"Южен поток”? Възможен е! И не бива да го пропускаме в този решаващ за България момент
Стотици декари площи в БМФ Порт Бургас са заети от тръбите за Южен поток, накъде ще поемат, засега е неясно
03 Май 2017, Сряда, 20:10 ч.
Автор: Пламен РУСЕВ, експерт енергийна сигурност, Снимка: Георги РУСЧЕВПет причини защо проектът е стратегически важен за нас
На всички ни се струваше, че перспективите пред проекта за газопровод "Южен поток" са погребани, но се появиха сериозни признаци на живот. Най-ясният индикатор за това са възобновените преговори между руския Газпром и Европейската комисия. В края на 2014 г. Русия се отказа да строи газопровода заради писмения отказ на България от проекта - поради натиск от страна на САЩ и фактическата забрана на ЕС България да участва в него. Ако проектът беше осъществен, то България щеше да се превърна в една от най-важните държави, транзитиращи газ за Европа, превръщайки го в основен инвеститор на милиарди долари."Южен поток" можеше да бъде златна мина за България, мощен двигател на икономиката ни и източник на извънбюджетни фондове, но бяхме принудени да го изоставим. И това въпреки факта, че ръководството на държавата не скри несъгласието си и продължава да търси подкрепа за изпълнението на концепцията "Южен поток" от другите заинтересовани членки на ЕС
Проектът е стратегически важен за нас по няколко причини:
Първо - той ни освобождава от ненадеждния украински транзит. Руско-украинските противоречия са толкова силни, че днес е възможно да се вземат дори и най-радикални решения и от двете страни, включително частично или пълно спиране на транзита или доставките. Чрез „Южен поток” ние за години напред можехме да останем встрани от този проблем. Без значение как се отнасяме към „Газпром”, с право наричан "енергийния клуб" на Кремъл, компанията в продължение на десетилетия се утвърди като най-надежден доставчик.
Като се има предвид суровинния характер на руската икономика и огромния принос на продажбите на газ за руския бюджет и икономика като цяло, е ясно - Русия няма да се откаже от доставките на "синьо гориво" в Европа, дори и при най-сериозните разногласия със Запада.
Ето защо, от гледна точка на енергийната сигурност, "Южен поток" е изключително необходим не само за България, но и за Унгария и за други централноевропейски страни.
Второ – срокът на руския договор с Украйна за транзит на газ е до 31 декември 2019 г. И Москва многократно заявява, че няма да го поднови. С други думи, още през 2020 г. руски газ по украинските тръби за България няма да се доставя. Така че същият руски газ ще минава през "Северен поток", Германия, Австрия и Унгария. Той ще се оскъпи, поради значително по-големите транспортни разходи. Аналогично е и положението с руския газ евентуално доставян в България през „Турски поток”. Още от сега турците искат да го продават по определени от тях цени, които със сигурност ще са по-високи от руските. Ясно е, че новите обиколни маршрути за доставка означават по-висока цена на газа.
Трето - забраната за "Южен поток" поради „третия енергиен пакет”, допускането на „Северен поток” и особено „Северен поток – 2” е меко казано спорна.Това е двоен стандарт от страна на ЕС - сериозно да обсъжда изграждането на втория "Северен поток" и бързо да забравя за „рисковете”, с които бе заплашена България - предполагаемо „робството на Русия."
Очевидно, от "Северен поток - 2" на първо място има нужда германската индустрия и Германия като цяло, а след това Франция, Австрия и Италия - затова водещите държави от ЕС, свикнали напоследък да диктуват свои собствени правила, твърдо защитават „Северен поток – 2”, но са уклончиви, когато ние защитаваме нашите интереси с „Южен поток”. Логично следва въпросът: Защо вторият газопровод между Русия и Германия по дъното на Балтийско море е европейски проект, а газопроводът между България и Русия по дъното на Черно море противоречи на европейските норми?
Четвъртата причина е, че като не можем да съживим проекта "Южен поток", Русия ще изгради т. н. "Турски поток". Дълго се надявахме на крайната нестабилност в отношенията между Турция и Русия. Но и турците и руснаците ще загърбят вековните си спорове, ако това им донесе огромни икономически изгоди. И ако Турция извоюва правото да бъде основна транзитна страна на газ в югоизточна Европа, то ние не само губим много приходи от транзитни такси, но и ще се намираме в зависимост от турска страна. А има тенденция връзките между Анкара и Брюксел да се влошават с всеки изминал месец. И можем ли да очакваме от Ердоган нещо хубаво? А ако чакаме необходимата ни газ да бъде доставена през Гърция, то положението ще бъде още по-плачевно!
Петата причина е и най-важна. Проектът „Южен поток” предлага стабилен, дългосрочен и законен източник на доходи, както за държавата, така и за работещите.
Словакия по територия е два пъти по-малка от България, но всяка година печели от транзита на руски газ до 700-800 милиона долара. При пълен капацитет на проекта, приходите от транзит за страната ни могат да бъдат почти 2 млрд. долара годишно. Прибавете към това по-ниските цени на горивата, поръчките за закупуване на оборудване, суровини и материали за изграждането на българския участък от газопровода, стотици или дори хиляди нови работни места - всичко това е реалност, за която може да допринесе "Южен поток".
Трябва ли да жертваме всичко това в името на геополитическите интереси на някои от нашите големи и мощни съседи? Колко дълго може да се бездейства и да се повтарят едни и същи стари грешки? Стана безпощадно ясно, че нямаме значителни залежи нито на нефт, нито на природен газ. Щом не можем да транзитираме и продаваме наш газ, то поне да транзитираме чужд и да напълним със съдържание толкова рекламирания бъдещ газов хъб „Балкани”!
България трябва да мисли, преди всичко, за националните си интереси, а не да се водим от икономическите интереси и политическите разногласия на водещите световни сили.
В категории:
Бизнес
България е потресена от това зверство
Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ
Прекъсна предаването си, за да съобщи ужасна новина
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
0
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
22/01/2025, Сряда 18:00
0
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна
22/01/2025, Сряда 17:40
0
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
22/01/2025, Сряда 17:22
0
Почина последният жив член на The Band
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
22/01/2025, Сряда 17:14
3
България е потресена от това зверство
22/01/2025, Сряда 17:08
0
Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна
22/01/2025, Сряда 17:05
1
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
22/01/2025, Сряда 17:00
0
КГБ, руски гас петрол вуглища... не пълня гушите на пияния руски бляд
За полагането на тръбите швейцарската Allseas Group ще използва най-големия в света строителен плавателен съд "Пайниъринг спирит"
Нека правим разлика между реални ползи за населението при конкретна политическа подкрепа и съвсем субективна такава, каквато е от години. Нищо общо с общото благо. Само настройва хората един срещу друг без реална причина.
Русия е враг. Ясно е че не разбират че ще си инсталираме соларни и вятърни енергични източници и това е.
Защото така няма да сме зависими и няма да ни тровят морето със глупави тръби.
Нещо разумно. Ако и да има някои лоши нюанси за природата по-добре е ако стане...Ще има пари за харчене. За съжаление това ще даде хляб на хората по морето, тъй като и сделките с имоти пак ще тръгнат но пак е нещо и то важно. Който е в тоя бизнес ще ме разбере много добре!
Трябва ми плаж и чисти води.