Спасяват 600 000 семейства от колекторите, опрощават им дълговете? (ВИДЕО)
Ще има 10-годишна абсолютна давност от възникване на задължението, каза Емил Радев. След това то стане изискуемо, добавя той
23 Юни 2017, Петък, 03:30 ч.
Все още хората няма как да се освободят от дълговете си, даже когато цялото имущество им бъде разпродадено, каза Емил Радев
България е една от малкото страни в Европейския съюз, в които има вечни длъжници. След 10 години членство все още хората няма как да се освободят от дълговете си даже когато цялото имущество им бъде разпродадено и всичко им е запорирано. За съжаление, има и наследственост в дълговете. Това каза евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев в „Денят започва“ по БНТ.
„Важно е в България да има регламент, който да слага край, някакъв обозрим край на цялата тази ситуация, която засяга над 600 000 български семейства. Предложението, внесено в Народното събрание, е да има 10-годишна абсолютна давност от възникване на задължението. След това то стане изискуемо. Независимо какво прави кредиторът, след изтичане на този срок, задължението просто се погасява независимо че има съдебни дела, изпълнителни производства - така, както е с публичните задължения в България“, обясни евродепутатът. На практика, това един вид опрощаване на дълговете, но след 10 години за един кредитор е прекалено дълго време да събере вземанията, уточни той.
„И практиката показва, че ако тези дългове не се съберат 4-5 години, те остават несъбираеми. И тогава се намесват колекторите, които изкупват тези задължения на 2, 3, 5% и продължават да тормозят хората години наред“, заяви Радев. Той даде пример с човек, изнудван от колекторска фирма за неплатена такса към мобилен оператор от преди десетина години. Няма как да помни дали я е платил като е минало толкова време, обясни евродепутатът.
В много скоро време трябва да се въведат и електронните запори, каза още той.
В категории:
Животът
Защо няма дебели китайки: 6 трика, които спазват стриктно
Влизат в сила новите заплати в армията
Известен инфлуенсър почина, докато му правят татус на гърба
Зарязана и ограбена
Детска градина "Яна Лъскова" в Несебър вече има модерен и многофункционален физкултурен салон
Каза много тежки думи
23/01/2025, Четвъртък 18:36
0
Зарязана и ограбена
23/01/2025, Четвъртък 18:21
1
Полицейско куче обра точките в България
23/01/2025, Четвъртък 18:10
0
Стана баща за четвърти път
23/01/2025, Четвъртък 18:00
0
Бърз кредит – начин на мислене
23/01/2025, Четвъртък 17:43
0
ЕС търси начини да предотврати митата на САЩ
23/01/2025, Четвъртък 17:40
1
Диабетно стъпало - защо е важно да реагирате навреме?
23/01/2025, Четвъртък 17:20
0
Борисов не иска да е председател на Комисията по външна политика
23/01/2025, Четвъртък 17:00
1
Преподаватели от Бургаския държавен университет участват в престижно образователно изложение в Лондон
23/01/2025, Четвъртък 16:59
0
С какво се характеризира добрият автосервиз
23/01/2025, Четвъртък 16:54
0
Как "чурулика" Космоса?
23/01/2025, Четвъртък 16:40
1
Българските моряци от "Галакси лийдър" кацнаха в София (ВИДЕО)
23/01/2025, Четвъртък 16:21
3
"И практиката показва, че ако тези дългове не се съберат 4-5 години, те остават несъбираеми...." затова нека давността да е 10 години?
Пълен абсурд. Също както и онази простотия за тавана на плащанията в брой, така и тази нова простотия е продукт на ЛОБИЗЪМ. Нищо повече от субсидия опакована като "услуга" за гражданите. 10 годишната давност ще даде по-широк прозорец от възможност на всякакви финансови институции да прехвърлят токсичните си облигации от своите счетоводни книги на счетоводните книги на кухи предприятия или колекторски фирми и по този начин ще бягат от отговорност и ще изглеждат като привлекателна инвестиция на стоковата борса.
Ако в действителност желаете да уравновесите кредитирането и да го направите по-справедливо и полезно стъпките са елементарни и очевидни. Първо трябва да се забранят необезпечените кредити, които са чиста форма злонамерена спекулация с парите на вложителите, абсолютна форма на експлоатация на най-уязвимият слой на обществото, двигател на инфлацията да не споменаваме, факта, че всяка финансова криза в модерната история се дължи на тази практика в различните и форми. Второ цената на кредитирането да се понижи драстично, не е справедливо финансовата институция да има достъп до капитал в порядъка 0,1 - 1% лихва, а да го разпространява в порядъка 5-20%. Трето, трябва да се премахне бързото изпълнение и частните съдебни изпълнители поради очевидни и брутални конфликти на интерес. Четвърто да се въведе закон за личният фалит, който гарантира личната собственост на неплатежоспособният кредитополучател и справедливо разследване по случая. Единствено, при изъплнение на тези мерки може да се говори за някаква елементарна форма на справедливост.
Обаче тук не става въпрос за справедливост, а за корпоративните печалби и зависимостите в политическата система или как олигархия управлява "свободният" пазар.
Целта на това говорене е да лапнат някой лев от колекторските фирми и кой от къде е.....
Мен вече от 12 години ме тормозят ама НУЛА... Нямам нищо на мое име, всичко съм прехвърлил на сина ми и той знае, случи ли се нещо с мен ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО и в г*за на колектори и т.н.
Така,както го направихте със закон,така и ще го отмените със закон.