Кое правителство ще управлява до изборите - същото, програмно или служебно
27 Ноември 2016, Неделя, 20:35 ч.
Източник: ДневникВъв вторник е насрочено заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента
Същото правителство на премиера в оставка Бойко Борисов, програмно - с мандата на Патриотичния фронт или Реформаторския блок, или служебно правителство ще управлява България до провеждането на нови предсрочни избори. Така най-общо изглеждат вероятните пътища за изход от политическата криза, предизвикана от подаването на оставката на премиера Бойко Борисов след загубата на президентските избори на кандидата на ГЕРБ Цецка Цачева.Във вторник е насрочено заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента, на което трябва да се стигне до съгласие на парламентарно представените партии за излизане от ситуацията.
Един от проблемите е, че президентът Росен Плевнелиев не може да разпусне парламента и да обяви предсрочни избори в последните три месеца от мандата му според конституцията. Разпускането на това Народно събрание трябва да направи новоизбраният президент Румен Радев, като мандата на Плевнелиев изтича на 19 януари. Така Плевнелиев може да назначи служебен кабинет, но не и да насрочи избори, а неговият кабинет може да оцелее само един месец, тъй като Радев може да си назначи нов с встъпването в длъжност.
За това се свиква и КСНС, за да може всички партии да поемат отговорност за излизане от политическата и институционална криза.
Процедурата
След заседанието на КСНС Плевнелиев трябва да връчи мандат за съставяне на правителство на най-голямата парламентарно представена партия (ГЕРБ), на втората (БСП) и още една по избор. Лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов и на БСП Корнелия Нинова вече заявиха няколко пъти, че няма да правят опити за кабинет в рамите на този парламент, а искат предсрочни избори.
Желание за съставяне на кабинет проявиха само лидерите на Патриотичния фронт Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, които получиха подкрепа от новия си коалиционен партньор Волен Сидеров ("Атака"), като трите партии се явиха във формат "Обединени патриоти" на президентските избори. От думите на Симеонов и Каракачанов след консултациите с президента се разбра, че не са получили обещание за мандат от Плевнелиев.
Божидар Лукарски (лидер на СДС), каза от името на Реформаторския блок, че биха се наели да правят кабинет само с подкрепата на ГЕРБ след консултациите при Плевнелив. Меглена Кунева в събота заяви, че не изключва възможността третият мандат да отиде при Блока. От БДЦ-Народен съюз биха подкрепили програмно правителство, но те са само с 14 депутати.
Борисов и заместникът му Цветан Цветанов обаче повториха няколко пъти през изминалата седмица, че не желаят ново "програмно правителство", каквато е идеята на патриотите, държат на предсрочни избори, а отговорността за служебния кабинет е на президента Росен Плевнелиев. Чисто математически е невъзможно гласуването на нов кабинет в парламента да мине без гласовете на ГЕРБ (84) и на БСП (38).
През двете седмици, в които вървяха консултациите, президентът Росен Плевнелиев настояваше, че капацитетът на парламента не е изчерпан.
Възможна игра на мандати
Преди почти две седмици след срещата на Радев и Плевнелиев новоизбраният президент каза, че е получил уверенията на Плевнелиев, че ще има консултации за имената на министрите в служебното правителство. Такъв служебен кабинет, одобрен от Радев, би могъл да управлява до края на март - началото на април, когато се очаква да са предсрочните избори. Седмица по-късно Радев прехвърли цялата отговорност за съставяне на кабинет на Плевнелиев. Според запознати с процеса двамата трудно ще се разберат за някои от министрите, като спорен се очертава министърът на отбраната, тъй като предстоят неизбежни сделки за модернизацията на армията за стотици милиони.
Ако не се стигне до разбирателство за служебното правителство, Плевнелиев може да забави процеса с даването и връщането на мандатите до края на декември, когато започва парламентарната ваканция и неговият служебен кабинет да изкара най-много две-три седмици по празниците. Процедурата изисква преди да се назначи служебно правителство, да се премине през опита за съставяне на кабинет в рамките на избрания парламент. В конституцията е записано, че след получаването на мандат първите две сили имат по седем дни, за да предложат състав на Министерския съвет. За третата сила обаче няма срок, а предложеният от тях министър-председател трябва да бъде гласуван и от парламента, дори и да не бъде избран, за което също ще отиде време.
Дали парламентарно представени партии ще стигнат до съгласие и до кой вариант ще се стигне, ще разберем най-рано във вторник.
В категории:
Политика
Камелия си показа най-милото на Коледа
Карен се върна при Златка
Шок край Барселона, откриха мъртво бебе в контейнер за боклук
Рекорден брой мигранти са загинали в морето на път за Испания през 2024 г.
Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва?
Катастрофа затвори пътя към Пампорово
26/12/2024, Четвъртък 21:00
0
„Ангелска елха” зарадва с подаръци десетки деца на родители, лишени от свобода
26/12/2024, Четвъртък 20:40
0
Рекорден брой мигранти са загинали в морето на път за Испания през 2024 г.
26/12/2024, Четвъртък 20:20
0
Адам Броуди разкри тайната на щастливия брак
26/12/2024, Четвъртък 20:00
0
Финландия разследва чуждестранен кораб след поредно скъсване на подводен кабел
26/12/2024, Четвъртък 19:40
1
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa?
26/12/2024, Четвъртък 19:20
1
Шок край Барселона, откриха мъртво бебе в контейнер за боклук
26/12/2024, Четвъртък 19:00
0
Биткойнът чупи рекордите
26/12/2024, Четвъртък 18:40
0
25-годишна сладурана вбесила Надал
26/12/2024, Четвъртък 18:20
1
Още един българин загина зловещо
26/12/2024, Четвъртък 18:00
0
Лавров посочи условието на Русия за мир в Украйна
26/12/2024, Четвъртък 17:40
11
Инженерно чудо в Пловдив
26/12/2024, Четвъртък 17:20
0
"... програмно - с мандата на Патриотичния фронт или Реформаторския блок.." с хоризонт до средата на есента най-късно е вариантът, който е най-полезен и необходим за държавата. Той ще даде възможност спокойно да се промени ИК съгласно исканата промяна от хората, но без капаните във въпроса за мажоритарния вот. Това може да се постигне с преференциите, но списъците на кандидатите на партиите да се правят по азбучен ред и с 1 празен ред за вписване на желан, но липсващ в списъка член или симпатизант. Това ще ограничи желанието на партиите да скриват желаните от хората, но не и от партийните лидери, кандидати. Каквото е сега положението на К. Паскалев, въпреки реформираната уж БКП/БСП.
А 1 лв или без партийни субсидии, трябва да стане като държавата осигури напълно обзаведени офиси с необходимата издръжка в съществуващи или новопостроени общи партийни централи в големите градове и общински центрове. Промяна трябва да има, но не така както иска и е планирало задкулисието, а такава, която да донесе стабилност и сигурност на държавата, доколкото това е възможно в тези опасни настоящи и предстоящи със сигурност времена.