Бургас има огромен потенциал, но индустриално изостана страшно от Пловдив
Наричат ни парашутисти, но ние сме национални лидери и не се кандидатираме за общински или за селски съвет, а за парламента, казва Петър Кънев
Ключови думи:
Петър Кънев, БСП, избори, парламент, Атанас Зафиров, ГЕРБ, Димитър Николов, Бургас, Пловдив, доходи, правосъдие, икономика
15 Февруари 2017, Сряда, 14:51 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Със средна заплата от 900 лева няма как да задържим младите хора в България, смята кандидат-депутатът на БСП
Петър Кънев е на 63 г. Депутат от гражданската квота на БСП в 40-ото, 42-ото и 43-ото Народно събрание. Съсобственик в дружеството „Демакс”, което е лидер в Югоизточна Европа в сферата на полиграфията. В събота Кънев бе одобрен от Националния съвет на БСП за водач на листата в Бургаска област за предстоящите парламентарни избори. В последното Народно събрание той бе депутат пак от Бургас и председателстваше Комисията по икономическа политика и туризъм.
- Г-н Кънев, защо БСП трябва отново да се върне на власт?
- Защото в края на краищата целта на всяка партия е да бъде във властта. Иначе се обезсмисля съществуването на партиите. Цитиран е неведнъж един много голям английски политик, който е казал, че демокрацията е нещо отвратително, но по-добро от това не е измислено. БСП е утвърдена партия и е съвсем нормално да се бори за властта. Шансовете са много големи и ще ни трябва малко време – месец и половина, за да видим крайните резултати. Не само у нас, но и по света – след Брекзита, след избора на Тръмп в САЩ, след избора на генерал Радев, вълната е много голяма. Потенциалът на БСП да спечели изборите виждате, че от седмица на седмица се увеличава. И аз съм убеден, че БСП ще направи едно много добро представяне.
- Защо ГЕРБ не трябва да останат на власт? Кои проблеми не решиха?
- ГЕРБ не решиха много проблеми. Най-вече в социалната схема включиха на висока скорост строителството на спортни зали, на магистрали, в което няма нищо лошо. Големият проблем е, че дисбалансът при доходите в България продължава да се увеличава с бесни темпове. Големият проблем като цяло са доходите. ГЕРБ след десет години управление изведнъж се сетиха, че доходите са номер едно и че не всичко, което се полага като асфалт или като саниране на блокове, може да бъде изядено. Затова основната тема, която стои пред следващата управляваща партия – а аз съм сигурен, че това ще е БСП в една може би сложна коалиция – ще бъдат доходите. Големият проблем пред България не са нито магистралите, нито е Шенген, нито проблемът с южната ни съседка или бежанците. Големият проблем е, че българите като население изчезват. Топим се от година на година. Даже аз си мисля, че дори двойно и тройно да се увеличи раждаемостта, при тези доходи, с които разполага българският работник или служител, той няма никакъв повод да стои в България. Сами разбирате, че със средна заплата от 900 лв. (или около 450, а даже и 500 евро) няма как да задържим младите хора тук. Затова според мен темата доходи трябва да е основна за следващото правителство.
- Но нали доходите идват от бизнеса, те не идват от държавата?
- Доходите идват от пазарната среда. Много често казват, че бизнесът правел икономиката. Не е така. Бизнесът инвестира тогава, когато има пазарна ниша и когато види, че има пазарно търсене. Да инвестираш просто заради това, че трябва да инвестираш, е абсолютно безсмислено. Вие самият видяхте с какво се занимават компаниите, на които аз съм съсобственик и ръководител. Всяка една компания трябва да търси своята ниша и, има ли пазар, да увеличава доходите. Държавата трябва да бъде само регулатор, който да спомага бизнеса – това е стара идеологема. Погледнете отчета на Министерството на финансите от миналата година – само от държавни такси (това, което са събирали общините и държавата) са събрани над 1,5 млрд. лева. Това са такси, извлечени от бизнеса. Погледнете данните на Централна банка – печалбите на банките за миналата година са почти 1,4 млрд. лева. Почти милиард от тях идват от банкови такси. Много неща трябва да се променят и тук е ролята на държавата и правителството. Тук са и очакванията на българския бизнес за промяна на бизнес климата в България.
- За Вас се говори, че може да станете министър. Готов ли сте за такова предизвикателство?
- За мен какво ли не се е говорело - аз съм от 12 години в политиката, само мюфтия не съм ставал досега. Така че оставете нещата да си текат по нормалния ред. Животът ще покаже.
- Доколко проблемите в правосъдната система влияят на икономическото развитие на страната?
- Като процент или като анализ – трудно мога да ви кажа. Но че имат много съществено влияние – спор няма. България продължава да е сред страните с най-ниски данъци в света и въпреки това инвестициите от година на година намаляват. ГЕРБ се хвалят с ръст на инвестициите в последните две или три години – нищо подобно! Вие знаете, че в момента инвестициите се движат под 1 милиард евро. Мога само да кажа, че в периода, който всички анатемосаха – на тройната коалиция, бяхме стигнали до 6,5 млрд. евро инвестиции на година. И аз твърдя, че при тройната коалиция беше най-успешният период на управление на България в прехода, защото го показват цифрите – бюджетен излишък, ръст на икономиката (почти 6%), много ниска инфлация, намаляване на мигрантския поток. Това бе много силен период на икономическо развитие. А правосъдната система естествено има своя дял с изключително мудното налагане на закона. Не говоря за „гнилите ябълки“ - това е нещо, което само прокуратурата и съдът могат да докажат.
- Какво Ви свързва с БСП?
- Аз до 1990 г. бях член на БКП. След това реших, че мога да бъда полезен на лявото и социалното управление и без да съм член на БКП или на БСП. Считам като представител на работодателите, че в БСП има едно пъстро ветрило от хора, със „сърце вляво“ и че пъстротата на вижданията и позициите налага наличието и на хора като мен. Даже ще дам пример с водачите на листи, които бяха утвърдени в събота. А знаете, че аз бях определен за водач в Бургас, за което искам да благодаря на колегите и приятелите от Бургас, тъй като тези три години бяха първи за мен като депутат от областта. Намерих много нови приятелства и познанства. Работихме много с всички председатели на общински съвети на БСП. А иначе на пленума в събота бяха изнесени много интересни данни – от 31 само 12 водачи са местни хора и лидери. Останалите 19 са хора като мен, на които казват „парашутисти“, но които в края на краищата са национални лидери – хора, които ще участват в един национален парламент, а не в общински или селски съвети. Затова парламентарните са много по-различни от местните избори. Има обаче и обновление в БСП – 60% са старите кадри сред водачите на листи, но 40% са нови. Това трябва да се знае, защото има много нови лица и от гражданската квота сред тях. В последния парламент от 39 депутати само аз бях от гражданската квота. В момента виждаме имена като Тома Томов, Елена Йончева, Иво Христов – познати, известни, легенди. Партията отново се отваря към граждани и лица, познати на обществото, които могат да дадат своя принос в национален мащаб.
- Това, че не ставате упорито член на БСП обаче, не Ви ли създава проблеми?
- Не, казвам ви директно. Тези три години съм имал срещи с хората – членове на БСП в Бургаска област, включително в Малко Търново, Сунгурларе и в почти всички общини по няколко пъти. Нито веднъж след десетките срещи с хиляди хора не е имало случай някой да ме упрекне и да попита защо не ставам член на БСП.
- Какво Ви допада в програмата на БСП, имате ли някакви резерви към някои от точките в нея?
- Почти всичко е добро. Имам резерви към фондовете „Индустрия“ и „Иновации“ - ще трябва повече време, за да се избистри технологията – принципите и критериите, по които ще функционират тези фондове. А истината е, че с подобни фондове Германия спаси своята автомобилна индустрия преди 15 години по време на голямата криза. С подобни фондове в момента Русия, в период на санкции, спомага малкия и средния бизнес. Чета, че някои от корифеите на ГЕРБ плюят по тези фондове. Не мисля, че един фонд „Индустрия“ е по-малко важен от фонда „Саниране“ с 2 млрд. лева, от които не можеш да разбереш колко остават за сградите и колко се открадват. Въобще санирането на пръв поглед е една много красива приказка, но тепърва ще имаме проблеми и с качеството, и с цената му. А що се отнася конкретно за „Бургас – Александруполис“ - аз гледах буквално преди час последния вариант на предизборната платформа след Конгреса на партията, този проект вече го няма никъде след допълнителната преработка на програмата.
- Атанас Зафиров доста се потруди в 43-ото Народно събрание, но сега остана извън осмицата при подреждането на листата в Бургас. Как си обяснявате случилото се?
- Не коментирам свои колеги. Със Зафиров работехме добре в тези две години и половина. Гласуването беше тайно, аз не участвам в него. Нямаше и как да влияя, тъй като това е Областен съвет на БСП от 33-ма човека, в т.ч. ръководствата на 13-те общински партийни структури. Може би има някаква умора. Виждате, че подобна ситуация имаме и във Варна, където Борислав Гуцанов и Анелия Клисарова отпаднаха въобще от листите. Подобна ситуация има и в софийските листи, ако видите колко известни имена отпаднаха. Темата „промяна“ може би някои от колегите я разбират като „смяна“. Трудно мога да отговоря. Но лидерът Корнелия Нинова каза на последната среща с парламентарната група, че независимо кой ще бъде в следващия парламент и кой – не, нито един от тези, които ще останат отвън, няма да бъде забравен и ще бъде намерено неговото място в едно бъдещо управление. На таен вот трудно се реагира. Аз бях изненадан по-скоро от огромната разлика в гласовете. Почти навсякъде – и за второ, и за трето, и за пето място – съотношението беше 20 към 10 в полза на опонента на Наско. Стискам му палци с преференциалния вот, където най-вероятно той ще играе, да докара гласовете си и да станем отново колеги.
- Като депутат от бургаския регион в последния парламент какво Ви направи впечатление, върху какво трябва да работят политиците за развитието му?
- Има няколко основни теми и те са вечни. Едната е магистралата до Слънчев бряг – това се „дъвче“ винаги, когато дойдат избори. Знаете, че проблемите с отчуждаванията при Ахелой приключиха, проектирането върви и е в много напреднала фаза. Очаквам още тази година строителството да започне. Втората тема е парк „Странджа“. Някои си го представят като парка в „Борисовата градина“ – всичко да е подредено и изчистено. Няма как да стане. Но проблемът с дърводобива и бракониерството е много тежък. А третата и може би най-важна тема е липсата на сериозна индустрия в Бургас. Старата мантра, че има ли магистрала, всичко тръгва, не работи. Видяхте, че Пловдив много навреме се усетиха. Още при бившия кмет Славчо Атанасов започнаха, създадоха индустриалните зони и в момента е налице натиск от доста фирми за създаване на работна ръка. Докато за Бургас - магистралата я има, а работни места няма. Като изключите „Лукойл“ и още две-три големи предприятия, виждате, че човек да си намери работа в Бургас през зимата или извън летния сезон, е много сложно. В това отношение ръководството на Бургас е длъжник на населението. Може и кметът Митко Николов да е най-добрият кмет в България, може Бургас да е най-добрият град за живеене, но истината е, че като отворите сайтовете за търсене на работа – jobs.bg и всички останали, там няма свободни места. Бургас изостана страшно много от Пловдив. Ориентира се основно към усвояване на еврофондове, градът действително има по-добър вид. Но това е до време. След три години вече няма да има никакви еврофондове по тези програми. А за съжаление Бургас изтърва много време да създаде свои условия за промишленост. Само туризъм с три до четири месеца активен сезон не може да изхранва една голяма област.
- Има ли бургаският регион потенциал за развитие?
- Един район винаги има потенциал за развитие, когато има разумно, умно ръководство, което е с визия. Тепърва след изборите ще коментираме и тази тема – какво трябва да се направи.
- Т.е. отговорността е на общината и на държавата, а не на бизнеса?
- Отговорни за развитието на един регион са всички, започвайки от държавата и минавайки през общината; а да виниш бизнеса, че не създава работни места... Аз казах – инвестиции се правят, когато имаш пазар и среда. Когато нямаш тези условия, не можеш да виниш бизнеса. Но фактът си е факт. На пръв поглед географското положение на Бургас е фантастично – магистрала, пристанище, жп линия, но крайният резултат не го виждаме.
- Как оценявате депутатската си работа?
- Влязох в политиката и в парламента по предложение на проф. Любен Корнезов през 2005 г. като представител на реалния бизнес и като икономист. Болната ми тема е малкият и средният бизнес. Аз бях единственият председател на комисия от нашата група в 43-ото Народно събрание – ръководих Комисията по икономическа политика и туризъм. Фрапиращи са цифрите в областта на микро и малкия бизнес. От близо 470 хиляди фирми в България 440 хиляди са микрофирми със среден състав до двама човека. Точно в тези фирми работят между 650 и 700 хиляди души, точно те са гръбнакът на семейния бизнес, а точно те са убити от държавни регулации. Успях като председател на комисията да променя доста неща. По мое предложение се отпуши въпросът с пенсионирането в държавния сектор. Знаете, че един работодател нямаше право да освободи човек, достигнал пределна възраст за пенсиониране и трудов стаж, ако самият работник не пожелае. Беше затлачено и висшето, и средното образование... Премахнахме касовите апарати от вендинг автоматите – на пръв поглед смешна история, но касае 70 хиляди устройства, което българският бизнес трябваше да плаща абсолютно безсмислено. Премахнахме графика за отпуските – също една безумна глупост, въведена навремето от Симеон Дянков. Премахнахме сливанията на работни с празнични дни, макар и не точно по начина, по който настоявахме. Променихме закона за счетоводството – облекчихме малките и микро фирми. Предполагам, че ще бъда депутат и в следващия парламент и това отново ще бъде една от моите теми. Отношенията на бизнеса с енергодружествата е много тежка тема – безумно дълги регулации и разрешителни, за да се включиш към тока. Темата за получаване на строителни разрешителни от бизнеса също е изключително тежка. Неслучайно в класацията „Doing business” на Световната банка България е след стотно място в света по проблеми по свързване с енергомрежата или разрешителни за строеж. Та това ми беше задачата в последния парламент. Преди това бях депутат от Ямбол и Велико Търново. Най-тежкият ми период обаче бе Бургас – първо огромен регион. Второ – регион, в който БСП няма нито един кмет или зам.-кмет. Трето – регион, където все пак ме възприемат като външен човек, но мисля, че успях да оставя добро впечатление у приятелите и колегите. И фактът, че нямаше почти никакви обструкции по издигането на моята кандидатура за водач на листата, показва, че може би съм се справил и добре.
В категории:
Бургас
,
Несебър
,
Айтос
,
Созопол
,
Средец
,
Сунгурларе
,
Карнобат
,
Поморие
,
Царево
,
Приморско
,
Руен
,
Малко Търново
,
Камено
,
Политика
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
България е по-зле от Гана и Танзания по ефективност на институции
Владимир Путин с извънредно обръщение
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
1
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
3
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
4
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
12
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
3
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
2
Един от новоизлюпените заместник-министри Емил Ганчев заплашва всеки ден дежурните служители на жандармерията, които охраняват централния вход на МВР, с уволнение. Причината-отказвали да му козируват, когато влизал и излизал от ведомството, научи Фрог.
Ганчев, който до 2006 г. ръководеше пловдивското Шесто РПУ, отговарящо за кв. „Столипиново” още от първите дни като заместник-министър нахокал здраво униформените, че не му отдавали чест. „Ама г-н зам.-министър, ние от 10 години сме девоеннизирани и отдаването на чест на по-вишестоящ е отменено”, обяснили смутените полицаи. „Това не ме интересува, на мен ще отдавате чест, защото ще ви стъжня живота и ще ви уволня всичките”, обяснил Ганчев.
Девоенизацията на МВР от времето на комунизма по съветски образец бе премахната през октомври 2005 г., когато парламентът прие окончателно промените в Закона за МВР. Тя влезе в сила през 2006 г. Целта бе структурите на министерството да бъдат приведени в съответствие с най-добрите практики на ЕС. Явно Ганчев е забравил това.
Неговата кариера тръгна нагоре през 2006 г., когато пое полицейската дирекция в Пазарджик на мястото на окепазилия се с жестокото убийство на сестрите Белнейски Жоро Стоицев, личен приятел на министър Румен Петков. Три години по-късно Цветанов отстрани от поста му Ганчев и той напусна системата на МВР. От 2010 г. до назначаването му сега за зам.-министър той бе главен експерт по сигурността на информацията в Районен съд- Пловдив.
- Защото в края на краищата целта на всяка партия е да бъде във властта''...Гениално, другарю Бизнесмен!!!Право в целта!!! Как да не ги обичаш червените?!
ПИСНАНИ НА НАС ХОРАТА ОТ ГНУСНИТЕ ВИ ПОЛИТИЧЕСКИ ИГРИЧКИ.
ЩО НЕ ВЗЕМЕТЕ ДА СЕ ЗАВРЕТЕ В НЯКОЯ МИША ДУПКА И ПОНЕ СТО ГОДИНИ ДА НЕ СЕ ПОКАЗВАТЕ.
ЧИЧКО КМЕТЕНЦЕ С ПАВАЖИ И СПИРКИ НЯМА КОГО ДА ВПЕЧАТЛИШ. ВЗЕМИ ПРИМЕР ОТ ПЛОВДИВ. ИКОНОМИКА ТРЯБВА НА ТОЗИ ГРАД НЕ НЕ ИЗЛЪСКАНО ТРОТОАРЧЕ.
ПИСНАНИ НА НАС ХОРАТА ОТ ГНУСНИТЕ ВИ ПОЛИТИЧЕСКИ ИГРИЧКИ.
ЩО НЕ ВЗЕМЕТЕ ДА СЕ ЗАВРЕТЕ В НЯКОЯ МИША ДУПКА И ПОНЕ СТО ГОДИНИ ДА НЕ СЕ ПОКАЗВАТЕ.
ЧИЧКО КМЕТЕНЦЕ С ПАВАЖИ И СПИРКИ НЯМА КОГО ДА ВПЕЧАТЛИШ. ВЗЕМИ ПРИМЕР ОТ ПЛОВДИВ. ИКОНОМИКА ТРЯБВА НА ТОЗИ ГРАД НЕ НЕ ИЗЛЪСКАНО ТРОТОАРЧЕ.
Строители на капитализма: Георги Гергов – от мръвката до ЦУМ
Георги Гергов - възход без край...
През далечната вече 1956 година във врачанското село Джурилово се ражда Георги Гергов, бъдещ бизнесмен и милионер, червен политик и светска личност в мащабите на постсоциалистическа България. Родното му село от 1950 година носи името Нивянин по поетичния псевдоним на един партизанин, родом от тук, Иван Недков.
Георги Гергов израства в селото, учи тук и естествено започва работа в ТКЗС-то.
Работният младеж е оценен и само след година го правят бригадир, но това едва ли удовлетворява иначе амбициозният Георги. Той иска размах и по-голяма мащаб и едва на 19 години, през 1975 година, решава, че поле за изява ще му бъде един от големите свинекомплекси на соцдържавата ни от онова време – този в Маноле, Пловдивско. Тъй като пътят му в живота е ясно проектиран – земеделието – той се квалифицира като зооспециалист. Силата му обаче е в практиката, а не в науката.
Нисък, подвижен и работар, той скоро започва да прави кариера в свинекомплекса. След 11 години, през 1986, вече е негов директор. Онези, които обичат историите за способните хора, издигнали се от ТКЗС-то до началническия кабинет в голям свинекомплекс само с дарба и труд, ще останат разочаровани. Защото успехът на Гергов в кариерата, колкото и тя да е провинциално-селска, е свъзран с два факта, които нямат нищо общо с предприемаческия дух или мита за работливия българин. Първият е политическата кариера, която той прави, стигайки до поста партиен секретар на комплекса. И то преди да навърши 30 години, което показва, че е
изминал на един дъх пътя от комсомолски активист до партиен другар
и то от отговорните. Вторият – рамото, което получава от свой познат и приятел, оказал се на висок пост във властта точно когато трябва – адашът Георги Танев. Когато е трябвало да се подскаже, кой да стане шеф в свинекомплекса, Танев е начело на ДКМС – младежката организация по времето на социализма, от която се излюпваха висшите ръководители на икономиката и обществения живот в България по времето на Тодор Живков. За него е нищо работа да подхвърли в съответната „шапка”-министерство и стопанско обединение, които определят кой да стане началник в соцвремената едно име. И то скоро ще изплува. Така, точно в годината , когато навършва 30 години, Георги Гергов става директор, макар и на свинекомплекс в провинциално пловдивско село. Според неофициални данни двамата с първия комсомолец на държавата по онова време се познават още от работата на Гергов в родното му село по комсомолска линия, но потвърждение за това днес е трудно да се намери. Вероятно пътищата им са се пресекли и по някоя от редовните бригади, организирани в помощ на селското стопанство по онова време.
Това назначение обаче се оказва онази решителна крачка, която прави само след три-четири години от селското момче богат човек и преуспяващ бизнесмен във вече поелата по пътя на пазарната икономика България. По късно,когато вече е станал човек с пари и влияние, той ще се възползва от едно друго познанство - това с Румен Петков, който като студент в Пловдивския университет е живял под наем в семейството на Гергов. Но това ще е по-късно, когато нещата вече са стигнали дотам, че парите се лепят по пръстите на бившия директор на свинекомплекса в Маноле.
За незапознатите със селскостопанския сектор от времето преди 1989 година трябва да се каже, че оглавения от Гергов комплекс не е нещо малко и незначително, той има над 20 000 свинемайки и в духа на социалистическите мащаби бълва огромна продукция от месо към пазара. Стремежът да се правят грандиозни обекти е типичен за номенклатурата от онова време и дори отглеждането на свине не прави изключение.
Но колкото и да е „обект от национално значение” свинекомплексът и неговия директор вероятно щяха да останат такива още дълги години, ако не бе дошъл 10 ноември и в държавата не бяха се разместили пластовете на властта. Още повече, че малко преди промяната през същата тази 1989 година избухва скандал в свинекомплекса и главен обвиняем е Гергов.
От комбината са изчезнали над 300 хиляди лева, а в размирните времена посредством препоръки от високо скандалът е потулен и директорът се измъква безнаказано. Ако не бе 10 номври, вероятно Гергов щеше да бъде отстранен и пратен в глуха линия, а ако покровителите му не се окажат достатъчно силни, можеше и да бъде и съден. Но това би станало, само при условие, че промяната се бе отложила. Тя обаче идва и късметът на Гергов го измъква от сложната ситуация. Най-важното – той остава директор, а това вече е позиция, която носи дивиденти.
Идва златното време за хората , които промяната е заварила на стратегически места и на които се дава възможност да приватизират /откраднат/ онова, което дотогава са управлявали като представители на държавата. И повечето от тях го правят, къде по-успешно , къде по-неуспешно. От тези именно среди излизат и над 80% от богатите днес българи. Като започнем от задграничните дружества, минем през заводите и комбинатите и завършим с ТКЗС-тата и свинекомплексите, всичко бе опоскано в създаденото безвластие и в годините на първоначално натрупване на капитали, както пишат класиците идеолози.
Първият милион на Гергов идва като по поръчка, твърдят запознати с житието му от онова време. В началото на 90-те Георги Гергов още се води директор, но свинекомплексът на практика е ликвидиран, животните са изклани и изядени или изнесени зад граница. Изведнъж от Гърция се получава съобщение, че идват четири кораба фураж за свинете. Пристигат корабите с фураж, платен от българската държава. Да, но свине вече няма. Гърците казват, той е платен и си е ваш. Само, че соцдържавата, която го е платила, вече я няма. При тази манна небесна за директора, той прави крачката и от държавен директор на несъществуващо предприятие се превръща в милионер, като продава за своя сметка фуража. Неофициално се твърди, че в джоба му са влезли около 10 милиона долара,
ако някой се поразрови, може да разбере и точната сума – корабите носят товар, който е записан някъде по митниците, цените на фуража от периода също могат да се намерят. Стоката е конвертируема, тя се търси и реализацията й е елементарна.
С толкова пари нещата изглеждат по-съвсем различен начин за Гергов, за разлика от милионите българи, ударени от инфлацията, чакащи пред празните магазини и получаващи заплата колкото да не умрат от глад. Сложил солидна основа на богатството си, бившият директор напуска през 1991 година комбината и става съветник в Министерството на Земеделието, а през 1993 година започва да търгува със зърно.
Парите от първите милиони се завъртат, взима и кредити и към джоба му потича пълноводна река. Предвидливо обаче Гергов не харчи само за лични нужди, а инвестира. Първите му покупки са свързани с първите му удари – купува през 1995 година същия свинекомплекс, който на времето е ръководил, добавя към него и фуражни заводи в Стара Загора, Бургас и Пловдив. Така затваря цикъла и сам си произвежда храната за животните, което пък прави произвежданото месо конкурентно на пазара. Но за човек с много пари като Георги Гергов свинете и фермерството явно не са достатъчни. Той прави доста странен завой в инвестициите си, вероятно подсказан му от хора от любимата му червена партия. Насочва се към туристически обекти, но не каквито и да е, а подбрани, предимно от използваните от властта и правоимащите преди 1989 година.
Първата перла в короната на новопоявилия се туристически бос е комплекс на ЦК на БКП в курорта „Св.Св. Константин и Елена”, бивш „Дружба”, прекръстен от него на „Слънчев ден”. През 1999 година за смешните 8 милиона германски марки Гергов придобива собствеността върху шест отделни сгради, огромен парк, прекрасна плажна ивица и почти завършено яхтено пристанище. Използвано от втория ешалон на партията – майка преди промените, в летовището ежегодно минават по няколко хиляди служители на градски, районни, окръжни комитети на БКП. Почивките са евтини, затова пък условията – прекрасни. В комплекса има тенис корт, лятно кино и два огромни паркинга в борова гора. Кой и защо подари на Гергов този комплекс, така и не е съвсем ясно. Ясно е само едно – след тази покупка шефът на свинекомплекса вече е изискан хотелиер с претенции и високопоставени партийни гости. Вероятно някъде по това време изниква и определението за Гергов като хотелиерът на властта. Инвестицията си той избива като довършва и продава на отделни апартаменти сградата на яхтеното пристанище и дори излиза на плюс. Още може да се срещнат обяви за препродажба на тези апартаменти на брега на морето, като цените започват от 2500 евро на квадратен метър.
Оттук нататък ударите му продължават, кой от кой по-печеливши. Гергов е вече човек, ползващ се с доверието и подкрепата на силно влиятелни икономически кръгове в и около БСП. През 2004 година
придобива ЦУМ за 30 милиона евро, както и 47% от “Търговски Дом” във Варна, като закупува акциите от известната “Феста Холдинг” на Петя Славова. И като за капак на всичко придобива Пловдивският Панаир.
Появяват се и първите анализи на това защо и как бившият шеф на свинекомплекс успява да напазарува толкова апетитни и за него евтини части от държавната и партийна баница. Според пловдивския бизнесмен Петър Станчев за успеха на Гергов съществен принос има и
масонска ложа с име Слънце-Ориент, организирана от бившия президент Първанов. Ложата е замислена като център за икономическо и властово влияние по оста Свиленград - Пловдив. Такава ложа наистина е регистрирана като сдружение в Пловдивския Окръжен съд през 2005 г. Самият Станчев твърди, че също е масон, но в друга ложа. Ето как бизнесменът обяснява реализацията на схемата при придобиването на мажоритарен дял в държавния някога Международен панаир Пловдив:
„Значи, тази ложа какво прави? Гергов му трябва сега в момента оценка на стойността на Пловдивския панаир и сградите в него. Той хваща другарчето си по ложа Цацаров и казва: "Искам да си направя оценка на тия имоти". Цацаров вика: "Няма проблеми". Гергов пише официално писмо до съда и иска трима оценители да направят тази оценка, като той сам си предлага трима оценители с оригинален документ до съда. Съдът му приема естествено и тримата оценители. От първата оценка до предложение и т.н. до крайните му оценки, цялата работа се прави за една седмица. Няма тука насрочване на заседание, нормална процедура... всичко се праска, все едно е собствен съд, разбираш ли, по бърза процедура... Оценката се умножава от първия оценител до следващия над сто пъти се завишава...”
Както се вижда от документите, разпространени и в интернет, само в рамките на няколко седмици в края на 2006 г. експертизата е изготвена и Румен Овчаров, тогава министър на икономиката, взема решение да се вкара
апорта на Гергов в Международен панаир.
Бързането си има причина. От 01.01.2007 г. България става член на Европейския съюз и този номер може да бъде засечен като нерегламентирана държавна помощ.
Просто, ясно и много работещо, но не за всички, а само за отделни представители на българския бизнес. Гергов става любимец на властта в периода 2005-2009 година и затова едва ли е учудващо, че отбелязването на неговата 50 годишнина през 2006 година се превръща в бляскаво светско събитие на покровителствани и покровители. В ресторанта на приватизирания от него чрез класическа РМД схема хотел “Ленинград” сега “Санкт Петербург” за мизерните 1.58 млн. долара са всички от върховете, както и тези, на които предстои да се издигнат. Сред именитите гости на юбиляра са президентът на страната Георги Първанов, тогавашния кмет на София Бойко Борисов, медийни гурута като Тошо Тошев и Венелина Гочева. На отделна маса са близките до президента интелектуалци, групирани около издателя Иван Гранитски. Тук са и бившите партийни ръководители от времената на Тодор Живков като Дража Вълчева.
Магистратите са представени от прокурорите Росен Димов (ръководител на Апелативна прокуратура), Димитър Ангелов (ръководител на Районна прокуратура – съпругата му е адвокат на Гергов), Андрей Атанасов (ръководител на Окръжна прокуратура) и много съдии начело със Сотир Цацаров – председател на Окръжен съд.
Естествено, на партито са и представители на МВР- комисар Йордан Кюмюрджиев и комисар Ангел Рангелов – бивш и настоящ за този момент ръководител на полицията в областта. По-късно и двамата се хвърлиха в политиката, спонсорирани от рожденика.
Тук е и групата на верните на Първанов социалисти – Румен Петков, Корнелия Нинова, Петър Мутафчиев.
Любопитното е, че почти всички са членове на масонската ложа, оглавявана от Гергов. В продължение на два часа безкрайна опашка от гости връчва подаръци на семейство Гергови, а пирамидата от букети достига тавана на ресторанта, разказват свидетели на събитието.
Името на Георги Гергов и днес фигурира като съдружник, акционер и член на управителен орган в над 45 юридически лица със стопанска и нестопанска цел, показва справка в масивите на Сиела. Той дори се опитва да създаде Министерство на туризма през 2007 година, но премиерът тогава Сергей Станишев не уважава призива му, вероятно поради тесните му връзки с Георги Първанов. А Гергов по онова време не е само инвеститор, но и председател на Националния борд по туризъм.
Не спира и инвестиционната му активност и то в нови сфери на икономиката. На 7 май 2008 година той купува пловдивската фирма "Пътища" АД, която има дялово участие в дружества, сред които "Българска пътно строителна компания", "Минстрой - Пътища" и "БКС Горна Оряховица". А на 8 май става почетен консул на Руската федерация в Пловдив. Навлизането му в пътния бизнес, където се подвизават някои от най-богатите и властни хора в България като Васил Божков не е случайно. Гергов знае, че предстои да се излеят милиарди евро по европрограмите в нови магистрали, а без фирма с история няма как да се докопа до апетитни поръчки. Очевидно е, че той разчита и на покровителството на хората около Първанов, както и на приятелите си масони за това.
Голямото хоби на Гергов и семейството му са конете. За расови икзимпляри той харчи огромни пари. Спонсорира щедро и федерацията по конен спорт.
Сега изглежда амбициите на бившия шеф на свинекомплекса в Маноле се насочват към политиката. Последният му призив е от началото на септември и гласи: „Време е в Пловдив да има червен кмет!”. Това заяви Георги Гергов на традиционния събор на левицата в местността „Копривките” . Сред 5-те хиляди участници, извозени с около 140 автомобила и 75 автобуса, бяха Сергей Станишев, депутати, антифашисти-ветерани. Специален гост беше бившият министър-председател Георги Атанасов. Гергов е уверен в победата, защото продължи с думите: "Аз за това съм председател на местната структура, за да победим. Следващият кмет на Пловдив трябва да е червен. Ще вкараме осем депутати в Европейския парламент, ще ги размажем", зарече се водачът на социалистите в града под тепетата.
Гергов е представен и в кабинета „Орешарски” чрез земеделския министър Димитър Греков. Милионерът е бил негов студент. След години пък Греков е част от неговата масонска ложа. Свързва ги старо приятелство, което със сигурност ще даде нови плодове.
Дали ще се реализират политическите амбиции на Гергов, ще се види през май догодина, когато са изборите за европарламент. Но дори и да не успее в политическите си намерения, Гергов ще си остане фактор не само в Пловдив, но и в страната. С толкова пари, собственост и работещи за него той е в състояние да влияе и то съществено на националната политика. Нещо, което прави от години и вероятно ще продължи да прави.
Според теб , трябва ли да делиш народа на РБ България?
Сипи му на Ксабие един пастис и му кажи патриотски ,поглеждайки банковата си сметка и неговата , Успяхме ,докато ни хванат!
АЗ ПРОДЪЛЖАВАМ ДА НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНЯ, КАК ХОРАТА, КОИТО СЪСИПАХА ДЪРЖАВАТА И БЯХА ИЗРИТАНИ, НЕ ВЕДНЪЖ ОТ НАРОДА, СИ ПОЗВОЛЯВАТ ДА ИЗЛИЗАТ ПО МЕДИИТЕ И ДА ГОВОРЯТ ТАКИВА РАБОТИ?! АМА ТО СЪВСЕМ СКОРО ВИ ИЗВЕЖДАХА С КОНВОЙ В БЕЛИЯТ АВТОБУС ОТ НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ!!! ТОВА Е НАГЛОСТ!!!
Това е достатъчно.
Да знаят, че никога, никога, ама никога няма да видят нищо добро от комунист.
И след още 50 години ще сме нормална държава.
И казва, че София ще има 200-300 небостъргача високи над 100 м за 30 години!
Проектите на БСП са налице
Същите, които направиха 3000лв.=$1 сега обещават повече пенсии и пари за хората.
Същите, които принудиха хората да бягат от България, сега обещават да ги върнат.
Същите, които взеха спестяванията на хората в банките и ги фалираха, сега обещават да спрат бедността.
Същите, които създадоха мафията, сега обещават да се борят с нея.
Същите, които станаха известни с червените си куфарчета, сега обещават да се борят с корупцията.
Същите, които стреляха по хора без съд и без присъда, сега обещават по-добро правосъдие.
Простете ми, че не ви вярвам!