Веселин Марешки влиза в знаковата сграда на СДС на "Раковски" 134
26 Април 2017, Четвъртък, 02:04 ч.
Източник: КапиталСинята партия трябва да освободи централата си
Знаковата сграда на улица "Раковски" № 134 в София, където все още се помещава партийната централа на СДС, може след месец да има нов стопанин, а в кабинета на последния й етаж, обитаван през годините от лидерите на синята формация - Филип Димитров, Иван Костов, Екатерина Михайлова, Надежда Нейнски, Петър Стоянов, е напълно възможно да се нанесе варненският бизнесмен Веселин Марешки.До тази ситуация се стигна, след като СДС не успя да влезе в парламента. Според Закона за политическите партии право на предоставени помещения от държавата с преференциален наем имат формациите, които са взели над един процент на парламентарните избори, и над 4% - ако са били в коалиция. СДС участва заедно с други партии в обединението Реформаторски блок, което не успя да прескочи изборната бариера за влизане в Народното събрание и по тази причина ще трябва да освободи централата на "Раковски" 134. Синята партия се помещава там от началото на демократичните промени. Миналата седмица областният управител на София Диана Тонова изпрати писмо до СДС, в което даде срок от един месец на ръководството на партията да напусне централата.
В същата ситуация са още ДСБ, АБВ, "Движение 21" и земеделските съюзи на Николай Ненчев и Румен Йончев. ДСБ ще трябва да освободи централата си на столичния бул. "Витоша" 18, а формациите на бившия президент Георги Първанов и на Татяна Дончева - офисите в бившата централа на НДСВ на ул. "Врабча" 23.
С партийната си централа ще се раздели и БЗНС на Николай Ненчев и земеделският съюз на Румен Йончев, които се помещават в не по-малко исторически натоварената сграда на "Врабча" 1. Теренът, върху който се намират операта и дом-паметникът "Александър Стамболийски", е бил закупен от земеделците в началото на миналия век за съюзен дом. От началото на прехода сградата стана обект на драматични съдебни спорове за собствеността. Пред нея се разиграваха и батални сцени, когато през 90-те години БЗНС се разцепи и се поде кавгата кой от двата земеделски съюза - БЗНС или БЗНС "Народен съюз", да вземе знаковия за земеделците дом. В същата сграда сега се намира и партийният офис на "Атака".
Любопитно е, че през 2013 г. СДС и ДСБ също загубиха правото си на централа с преференциален наем, но въпреки това тогава не се стигна до напускане на помещенията. Двете партии се явиха поотделно на тогавашните парламентарни избори, всяка в коалиция с други по-малки формации, но не успяха да минат четирипроцентната бариера за влизане в Народното събрание. Тогава обаче и двете формации успяха да запазят централите си, а като мотив за това бе изтъкнато, че и двете имаха свои представители в Европейския парламент - съответно бившия лидер на СДС Надежда Нейнски и Светослав Малинов от ДСБ. Този аргумент в момента обаче не се възприема от областния управител на София Тонова, според която, независимо че Малинов и сега е евродепутат и като такъв има право на офис, това не може да послужи като законово основание за запазването на партийната централа от ДСБ.
След последните парламентарни избори новите партии, които преминаха 1% и имат право на партийни централи, са "Воля" на Веселин Марешки и "Възраждане" на общинския съветник от Варна Костадин Костадинов. Областният управител на София Диана Тонова каза за "Капитал", че в писмото си до ведомството Марешки е поискал да му се предоставят помещения или в сградата на "Раковски" 134, или в една от двете сгради на ул. "Врабча". От "Възраждане" също са изпратили писмено искане в областната управа, но без да уточняват къде искат да им бъдат предоставени помещения.
По повод вероятността сградата на "Раковски" 134 да бъде дадена на друга партия един от основателите на СДС проф. Михаил Неделчев предложи неотдавна тя да се превърне в музей на демократичните промени. "За пръв път влязох в тази сграда в момента, в който тя беше дадена на СДС. Това стана с неочаквано щедър жест на Андрей Луканов. В тази сграда всъщност се помещаваха управителните органи на СДС. За мен тази сграда си остава сградата на първото СДС, сградата на този мощен СДС, който осъществи демократичните промени в България", каза той пред bTV. Михаил Неделчев напомни, че в сградата на "Раковски" 134 са взети редица важни решения от началото на прехода, като например това от началото на 90-те години СДС да не подпише конституцията. "Тогава тези, които подписаха това решение, се самоотстраниха от СДС. Това беше един от най-драматичните моменти", каза Неделчев.
В 27-годишната си история сградата на "Раковски" 134 е била свидетел на още много драматични и важни за държавата решения от времето, когато СДС беше в управлението на страната и една от най-големите партии. Като се започне от изключването на партии, когато СДС беше съюз, премине се през драмите около превръщането на СДС в партия и се стигне до разцепленията, най-голямото от които беше напускането на Иван Костов и създаването на ДСБ през 2004 г.
В категории:
Политика
Паника сред транссексуалните жени затворници в САЩ, Доналд Тръмп ги праща в мъжки затвори
Звучен скандал с именит боксьор
Получи пръстен за 80 бона
Йоана Илиева спечели златен медал в състезание от Световната купа по фехтовка
Той включи турбото
Получи пръстен за 80 бона
26/01/2025, Неделя 11:45
0
Обраха точките в...
26/01/2025, Неделя 11:30
0
Фатален пожар в Стара Загора
26/01/2025, Неделя 11:21
0
Тя харчи 216 000 долара на ден
26/01/2025, Неделя 11:00
0
Сериозно напрежение в София
26/01/2025, Неделя 10:38
2
Огромна любовна драма заради...
26/01/2025, Неделя 10:10
0
Звучен скандал с именит боксьор
26/01/2025, Неделя 09:45
0
Любопитни избори в Беларус
26/01/2025, Неделя 09:21
2
Той включи турбото
26/01/2025, Неделя 09:00
1
Жесток проблем в България
26/01/2025, Неделя 08:40
7
Днес могат да почерпят...
26/01/2025, Неделя 08:20
0
Гриша Ганчев със специален поздрав
26/01/2025, Неделя 08:03
0