Отпадъчните води от Равадиново ще се отвеждат в Созопол
В момента се разглежда и проектното предложение за модернизация и разширение на пречиствателната станция в Приморско, съобщи министър Василева
Ключови думи:
Ивелина Василева, отпадъчни води, Равадиново, Созопол, Приморско, пречиствателната станция, проекти,
21 Ноември 2016, Понеделник, 07:26 ч.
В момента те се събират чрез централизирана канализационна мрежа, но реално се заустват в дерето, но в момента финансираме изграждането на колектор, каза екоминистърът Ивелина Василева
Колектор ще отвежда отпадъчните води от Равадиново до Созопол. В момента те се събират чрез централизирана канализационна мрежа, но реално се заустват в дерето. Това каза в „Денят започва“ министърът на околната среда и водите в оставка Ивелина Василева.
В момента финансираме изграждането на колектора, уточни тя.
Сега се разглежда и проектното предложение за модернизация и разширение на пречиствателната станция в Приморско, съобщи екоминистърът. С тези проекти изцяло сме обезпечили черноморското крайбрежие от гледна точка на необходимата инфраструктура за големите курортни населени места, подчерта тя.
Ивелина Василева припомни, че след бума на строителството по Черноморието, Созопол и Черноморец нямаха пречиствателни станции.
„Това, с което се ангажираме още по време на първия мандат на правителството „Борисов“, бе целенасочено и приоритетно да положим грижа и да инвестираме в черноморското крайбрежие. Радвам се, че успяхме да приключим много важни проекти. Повече от 350 млн. лева бяха инвестирани в черноморското крайбрежие. Бяха изградени три изцяло нови пречиствателни съоръжения. Едното от тях е в Созопол, а две в новите квартали на Бургас. Бяха модернизирани и разширени още три пречиствателни станции, които са големи и обхващат няколко населени места. Например станцията в Равда обслужва Несебър и Слънчев бряг“, заяви екоминистърът.
„Инвестирахме близо 750 000 лева за подобряването на съоръжението в Лозенец, където имаше проблем с по-големия обем отпадъчни води, които трябваше да бъдат третирани по екологосъобразен начин. Изградихме резервоар, който да поеме водите в пиковите часове от деня. Трябва да се продължи да се инвестира, за да се обхванат Ахелой, Синеморец, Ахтопол“, подчерта Василева.
„Продължаваме с още проекти за изграждане на пречиствателни съоръжения и ВиК мрежа за Приморско, Тутракан, Елхово, Айтос. Чрез тяхната реализация отговаряме на изискванията на европейското законодателство да бъдат обезпечени всички населени места с такава инфраструктура“, каза министърът на околната среда и водите.
Преди три дни тя отмени решението на регионалната екоинспекция в Бургас за инвестиционното предложение за изграждане на инсталация за компостиране в Карнобат.
С решение от 14 септември директорът на РИОСВ-Бургас е постановил да не се извършва ОВОС на проекта. Срещу това е подадена жалба от кмета на Карнобат Георги Димитров, народния представител Стефан Кенов и общински съветници.
Актът на отмяната беше издаден миналата седмица, но това е процедура, която тече в рамките на регламентирания срок. Това е процедура, свързана с издаденото решение на РИОСВ, че не е необходимо да бъде изготвен ОВОС на инвестиционното предложение, свързано с изграждането на завод за биомаса, коментира министър Василева.
Тя уточни, че по същество проектът не е спрян. „Това, което предприехме във връзка с прегледа на документацията, регионалната екоинспекция е издала административен акт. „По-висшестоящият орган - министърът на околната среда и водите, е този, пред когото могат да бъдат отправени жалби и претенции от заинтересовани страни. Компетентните дирекции се произнесоха и установиха процедурни слабости, в резултат на което издадох акт, с който отмених решението на регионалната екоинспекция и изисках да бъде направена по-детайлна оценка, да бъде изискана допълнителна информация, да се оцени до колко и до каква степен въздейства на околната среда”, заяви екоминистърът в оставка.
„Нашата задача е да спазваме законодателството стриктно и още на най-ранна фаза да се направи преглед на всяко едно инвестиционно намерение, да се оцени въздействието върху околната среда, респективно върху здравето на хората и ако има каквито и да било рискове, те да бъдат ограничени и елиминирани. Смисълът на екологичното законодателство е в най-ранна фаза да се оценяват рисковете. Това не означава спиране на икономическата активност, а взимане на всички превантивни мерки, за да не се допусне щета върху природата и здравето на хората“, каза още министърът на околната среда и водите в оставка.
В категории:
Созопол
Най-необичайните коледни традиции по света
От 10 месеца няма и следа от 17-годишната Ивана от Дупница
Изхвърлиха бебе на магистрала
Най-малко 10 души са убитите при нови израелски удари в Газа
Брутални кадри от френско летище! Кюрди смляха от бой турски младежи без причина
Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет
26/12/2024, Четвъртък 15:40
0
Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва?
26/12/2024, Четвъртък 15:20
0
Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент
26/12/2024, Четвъртък 15:00
0
Брутални кадри от френско летище! Кюрди смляха от бой турски младежи без причина
26/12/2024, Четвъртък 14:40
2
Изхвърлиха бебе на магистрала
26/12/2024, Четвъртък 14:20
0
Папата отвори „свещена врата“ в италиански затвор
26/12/2024, Четвъртък 14:00
2
Босненският министър на сигурността е арестуван за корупция
26/12/2024, Четвъртък 13:40
0
Крим обявява извънредно положение заради нефтения разлив
26/12/2024, Четвъртък 13:20
2
Редица квартали на София са без ток
26/12/2024, Четвъртък 12:40
5
На Витоша: Непочистени пътища, не може да се стигне до ски пистите
26/12/2024, Четвъртък 12:20
1
Почина Георги Христов
26/12/2024, Четвъртък 12:00
0
Три населени места в Община Троян са без ток
26/12/2024, Четвъртък 11:40
0