Могат ли да са виновни пострадалите на зебра
За един и същ казус има различни наказания - условни и ефективни, защото магистратите гледат по различен начин на поведението на пешеходеца
29 Септември 2016, Четвъртък, 06:29 ч.
Автор: Кирил БОРИСОВ, в. "24 часа"От Висшия адвокатски съвет са категорични, че в Закона за движение по пътищата (ЗДП) няма изискване към шофьорите да намаляват скоростта при приближаване към пешеходната пътека
Властелин ли е пешеходецът на зебрата? Може ли да е виновен, ако бъде блъснат на раираната пътека от джигит, който е превишил допустимата скорост? Трябва ли шофьорът да се наказва по-леко, ако е доказано, че пешеходецът е “съпричинил” пътния инцидент с поведението си при пресичане? Това са част от въпросите, на които наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) трябва да даде отговор по тълкувателно дело № 2 от 2016 г.
Заседанието по него е насрочено за 6 октомври. Инициативата е на главния прокурор Сотир Цацаров, министъра на правосъдието Екатерина Захариева и председателя на ВКС Лозан Панов. Причината - съдилищата в страната имат противоречива практика.
За един и същ казус има различни наказания - условни и ефективни, защото магистратите гледат по различен начин на поведението на пешеходеца.
Поводът за образуване на тълкувателното дело е процесът срещу Диян Станчев от Варна, който уби 20-годишната Лора Казанлиева с мотора си на пешеходна пътека. (виж карето долу.) Едно от последните становища по въпросите на тълкувателното дело е на Висшия адвокатски съвет. В него пише, че законът не дава абсолютно право на пешеходеца винаги да преминава с предимство пред останалите участници в движението като автомобилите например.
Освен това трябвало да го направи правомерно - да е стъпил на пешеходната пътека, да е съобразил скоростта на приближаващите го коли, да сигнализира с ръка, че ще пресича, и т.н. В становището изрично е посочено, че ако пешеходецът не е направил всичко това, то неговото поведение предизвиква опасност за водачите на МПС.
Изключението шофьорът да спре преди пешеходна пътека, без да са изпълнени всички задължения по закон, било преминаващият да е дете, от което не може да се очаква да познава правилата на пътя. “Затова и не е изключена хипотеза пътен инцидент на пешеходна пътека да е резултат само на противоправното поведение на пешеходец”, се казва още в становището на адвокатите.
От Висшия адвокатски съвет са категорични, че в Закона за движение по пътищата (ЗДП) няма изискване към шофьорите да намаляват скоростта при приближаване към пешеходната пътека, да се движат бавно преди нея или винаги да пропускат хората по нея.
Точно обратното мнение обаче имат много от съдиите, които са решавали дела за ранени или убити на пешеходна пътека. В чл. 119 на ЗДП буквално пише: “При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсовото МПС е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.” (Според служители на Пътна полиция малко хора знаят например, че нямат предимство дори на пешеходна пътека пред трамвай, което обаче не важи за коли, камиони, автобуси и всички останали превозни средства, които не се движат по релси - бел. ав.). Един от въпросите на главния прокурор по тълкувателното дело е дали пиян шофьор, блъснал пешеходец на зебра, може да мине с условна присъда.
Висшият адвокатски съвет посочва, че няма връзка между концентрацията на алкохол в кръвта и наказанието за виновния. Друг спор по тълкувателното дело е дали виновният шофьор да бъде наказван по-леко, ако и удареният пешеходец има вина за сблъсъка, макар и на пешеходна пътека.
Според становищата, депозирани до момента, при наказанието трябва да се отчете този факт, като шофьорът да се ползва от смекчаващи вината обстоятелства Мнение, че пешеходецът няма абсолютно право да пресича на зебра, застъпват и от Инспектората към ВСС, които също са изпратили становище по казуса на тълкувателното дело. В искането си за тълкуване на закона председателят на ВКС Лозан Панов посочва два варианта на съдебни практики.
Едни магистрати приемали, че правото на пешеходеца да пресича е абсолютно, въпреки че не е спазил разпоредбите на закона. Така при наказанието за виновния шофьор не се вземало предвид поведението на пешеходеца.
Други съдебни състави пък считали правото на пешеходеца да пресича на пътека за относително - тогава, когато е стъпил на платното за движение на автомобилите, а шофьорът има време да го види и да прецени, че той евентуално ще пресича.
Т.е. пешеходецът трябва да е в безопасност, за да се реши да премине.(24часа) Случаят “Лора” от Варна разпали споровете за това дали пешеходецът има вина, че е убит. На 17 юли 2011 г. Лора Казанлиева излиза с приятели. Прибира се около 5 сутринта. Опитва се да пресече бул. “8 приморски полк”. В това време към града от Златни пясъци пътуват двама мотористи, които се връщат от работа. Въпреки летния сезон в този час движението е спокойно.
Лора пресича едното платно на булеварда по пешеходната пътека и се спира между лентите, за да изчака единия моторист. Когато той минава, Лора тръгва по пешеходната пътека. В този момент другият моторист - Диан Станчев, заобикаля такси, което му се е изпречило на пътя. След това дава газ, за да догони приятеля си. Лора вече е тръгнала по пешеходната пътека. Станчев я блъска с 88 км/ч. Разрешената скорост е 50. От удара Лора изхвърча на 20 м. Умира в болницата от тежките наранявания. По делото мотористът убиец разказва, че е видял момичето, но не е имал време да реагира. Признава се за виновен и получава условна присъда.
Тя е отменена от ВКС през 2012 г. и делото тръгва отново. Резултатът на първа инстанция е същият. Едва Апелативният съд решава, че Станчев ще лежи в затвора 2 г. и 6 м. Окончателното решение на ВКС е от март 2016 г. и според него Станчев е осъден ефективно само на 2 г., защото Лора е “съпричинила” катастрофата.
Приятелката ѝ се огледала, преди да пресече, а Лора - не. Единствено съдия Севдалин Мавров се подписва с особено мнение и изтъква превишената скорост, с която се движил подсъдимият Станчев.
“Не може да се изисква от пешеходците вярна преценка за всички характеристики на приближаващи МПС. Не без значение са и динамичните характеристики на съвременните коли, специалните изисквания за придобиване на правоспособност, в това число и здравословно състояние, курсове и успешно положен изпит за правоспособност, за разлика от многообразието на пешеходци. Противното би означавало пешеходците никога да нямат възможност да упражнят абсолютното си право на предимство при преминаване по пешеходна пътека при поведение на всички водачи или на част от тях, грубо несъобразено с правилата за движение”, сочи съдия Мавров.
Спас Иванчев е докладчик по тълкувателното дело във ВКС
Майката на Лора разговаря с бившия главен прокурор Борис Велчев през 2012 г.
Иска да се върне при бившия си
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик
Свали 30 кг
9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона
Не правете секс на дивана, защото...
22/12/2024, Неделя 22:00
3
Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви
22/12/2024, Неделя 21:40
1
4-те зодии, които имат ангелски души
22/12/2024, Неделя 21:20
0
Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие
22/12/2024, Неделя 21:00
0
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея
22/12/2024, Неделя 20:40
0
Иска да се върне при бившия си
22/12/2024, Неделя 20:20
4
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита
22/12/2024, Неделя 20:00
2
Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем
22/12/2024, Неделя 19:40
0
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви
22/12/2024, Неделя 19:20
0
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона
22/12/2024, Неделя 19:00
0
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с
22/12/2024, Неделя 18:40
7
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген
22/12/2024, Неделя 18:20
3
Взимал пари в несвяст и още е на държавна издъжка, като прокурор в Бургас. Явно много "работа" върши на някой....
ПРИЗОВАВАМ БУРГАЗЛИИ ДА СПРАТ ДА ЧЕТАТ ТОЗИ ЛАЙНЯН И МАНИПУЛАТИВЕН САЙТ!!!!!!!!!!!!!!!!!
А , КОМЕНТАРА МИ БЕШЕ СЛЕДНИЯ:
"БЪЛГАРИ!!!
НИКОЙ НЕ СИ ДАВА СМЕТКА ,ЧЕ ИДЕ НЕЩО СТРАШНО КЪМ БЪЛГАРИЯ, КОЕТО Е С ПОТЕНЦИАЛА ДА НИ ЗАЛИЧИ КАТО ДЪРЖАВА, ИКОНОМИКА, КАТО НАЦИЯ!!!
В БЪЛГАРИЯ ИМА БОГАТИ ХОРА С МНООООГО ПАРИ, НО ТЕ НЕ СИ ДАВА СМЕТКАТА ,ЧЕ ЦЯЛОТО ИМ ИМУЩЕСТВО , ЗЕМЯ И РЕСУРСИ ЗА ДОСЕГАШНАТА ИМ ПЕЧАЛБА СА НА РЪБА ДА БЪДАТ ЗАЛИЧЕНИ ОТ ОГРОМНАТА МИГРАЦИОННА ВЪЛНА, КОЯТО МЕЖДУ ВПРОЧЕМ Е ПЛАНИРАНА И НАСОЧЕНА ОТ "ЕВРОПРЕДАТЕЛСКИЯТ СЪЮЗ" ДА БЪДЕ ЖЕРТВАНА БЪЛГАРИЯ ЗА СМЕТКА НА "ЗАПАДНОЕВРОПЕЙСКОТО СПОКОЙСТВИЕ"!!!!!!!!!
БЪЛГАРИТЕ ,КОИТО СА ТРУПАЛИ МИЛИОНИ И МИЛИАРДИ ЕВРА В БЪЛГАРИЯ ,АКО ИСКАТ ДА ЗАПАЗЯТ СОБСТВЕНОТО СИ ИМУЩЕСТВО И СИГУРНОСТ Е РЕДНО ДА СЕ ОРГАНИЗИРАТ И ДА ВЛОЖАТ ЧАСТ ОТ ПАРИТЕ СИ ЗА ЗАЩИТАТА НА БЪЛГАРИЯ!!!!
ИНВЕСТИРАЙКИ В ЗАЩИТАТА НА БЪЛГАРИЯ, ТЕ ЩЕ ИНВЕСТИРАТ В СОБСТВЕНАТА СИ ЗАЩИТА , ЗАЩИТАТА НА СЕМЕЙСТВАТА СИ, НА ИМУЩЕСТВОТО СИ, НА БИЗНЕСА СИ!!!
ПРОЧЕТЕТЕ ТЕЗИ СЕРИОЗНИ АНАЛИЗИ И ЩЕ РАЗБЕРЕТЕ ПРЕД КАКВА ПОТЕНЦИАЛНА КАТАСТРОФА СМЕ ИЗПРАВЕНИ В БЪЛГАРИЯ ,АКО НЕ СЕ ПРЕДПРИЕМАТ ИЗВЪНРЕДНИ МЕРКИ И НЕ СЕ ВЛОЖАТ ПАРИ, ЗА ЗАЩИТАТА НА БЪЛГАРИЯ!!!!
http://epicenter.bg/article/-Die-Zeit--Ogromna-bezhanska-valna-ot-Egipet-vrahlita-Evropa-/110365/7/0
http://epicenter.bg/article/Simeon-Nikolov--Ima-plan-B---Balgariya-i-Gartsiya-stavat-bufer-sas-stotitsi-hilyadi-zakrleshteni-migranti-/110381/11/0
В БЪЛГАРИЯ ИМА ТОЛКОВА МНОГО БОГАТИ ХОРА,ЧЕ Е НУЖНО САМО МАЛЪК ПРОЦЕНТ ОТ БОГАТСТВОТО НА ВСЕКИ, ЗА ДА СЕ ОБРАЗУВА ЕДНА ОГРОМНА И ДОСТАТЪЧНА СУМА ЗА ЗАЩИТА НА ГРАНИЦИТЕ НА БЪЛГАРИЯ!!!
БОГАТИТЕ БЪЛГАРИ ТРАБВА ДА СЕ ОБЕДИНЯТ ЗА ДА ИЗВЪРШАТ ИСТОРИЧЕСКИ ПРЕЦЕДЕНТ В ЗАЩИТА НА БЪЛГАРИЯ!!! "
НАЛИ РАЗБИРАТЕ БУРГАЗЛИИ ,ЧЕ НИЕ ИМ ВАДИМ ПАРИТЕ НА ТЕЗИ СКАПАНЯЦИ , КОИТО НЯМАТ ГРАМ УВАЖЕНИЕ КЪМ ЧИТАТЕЛИТЕ СИ!!!!!!!!???????????????????
Когато пресичат платното за движение, пешеходците са длъжни:
1. ако наблизо има пешеходна пътека, да я използват;
2. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;
3. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение.
Чл. 114
На пешеходците е забранено:
1. да навлизат внезапно на платното за движение;
2. да пресичат платното за движение при ограничена видимост;