НАП Бургас: Нонстоп следим пазара "Краснодар", профилът на търговците е рисков

Продавачите са проверявани и от тайни клиенти на приходното ведомство. Всички предприети мерки дават ефект, отчитат от НАП
17 Октомври 2016, Понеделник, 17:09 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВПроверките са част от превантивната програма на НАП, която има за цел, вместо да санкционира, да дисциплинира
От НАП-Бургас правят стотици проверки на ден на разнородни търговски обекти, обяви говорителят на приходното ведомство в Бургас Христо Узунов. Той уточни, че рибните търговци не са единствените, които от 6 месеца ежедневно биват проверявани. ВИЖ КАКВО КАЗАХА ТЪРГОВЦИТЕ ОТ КРАСНОДАР ПРЕД ФЛАГМАН.БГ - ТУК
„Целта ни е да има реално внасяне на данъци за реални стоки. Ние проследяваме и сравняваме размера на декларираната стока и размера на платения в края на отчетния период данък. Това е нещо съвсем нормално и търговците не бива да се притесняват от нашето присъствие“, обясни Узунов.
Той допълни, че идеята на постоянните проверки на НАП като цяло е да следи и промяната на поведението на собствениците и продавачи в различни търговски обекти.
Узунов категорично отрече спекулациите, че има натиск към дребните търговци на риба на „Краснодар“. „Нашето присъствие там има определена цел. Ние нямаме възможността просто да си губим времето – там сме, защото има причина. В случая една от причините е и превантивна. Това, че ежедневно проверяваме и наши служители са забелязвани в района, действа дисциплиниращо – търговецът вижда, че от НАП оказваме контрол и следим положението и по тази причина той или тя сами започват да избягват да правят нарушения“, заяви Узунов.
Според него целта на НАП не е да санкционира и наказва търговците, а напротив – присъствието на техни служители по търговски обекти е възможност самите продавачи и собственици да спазват правилата.
„Използваме дори тайни клиенти – хора, които просто пазаруват в определени магазини с цел да проверят отношението към клиента. Практика е да изпращаме такива служители под прикритие в магазини с рисков фактор (например рибни, тъй като те продават стока, която се разваля лесно, б.а.). След като на служителя бъде издадена касова бележка, следва нова проверка – например след 15-20 дни, целта на която е да провери дали същият този бон е бил отчетен във фискалната памет на касовото устройство“, допълни Узунов.
Присъствието на НАП по търговски обекти не трябва да бъде повод за притеснения и излишно напрежение.
„Тези, които са коректни, не бива да се притесняват от проверките. Самият факт, че извършваме проверки на рибния пазар „Краснодар“, означава, че имаме причина да го правим“, категоричен е той.






Тръмп и Зеленски се срещнаха в Рим
26/04/2025, Събота 13:00
0

Навършват се 39 години от аварията в АЕЦ "Чернобил"
26/04/2025, Събота 12:29
1

Огромно задръстване на "Тракия"
26/04/2025, Събота 12:21
0



Пиян шофьор удари паркиран автомобил
26/04/2025, Събота 11:40
0



Катастрофа между патрулка и две коли
26/04/2025, Събота 11:00
1

Росен Желязков пристигна в Рим
26/04/2025, Събота 10:43
1

Спор в метро завърши със смърт
26/04/2025, Събота 10:21
0

От Украйна искат спешни разговори в Рим...
26/04/2025, Събота 10:00
3

След силно земетресение: Повече от 30 души за ранени
26/04/2025, Събота 09:43
0


byrgas pomo6 balgari
Dobri pla6ta na valkanov da provirqva ribnite magazini tova sa komentari na slojite Li na dana4nite
POvecheto riba ne e na led, ami vuv niakakvi kofi mrusni.
Toia pazar niama hudojestven vid.
Tova e po zle ot Syria.
Sushto, triabva da se kazva Farmer's market.