
Тя отбеляза, че продължава изграждането на пречиствателни съоръжения по Черноморието. Миналата година бяха довършени станциите край Несебър, Созопол, Поморие. От есента стартира разширяването на пречиствателната станция в Златни пясъци.
Ангелкова припомни, че за чистота на морските плажове отговарят концесионерите и наемателите на ивиците. Ако няма такива, отговорността се прехвърля върху общината, на чиято територия се намира плажът.
Бургаските депутати от ГЕРБ Ася Пеева(на преден план) и Диана Саватева
Кметът на Бургас Димитър Николов, който заедно с екипа си успяха в последните години новаторски да внедри редица проекти в екологичната сфера, бе категоричен, че общините имат сериозна отговорност, за да поддържат природата и екологията.
„Смея да твърдя, че и нормативните документи, приети до този момент очертават отговорностите на общините. Знаете, че девет общини в Бургаска област изпълняваме комплексна програма по събиране и оползотворяване на отпадъците. Няколко години, благодарение на европейското финансиране и категоричната подкрепа на МОСВ се справя с все по-увеличаващите се количества отпадък. Освен тази система прилагаме и система за компостиране на растителни отпадъци, а преди няколко месеца успяхме да получим сертификат от международна организация за приложимост на компоста. Това ни позволи активно да си партнираме със земеделски производители, основно на територията на Община Бургас, използваме този отпадък и за поддържането на зелената система в града”, каза от своя страна кметът Димитър Николов.
Областният управител на Бургас Вълчо Чолаков го допълни, че общините от региона действат изключително целенасочено в тази посока, за да могат да предоставят чист туризъм.
„Нужен е сериозен контрол – и в държавната, и в местната власт, за да сме сигурни, че ще опазваме околната си среда. Радваме се, че досега всички сигнали, които сме изпратили до институциите – Министерството на туризма, РИСОВ Бургас и Агенцията по храните се обработват и предприемат мерки”, каза Чолаков.
Сред участниците в дискусията бе и Ивелина Василева, бивш екоминистър, настоящ председател на комисията по екология и околна среда в 44-ото Народно събрание.
“Интересът на бизнеса и съучастието на КРИБ в организиранет она днешното събитието е безспорен знак, че бизнесът, проявявайки своята социална отговорност има особено внимание към околната среда. През 2012 година бе приет Законът за управлението на отпадъците, който транспонира европейското законодателство. Радвам се, че Бургас е домакин на това събитие, защото целият регион може да случи за пример – той е с водеща позиция, защото има 6 пречиствателни станции, направиха се и трите регионални системи за управление на отпадъци, които обхващат всички общини”, каза Ивелина Василева.
По думите й регион Бургас отговарял на всички екоизисквания при най-високи стандарти. В областта са направени инвестиции за стотици милиони – в нови пречиствателни станции, канализационна мрежа, модерни депа за преработка на отпадъците.
„Вървим уверено в посока подобряване на състоянието за управлението на отпадъците. Миналата година отчетните стойности са 29 % от генерираните отпадъци са били предварително третирани или рециклирани. Това съответна на стойностите в ЕС”, отбеляза Василева.
Председателят на комисията по екология в 44-ото Народно събрание подчерта, че чистата околна среда е сред приоритетите на настоящото правителство.
"Бургас е една от трите общини, които могат да получат финансиране за изграждане на система за анаеробно третиране на биоразградими отпадъци. След цялостен анализ на територията на страната са идентифицирани няколко района, които са подходящи за такава инсталация. Бургас е особено подходящ, защото голяма част от генерираните отпадъци са от хранителен характер. През туристическия сезон около 70% от отпадъците са биоразградими", каза още Ивелина Василева
В категории:
Политика
72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете
Избяга в Париж
Кървав екшън на футболен мач
Измама в „Пееш или лъжеш“? Прекръсти се, че не я познава, а са били на една сцена /видео/
Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле
Зловредни имейли заливат електронните ни пощи
25/11/2024, Понеделник 13:44
0
Какво се случва с Димо Алексиев зад решетките? Твърдят, че...
25/11/2024, Понеделник 13:21
1
Голям шеф в банка и работещ в телевизия изнудвани с голи гей снимки
25/11/2024, Понеделник 13:16
0
72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете
25/11/2024, Понеделник 13:00
0
Избяга в Париж
25/11/2024, Понеделник 12:57
0
Празнува с новия мъж в луксозен хотел
25/11/2024, Понеделник 12:47
0
Синоптик: Идва много сняг!
25/11/2024, Понеделник 12:40
0
Всяка орхидея има нужда от този домашен еликсир!
25/11/2024, Понеделник 12:20
0
Трима са арестувани след бруталния побой в столичен мол
25/11/2024, Понеделник 12:08
3
Отиваш на хотел, крадат ти парите
25/11/2024, Понеделник 12:00
0
Кървав екшън на футболен мач
25/11/2024, Понеделник 11:40
0
Сериозен недостиг на противогрипни ваксини в аптеките у нас
25/11/2024, Понеделник 11:20
0
http://www.desant.net/show-news/34181/
към државната хазна ккто го правят във Виена Барселона Лион и в побратимения с Бургас Хондураски град Ла Сейба
наредили се разни кибици кметове, метнали им по едно шишенце минерална вода...а не им дали чаши??!! :) туризъм иначе развиват
Ивелинка гледа влюбено Караненов и си казва наум дадох ме ти едни пари по санирането сега ако мога да те ущипя че за кметица се глася.
Рейзито стои притеснен - вика си да не вземат сега нещо да заровят мойта пречествателна, че така съм ги осрал нещата оле мале по добре тихо тихо и дим да ме няма.
Алексиев и той е улисан нещо явно мисли от къде да одере още някой лев ама трябва да пита за схемата най-доволния на снимката.
На Митето му е през оная работа вече види му се краят квото съм наковал три поколения не могат да изхарчат.
А забравих Ангелкова тя както обикновено блещи някакви глупости ама за толкова пари какъв човек искате.
А истината е че пречиствателните станции са с капацитет много под необходимия но пари да се изливат и глупости да се говорят това е важното.