Мафията се ъпгрейдна! Рушветите за политици, съдии и митничари вече са в биткойни
08 Юни 2017, Четвъртък, 17:03 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВДигиталната ера ни носи дигитални пари и дигитални престъпления
В последните години все по-често чуваме за криптовалутите и в частност за първата децентрализирана такава – Биткойн. Алтернативните пари започват да добиват сериозна популярност, но малцина знаят на какъв принцип работят.
Транзакциите с криптовалути се извършват посредством сложни криптографически уравнения, които ги превръщат в практически непроследими. Понеже валутата е децентрализирана няма и орган, подобен на банките и надзорът, който да отговаря за разпространението и за търговията с нея. Те не се управляват и от нито една държава или частно лице - хем ги има, хем ги няма. В пълното значение на думата те са напълно анонимни.
Това анонимно творение, започнало да навлиза на финансовите пазари малко след кризата през 2008 г., в момента е един от най-големите хитове и повод за разгорещени дебати във финансовия сектор.
Първата такава валута е Биткойн (именно затова покрай нея се шуми най-много) и тя в момента държи около 55% от пазара на криптовалутите. През последните 3 месеца нейната стойност спрямо долара расте главоломно като само през изминалите 2 седмици тя достигна тоталния си пик от 2800 $ за 1 BTC (абревиатурата за Биткойн).
От 2009 г. на пазара се появиха десетки други такива системи за разплащане, които се характеризират с това, че в началото са много скъпи, постепенно цената им пада и накрая се нормализира до едно средно ниво между 30 и 100 долара. Някои от тях пък в момента дори не се равняват и на 1 цент. За разлика от Биткойна, който извървя обратния път и в момента е изключително конвентируем.
Първоначалната идея е това да е бъдещето на финансовата система. Изхождайки от убеждението, че банковата такава е остаряла и непроменена с години, а вече живеем в дигиталната ера, група от компютърни специалисти започва да разработва първичната идея за криптовалутите.
„Защо това е важно?”, е въпросът, който най-вероятно си задавате вече.
Защото тяхното естество ги прави изключително добро средство за разплащане, не само в ежедневието, но и в подземния свят. Те са практически непроследими, за разлика от обикновените хартиени пари, които имат регистрационен номер, воден знак и са контролирани от държавата. Точно това им свойство ги прави чудесен инструмент както за дребните престъпници, така и за едрите риби и дори за редица хакери. И тъй като има търсене - има и предлагане, а в криптовалутата се въртят милиарди.В момента основната употреба на криптовалутите от крими структурите в света се намира в нишата на откупите и наркотиците. Докато холивудските продукции са ни научили да вярваме, че когато някой е отвлечен или нечия информация открадната, престъпниците настояват за куфарче с пари. Това е далеч от реалността днес. По-реалната ситуация в такъв момент е да получите СМС или IM (instant message), в който да ви е описана проста сметка в Биткойн и исканията на престъпниците. За разлика от една банкова сметка обаче тази няма титуляр и не е физическа.
Дори и все пак да изпратите парите, тяхната крайна дестинация е напълно непроследима, тъй като единственото, което се описва в нея е „изпратен”, „пристигнал”. Валидацията на транзакцията може да се осъществи от всеки един потребител, който търгува със или „търси” биткойни в мрежата.
Веднъж изпратени „парите” не могат нито да се върнат, нито да бъдат открити. Те се превръщат в малка част от целия код в интернет пространството и могат да бъдат достигнати само от човек, който знае как и какво да разшифрова. Именно от тук идва и криптографксата част в тези валути, но това е съвсем друга тема.
Точно такъв бе случаят и с масовия хак преди по-малко от месец, който хвърли в тотален хаос Европа. Вирусът, влизащ в категория ransomware (бел. от английското „ransom”, „откуп”), успя да порази стотици хиляди компютри, блокирайки достъпа до информацията, складирана в тях.
Единственото решение – заплащането на откуп под формата на биткойн, който да разкодира информацията.
Оказва се, че и престъпният контингент в България се адаптира в новата ситуация с криптовалутите.
В края на миналия месец станахме свидетели как група от 8 бивши и настоящи митничари, с помощта на 22-годишен хакер, успяха да осъществят измами на границата в размер на 800 млн. лв.
Това стана именно посредством Биткойн, чийто курс спрямо долара тогава се бе качил на $2700. Парите веднага са били обръщани в криптовалутата и възлизат на стойност над 200 000 BTC. Групата правела т. нар. фиктивни транзити. В системата на митниците излизало, че камиони със стока тръгват от Полша и Унгария и по документи се движат транзит за Турция. От компютри в митниците „Капитан Андреево“ и „Калотина“ се отбелязвало, че транзитът е приключен, а тировете са напуснали страната, като търговецът си възстановил ДДС, мита и акцизи. Физически камионите изобщо не минавали българо-турската граница, а стоката им най-вероятно се продавала контрабандно в ЕС.
Това е показало разследването на ГДБОП, но ще е интересно какви доказателства ще се приложат по делото, защото такива трудно могат да се намерят. Реални доказателства, че митничарите са получавали рушветите в биткойни няма как да бъдат приложени, а на косвени трудно ще се намери магистрат, който да ги осъди. Случаят е показателен затова, което ни очаква оттук нататък.
Криптовалутите са обширна тема, която не може да бъде обхваната в един обикновен материал. Макар да имат своите приложения в криминалния свят те са и със значителни плюсове от гледна точка на обикновения потребител.
С Биткойн в момента всеки може да закупи всичко от интернет. В отделни държави на Запад дори има специални банкомати, който приемат дигиталния портфейл на гражданите и чрез тях се осъществяват транзакции бързо и лесно. Можете да си закупите дрехи, аксесоари, храна и дори апартамент. Дори в София има няколко такива „банкомати” (наричат се битомати) и те са редовно ползвани от хора, който извършват транзакциите си с криптовалутата.
Най-скъпата пица
За финал една интересна история, илюстрираща волатилността на криптовалутите. През 2010 г. – една година след като те официално влизат на финансовите пазари, мъж прехвърля 10 000 BTC на свой приятел с молба да му закупи 2 пици от близката пицария. Тогавашната им стойност е около $25. Този човек тогава дори не е подозирал, че след по-малко от 7 години е щял да бъде милионер, ако не бе изял тези две съдбовни пици. Стойността на 10 000BTC в момента се равнява на малко над 28 млн. долара!
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово
Министърът на туризма Мирослав Боршош поднесе своите съболезнования на министъра на културата и туризма в Турция Мехмет Ерсой
Ето защо никога не пие
Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко
Непал рязко вдига таксата за изкачване на Еверест
Не режете картофите преди варене, защото...
22/01/2025, Сряда 16:40
0
Кметът Николай Димитров: Община Несебър изпълнява концепция за промяна на градския облик
22/01/2025, Сряда 16:20
0
Какви са актуалните цени на жилища в Бургас
22/01/2025, Сряда 16:02
0
Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина
22/01/2025, Сряда 16:00
0
Любим артист остана завинаги на 39
22/01/2025, Сряда 15:40
1
Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години
22/01/2025, Сряда 15:21
0
Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ
22/01/2025, Сряда 15:00
0
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово
22/01/2025, Сряда 14:58
1
Пропя и отнесе здрав хейт с първата си песен
22/01/2025, Сряда 14:55
0
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара
22/01/2025, Сряда 14:44
1
Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
22/01/2025, Сряда 14:40
1
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони
22/01/2025, Сряда 14:14
0