×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Главният прокурор поиска сваляне на имунитета на Марио Рангелов
  • Прaвocлaвният cвят днec oтбeлязвa eдин oт нaй-вaжнитe дни в Cтрacтнaтa ceдмицa - Вeлики чeтвъртък
  • ЕС се отказа от идеята да забрани вноса на руски втечнен газ
  • Жан-Клод Ван Дам желае да посети Русия и да стане посланик на мира
  • Поне 50 загинали и над 100 изчезнали в трагедия с лодка в Конго
  • Арестуваха пиян актьора Хайли Осмънт в американски ски курорт
  • Близо 1000 патрула ще са на терен в пиковите часове на празниците
  • Депутатите гласуват втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как Европа организира училищните си ваканции и къде сме ние


31 Юли 2017, Понеделник, 17:26 ч.
Източник: offnews.bg

Необходими ли са промени в разпределението на ваканциите? Трябва ли да се скъси лятната за сметка на зимната, може ли в родните условия - с класни стаи без климатици, да се учи и в юлската жега? Уместно ли е контрапредложението - училището да започва на 1 септември, но да приключва през юни? Вярно ли е, че навсякъде в Европа първият учебен ден е 1 септември?

Последното е доста встрани от истината (не само, че не всички започват на 1 септември, а в някои държави има дори разлики между провинциите) и все пак не е лоша идея да се прегледат практиките в европейските държави. От това може да ни хрумнат някои добри идеи за оптимизация, която би ни се отразила добре, ако доведе до намаляване на стреса и умората у децата и повиши ефективността от времето им в училище.

И така, как го правят в Европа?

Европейската Изпълнителна агенция по образование, култура и аудио-визия дава подробна информацията за организацията на учебното време в 37 страни през 2016/2017 г. в доклад, публикуван миналата есен.

Първият учебен ден

В 11 страни/региони в Европа учебната година като цяло започва между 8-и и 31 август.

В 16 страни/региони тя официално се открива на 1 септември.

В 4 училището започва през първата седмица на септември: Австрия, Хърватия, Ирландия и Словакия.

За 9 първият учебен ден е между средата и края на септември. За южните страни в списъка (Кипър, Гърция, Италия, Малта, Португалия и Турция) по-късният старт е логичен - прекалено горещо е, за да се учи. Но тук са също България, Румъния и Люксембург, отбелязват авторите на доклада.

В Малта учениците се връщат на училище чак в края на септември.

Началото и краят на учебната година са различни за различните региони в рамките на една страна в: Австрия, Германия, Испания, Италия, Холандия, Полша, Словения, Словакия и Швейцария. В Германия например официално учебната година започва на 1 август, но реално началото е между 8 август и 13 септември в зависимост от провинцията.

В допълнение към лятната почивка в Европа има 4 основни ваканции по време на учебната година: есенна, коледна/ новогодишна, зимна и пролетна/великденска. С изключение на почивката по Рождество и Нова година, останалите варират и като начална и крайна дата, и като общ като брой дни. Някои ваканции са свързани с празници, които не са с фиксирана дата от календара (напр. Великден) и затова и почивките търпят известни промени. Допълнително страните определят неучебни дни на важни национални или религиозни празници.

Есенна ваканция

През есента децата имат едноседмична ваканция в 17 страни/региони; в други тя варира от два дена (Чешката република) до три седмици (Швейцария). В някои няма такава ваканция (напр. Австрия и Хърватия).

Рождество

На Рождество почти всички страни осигуряват двуседмична ваканция. Само в няколко тя продължава една седмица (напр. Унгария и Полша), а в други е три седмици - такъв е случаят в Швеция.

Зимна ваканция

През зимата ваканцията е 1 седмица в 18 страни, но тук също има разлики. Гърция, Хърватия, Кипър нямат зимна ваканция, а във Франция и Полша тя продължава две седмици.

Пролетна/Великденска ваканция

Тя е 1 седмица в 15 страни и 2 седмици в 13 държави. Другаде продължава между 4 дни (Финландия и Словакия) и 3 седмици (Швейцария).

Кой решава

Продължителността, началната и крайната дата се определят от различни органи на властта в различните държави. Областните управи решават въпроса в Германия, Испания, Италия, Австрия и Швейцария. В Швеция и Норвегия отговорността пада върху общинските съвети. Като цяло общият брой учебни дни е фиксиран на национално ниво.

В Чехия, Германия, Франция, Италия, Холандия, Полша и Словения (за зимните ваканции), Словакия и Швейцария националните власти определят различни дати за почивка по случай местни празници.

У нас решенията по тези въпроси взима Министерството на образованието и науката.

Въпреки някои различия в продължителността на ваканциите се спазва приблизително един и същ модел в началното и в средното образование.

Лятната ваканция

Тук разликите между различните държави са наистина големи.

Най-общо казано, в Европа учебната година приключва между края на месец май и втората половина на юли. В най-много страни лятната ваканция започва в средата на юни.

Продължителността ѝ варира значително по държави - от 6 седмици в някои германски провинции, в Холандия, Великобритания (Англия, Уелс и Шотландия) и Лихтенщайн до 13 седмици в Латвия, Литва, Португалия, Босна и Херцеговина и Турция, 14 седмици в Италия и дори 15 седмици в България (за началния курс), отбелязват от европейската агенция.

Летните ваканции са обикновено по-кратки в онези страни, където учениците имат по-често и по-продължителни ваканции през годината.

В някои продължителност на лятната ваканция е в зависимост от възрастта на учениците. За гимназистите обикновено тя е по-кратка, отколкото за децата в началния курс. В България, Гърция, Кипър, Литва, Португалия, Швейцария, Сърбия лятната ваканция за малките ученици продължава по-дълго, отколкото за гимназистите, а в Босна и Херцеговина и Ирландия е обратното.

Брой учебни дни

Той е между 162 (Франция, с изключение на последните години от гимназиалния курс) и 200 (Дания и Италия). В приблизително половината държави е между 170 и 180 дни. В 15 страни е от 181 до 190. Някъде малките ученици имат над 191 дни ваканция годишно. Като цяло броят на дните е един и същ в началния и средния курс, но има и изключения. Такива са Белгия и Франция (последните години от средното образование), както и Босна и Херцеговина (Република Сръбска), къдет учебните дни за гимназистите са повече, отколкото за децата в началния курс. Обратното се наблюдава в Ирландия, Гърция, Кипър, Холандия и Полша.

България не е посочила данни за общия брой учебни дни.

Качеството

Организацията на учебния процес е само един от елементите, които изграждат качеството на образованието. Има други, не по-маловажни фактори. И все пак, ако търсим най-добрите европейски примери в образованието, доказали се в международни проучвания (например PISA на ОИСР – програма, която тества знанията и уменията на 15-годишните в различни области и която при последното провеждане през 2015 г. обхвана 72 страни), няма как да не се насочим към Финландия и Естония, които имат най-високите резултати за Европа. В групата на добрите, с резултати над средните, са още Англия, Холандия, Словения, Германия.

България е далеч назад, под средните резултати, а общото ни ниво е сравнимо с това в Турция, Молдова, Гърция, Албания, Македония, Румъния, Йордания, Алжир, Тунис, Мексико, Перу, Колумбия, Бразилия, Чили, Тайланд и Индонезия. Страната ни обаче може да вземе пример от доказалите се лидери, включително за организацията на учебната година и ваканциите.

Каква е тя в един от водачите в европейското средно образование – Естония?

Там учебната година започва на 1 септември и приключва на 31 август, което едва ли е проблем за северната страна, но би изисквало осигуряването на необходимата климатизация в клас на родна почва. Есенната ваканция е 1 седмица, коледната – 2 седмици, пролетната – 1 седмица, лятната – 12 седмици и половина. Те започват на 7 юни и приключват на 31 август.

Отделно естонските деца не ходят на училище на 24 февруари – Денят на независимостта, на Разпети петък и на 1 май.

Ако вземем друга отлично представила се държава в PISA - Словения, която по резултати е в една група с Германия, но има по-близки до нашите условия, ще видим следната организация: учениците тръгват на училище на 1 септември, а годината приключва между 22 май и 23 юни. Есенната ваканция е 1 седмица, коледната – 1 седмица, зимната – 1 седмица, пролетната – 1 седмица, а лятната е 10 седмици. Извън това словенците почиват един-единствен ден - в понеделника след Великден.

Ако на този фон на стройна организация покажем данните за 2016/2017 г. за България, ще видим доста хаос в системата.

Единствено началото на учебната година е еднакво за всички – 15 септември. Оттам нататък имаме 4 различни дати за завършване на учениците в различните етапи от образованието – между 15 май и 30 юни, ваканциите не са определени по седмици, а са от дата до дата – първата е 4 дена (есенна), втората – 12 (коледна). Всъщност реално е 13, защото започва във вторник и приключва официално в събота. Третата (пролетна) е 10 дена, но е обявена от събота до понеделник включително и първият учебен ден на децата след почивката е с програмата за втория от седмицата.

За разлика от естонците и словенците, които не позволяват много допълнителни почивни дни да нарушават ритъма на децата, у нас системата щедро подарява почивки – пред европейската агенция сме декларирали цели 8 дни, нищо, че един от тях сме включили и във ваканциите (24 декември).

Разбира се, не трябва да се прилага чужд модел автоматично, без съобразяване с условията тук, дори и много да ни се иска да си откраднем нещо от чужбина. Но примерите са красноречиви и може би трябва да помислим как, ако не да направим словенска или естонска система, поне да намалим хаоса от нахвърляните почивки – ту 4-, ту 12-дневни ваканции, от многото неучебни дни - общо 8, но раздавани един по един посред учебно време, които не осигуряват почивка, а просто развалят ритъма и прибавят стрес.

В категории: Просвета


Коментари
Трагедия с рибари в...
Трагедия с рибари в... 17/04/2025, Четвъртък 22:00 0
Флагман.БГ Бивша на Гришо изчерви мрежата (СНИМКА) Бивша на Гришо изчерви мрежата (СНИМКА) 17/04/2025, Четвъртък 21:18 0
Флагман.БГ Оказа се, че е много добра в... Оказа се, че е много добра в... 17/04/2025, Четвъртък 20:58 2
Флагман.БГ Плати огромна сметка Плати огромна сметка 17/04/2025, Четвъртък 20:33 0
Голям трилър в "Ергенът"
Голям трилър в "Ергенът" 17/04/2025, Четвъртък 20:20 0
Направи гръмко признание
Направи гръмко признание 17/04/2025, Четвъртък 20:03 2
Флагман.БГ Взрив в "Ергенът"... Взрив в "Ергенът"... 17/04/2025, Четвъртък 19:40 0
Каза тежката си дума
Каза тежката си дума 17/04/2025, Четвъртък 19:24 0
Флагман.БГ Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) 17/04/2025, Четвъртък 18:33 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Извънредно! Разбиха най-голямата и високотехнологична лаборатория за дрога на Южното Черноморие Извънредно! Разбиха най-голямата и високотехнологична лаборатория за дрога на Южното Черноморие Разпитани са двамата химици – инженери от Полша, както и известен рентиер от Свети Влас, предоставил свой имот във ваканционно селище Тоби от Хелс китчън шокира - бившият ми мъж заживя със сестра ми Тоби от Хелс китчън шокира - бившият ми мъж заживя със сестра ми Тя призна, че пътят към прошката не е бил лесен Опасно ли е децата ни да учат вероучение? Писателка шокира с думи за вярата ни и руската пропаганда Опасно ли е децата ни да учат вероучение? Писателка шокира с думи за вярата ни и руската пропаганда Рисковано е, защото християнстовото се превръща в идеологическа обвивка на проруската пропаганда, каза писателката. Оставаше само да призове българите да не ходят на църква, за да не станат русофили и войнолюбци Еврокомисията ни пожали! Ще получим второ и трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост Еврокомисията ни пожали! Ще получим второ и трето плащане по Плана за възстановяване и устойчивост Добрата новина съобщи вицепремиерът Дончев. Парите ще бъдат отпуснати до края на 2025 г. Километрично задръстване на магистрала „Тракия“ след верижна катастрофа със 7 коли Километрично задръстване на магистрала „Тракия“ след верижна катастрофа със 7 коли На място са пристигнали четири линейки Направи гръмко признание Направи гръмко признание Фарниев отклонява оферти на държави, за да остане треньор на ЦСКА Подарък ли е за БСП и Путин отказът да продадем реакторите на Украйна? Подарък ли е за БСП и Путин отказът да продадем реакторите на Украйна? Така защитаваме националните си интереси, уверява Жельо Бойчев и доказва, че аргументите за отхвърляне на проекта за АЕЦ „Белене“ са неактуални  Каза тежката си дума Каза тежката си дума Олимпийският и европейски шампион Магомед Рамазанов счита, че ще се разбере с федерацията по борба, иска дългосрочно да помага на България и като треньор Разтърсващ случай: Задържаха 13-годишен за... Разтърсващ случай: Задържаха 13-годишен за... Много неприятна ситуация в България Пропагандата на ЛГБТ - отиваме ли там, откъдето другите се връщат Пропагандата на ЛГБТ - отиваме ли там, откъдето другите се връщат Ето защо Департаментът на САЩ анулирал субсидия от 1,7 млн. долара за дигиталната програма за медийна просветност Be MediaWise в България
Трагедия с рибари в... Трагедия с рибари в... САЩ Мощни удари по Херсон и Никопол, има загинали и ранени Мощни удари по Херсон и Никопол, има загинали и ранени  Руски военни анализатори обаче обявиха, че авиационни бомби са били насочени по център на службата за мобилизация Съди Биг Брадър за грандиозна сума Съди Биг Брадър за грандиозна сума Скандал с Мики Рурк Плати огромна сметка Плати огромна сметка Джак Грийлиш е страхотен футболист, но обича и нощния живот Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Американката Лопес сякаш не остарява Унгария забрани гей парадите Унгария забрани гей парадите С нова поправка в Конституцията официално се забраняват публични събития, организирани от ЛГБТ+ общности Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард" Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард" Все повече университети в САЩ се обявяват срещу действията на администрацията 19-годишна мотористка е в болница в Пловдив 19-годишна мотористка е в болница в Пловдив Пробите за алкохол и наркотици на двамата участници са отрицателни Мигрант изнасилва 5 дни жена в Италия. С какво това ни засяга? Мигрант изнасилва 5 дни жена в Италия. С какво това ни засяга? Безконтролната миграция не е обикновен проблем, тя е срив на държавността Жена избяга гола от истински ад  - изнасилвана 5 дни от нелегален мигрант Жена избяга гола от истински ад - изнасилвана 5 дни от нелегален мигрант Тунизиец без документи е арестуван за бруталното сексуално насилие
Доналд Тръмп за Зеленски: Доналд Тръмп за Зеленски: Байдън, Путин и Зеленски погубиха света Виц на деня Виц на деня Първа сутрин след сватбата.
Младоженецът казва:
- Скъпа, пие ли ти се кафе?
Тя усмихната:
- Да, може!
Той:
- Чудесно! Ще направиш ли и за мен, като станеш!
Виц на деня Виц на деня Апетитът идва с яденето! А зверският апетит - когато си на диета. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
"Продавам сватбени рокли, размер 42, 44, 46, 48,50, 52, 54, 56, 58. Не мога да го чакам повече принца.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори