Бизнесменът Минчо Гроздев, РЗИ и РИОСВ заложиха екологична бомба на град Карнобат!
Георги Димитров, кмет на Карнобат, чуйте аудиозаписа от този разговор и разгледайте двата приложени документа
22 Септември 2016, Четвъртък, 09:30 ч.
Автор: Катя КАСАБОВА снимка: Радостина ГЕОРГИЕВАНикой в Европа не иска завод за преработка на птичи фекалии, а при нас ще струпват десетки хиляди тонове – пристигащи неясно откъде
Флагман продължава темата с пуска на завода за преработка на птичи изпражнения край Карнобат. Прилагаме и аудиозапис на този разговор с кмета, за да не бъдем обвинявани в манипулация на общественото мнение – за нас е важно да чуете и интонацията, с която говори местният управник срещу крупната инвестиция на едрия земеделец Минчо Гроздев.Готови сме да дадем думата и на инвеститора Минчо Гроздев от фирма „Агрошанс Комерс”ЕООД, ако смята, че има да каже нещо повече от изложението на проекта в инвестиционното намерение. Публикуваме и за по-добра ориентация на читателите от Карнобат – за тях ще е полезно да видят подробности от проекта.
Прилагаме и възражението на Община Карнобат срещу пуска на предприятието, което е публикувано и на официалния й сайт. То е направено на 1 август 2016 година - пълният текст ВИЖ ТУК.
Както вече стана ясно, РИОСВ и РЗИ внезапно, преди седмица, дадоха зелена светлина на завода за производство на компост от птичи изпражнения, чието експериментално пускане преди година бе спряно от екоминистърката Ивелина Василева.
Заводът е в непосредствена близост до жилищните сгради – на 1,3 км, в стопанските дворове, собственост на Минчо Гроздев.
- Г-н Димитров, миналата година точно по това време РИОСВ-Бургас и министър Ивелина Василева бяха категорични, че завод за преработка на птича тор в този вид край Карнобат, е немислим. Какво се промени, та изведнъж, на 14 септември РИОСВ-Бургас и РЗИ-Бургас взеха рязък завой и дадоха зелена светлина на производството?
- Предприятието започна работа миналата година. Това е цех за утилизиране на птича тор, който заработи тогава без всякакви разрешения. При утилизацията над града се разнесе непоносима смрад. Беше формирано отрицателно обществено отношение, защото хората не можеха да си отворят прозорците. Последваха позвънявания на тел. 112, включително на дежурния телефон на РИОСВ-Бургас.
От екоинспекцията извършиха проверки. За мен някои от тях бяха формални, защото разполагам с протоколите. В тях екоинспекторите констатират, че намерили следи от някакво вещество с неизвестен произход. Извинете, но ако това са наркотици?! Какво означава „намерихме вещество с неизвестен произход?”
Сигнализирах няколко пъти РИОСВ-Бургас, че не може да се подхожда формално към този въпрос, защото става дума за жителите на общината. Запознах лично министър Ивелина Василева, а след това местен депутат постави въпроса в Народното събрание. Оттам отговориха и министър Василева, и министър Лиляна Павлова. Те се зарекоха, че няма да допуснат незаконно производство и ще бъдат спазени всички изисквания на закона.
- И една година по-късно какво се промени?
- През това време беше спряно това производство, да кажа – експериментално. Междувременно обаче е започнало проектиране и преди два месеца при нас беше внесено инвестиционното намерение на „Агрошанс Комерс”ЕООД.
Ние направихме възражение, публикувахме го на сайта на Общината. Освен нашето възражение, в законовия срок постъпиха още 5 такива от граждани и различни сдружения. Разбрах още, че и други хора са изпращали своите жалби до съответните институции, които трябваше да упражнят контрол, както и че има и една декларация в защита на инвестиционното намерение.
Резултатът, който получих от РИОСВ-Бургас на нашето възражение е: Решение, че не е необходим ОВОС, то дойде на 16 септември. Нас това много ни изненада, защото тук става дума за залагане на екологична бомба, която може да унищожи Карнобат.
- Г-н Димитров, трябва да сте коректни. Минчо Гроздев е солиден представител на едрия земеделски бизнес на Карнобат – на него му е необходимо това производство, за да осигури по-добро качество на почвите, по-високи добиви. Не трябва ли да се проявява разбиране към него и бизнеса?
- Минчо Гроздев е един от най-големите инвеститори на Карнобат. Той обработва над 115 хиляди декара земя. Устроил е заводи, за които, ако сроковете за издаване на разрешения от наша страна са един месец, той ги е получавал за един час! Говоря и за „Витафрут”, и за останалите му производства.
Ние никога не сме делили бизнеса, от наша страна разрешенията той ги е получавал веднага. Но тук става дума за нещо, което е опасно за гражданите на Карнобат. Дори не става дума за техния комфорт само, а за едно производство, което отделя летливи амонячни вещества. Те биха могли да повлияят върху дихателния апарат на хората, особено при децата. Заводът е много близко до града.
- Нали ще са спазени европейските норми?
- Никой в Европа не иска такова производство. То трябва да се създава в далечни, в безлюдни райони. В Карнобат това се прави в непосредствена близост до града. 16 тона птича тор за денонощие, примесени с около 35-36 тона добавки, между които и химически вещества – това е огромно количество.
Карнобат произвежда човешки фекалии не повече от 5-6 тона на денонощие. Карнобат генерира битови отпадъци общо 25 тона на денонощие. Вие имате ли представа какво означават 40 тона произведен компост на денонощие, при положение, че има период на зреене от около 3-4 дни при открит способ – струпване на суровината на една външна площадка, намираща се на 1,3 км от първите жилищни блокове.
Битовите отпадъци на Карнобат, които не са вредни, нито пък миришат като тези фекалии, ние ги изнасяме всеки Божи ден на 50 км до с.Полски извор, където е Клетка 1 от голямото европейско депо на 9 общини. Това ни струва изключително скъпо и населението поема тази тежест. Сега, без да плащаме, даром ни се дават 16 тона курешки на ден! По толкова се добавят всяко денонощие, за да продължава процесът. 40% от произведения компост представлява птича тор, останалото е слама и добавки, които ни заблуждават, че са за обезмирисяване. Оказва се, че това са допълнителни нитрати и нитрити, които предизвикват гниенето на органичните вещества – не са само слама и дървен чипс. Те се слагат за разграждане на целулозата.
Плановете за строежа на скандалното съоръжение. Информацията, която „Агрошанс Комерс”ЕООД подава към РЗИ и РИОСВ, за да получи решение, че не е необходим ОВОС. И го получава на 14 септември 2016 г. Целият текст четете ТУК!
- Доколкото се вижда от чертежите по инвестиционното намерение, Минчо Гроздев предлага да се направи още едно голямо помещение, към което пък ще има пристройка. Ако всичко е закрито, за какъв открит способ говорите Вие?
- Там и сега ги има готовите помещения, предвижда се и изграждане на едно ново. Става дума обаче за самия технологичен процес – той е на открито. Самата суровина се струпва на открито, смесва се със слама и съответните добавки, после минава през барабан за компостиране, смесване. След това има процес на зреене от 4 дни, през което време се отделят същите тези вещества, които миришат. Има и прахови частици.
В заключението на РИОСВ-Бургас пише, макар че аз мисля, че това е заключение на РЗИ-Бургас, от което те изготвят своето решение: Всичко това щяло да окаже незначително въздействие върху околната среда и че ще бъдат изграждани биофилтри. Няма практика по този въпрос, няма и гаранция, защото става дума само за вътрешен мониторинг.
- Какво означава вътрешен мониторинг, нали има контролни органи на държавата?
- Това означава, че фирмата-производител трябва да упражни самоконтрол. И ако някоя от инсталациите откаже, всичко това излиза в атмосферата. Да не говоря, че там има объркани формули, позовават се на стари и вече недействащи наредби. Другият въпрос – никъде в инвестиционното намерение не пише как ще бъде доставяна тази птича тор. Практиката показва, че никъде няма самостоятелно отделяне на птича тор. Тя е съпътствана с редица други отпадни продукти – като черва и вътрешности, умрели животни, пера и всичко останало, което предизвиква процеси на гниене и невероятни миризми.
Трето – никъде не пише тази суровина с какви транспортни средства и по кои пътни артерии на Карнобат и републиканската пътна мрежа ще дойде. Защото 16 хиляди кг птича тор, умножено по десет – защото от едно пиле се отделят около 100 грама, означава тези количества да бъдат доставяни от половин Южна България. В Карнобат не се произвеждат пилета по промишлен способ. Това означава, че ние ще оползотворим някаква суровина, произведена незнайно къде, а други ще се отърват от нея. Няма в Европа такъв завод, построен в урбанизирана част на населено място!
- Вие сте категорично против тази инвестиция на Вашия съгражданин Минчо Гроздев?
- Аз обясних точно това и на министър Ивелина Василева, скоро имах разговор и със земеделския министър Десислава Танева. Няма лошо да бъдат усвоявани европейски пари, няма лошо нашето земеделие да се ориентира към биопроизводство, но когато се произвеждат тези продукти, те не могат да станат за сметка на здравето на хората и да решат съдбата на един цял град.
- С какви средства ще се изгради този завод? Очевидно това ще е огромно производство.
- Не зная. По този въпрос няма ясна представа, но предполагам, че ще бъдат реализирани и европейски средства. Там схемите не са на 100% грантови. Обикновено има съучастие, достигащо до 50%. Това обаче няма никакво значение. Мен ме интересува съдбата на Карнобат.
- Според Вас, възможно ли е Минчо Гроздев да не си дава сметка какво ще предизвика у своите съграждани? Това означава ненавист години наред – към него, към бизнеса му, към семейството му… Опитахте ли да разговаряте с него на тази тема?
- Споделил е със свои приятели, че аз имам лично отношение към него. Няма нищо такова. Аз слушам мнението на хората и ще бъда в редиците на тези, които са преобладаващи като мислене. Не задавайте тези въпроси на мен. Аз съм свършил всичко, което изисква процедурата. Сега съм ангажирал юридическа фирма, която да направи съответното обжалване пред отговорните институции в България – Административен съд и МОСВ. Това, което зависи от мен като представител на институцията кмет, аз ще го направя.
Питайте обаче не само мен, за да не бъда обвиняван в пристрастие. Аз съм избран от гражданите на Карнобат – питайте тях, питайте лекарите и всички останали, които са на територията на този град, защото утре ще избягат и малкото млади хора, останали тук – заедно с децата.
- Колко млади семейства има в града?
- Около 120 брака за една година, но повечето хора не сключват граждански брак. Раждаемостта е около 200 деца годишно.
- Имаше преписка при прокурор Щилияна Петкова от миналата година по този повод, имате ли престава докъде стигна?
- Нямам. Не получавам информация от прокуратурата, освен обратната, когато се контролират наши наредби, минали през Общинския съвет.
- Засега не обмисляте ли вариант да сезирате правоохранителните органи като прокуратурата, така ли да разбираме?
- Засега мисля, че нямам основание да го направя.
Вижте целият запис от интервюто с кмета Димитров само във Флагман.бг
Изчезналият през 2012 г. в Сирия американски журналист Остин Тайс е жив
Топ астролог: 3 зодии ще се превърнат в галеници на Съдбата в края на 2024 г.
Нинова омеси питка, Божков снима кучето, а Кирил Петков показа семейната трапеза (СНИМКИ)
7 невероятни открития през 2024 г.
И днес няма резултат от издирването на 13-годишния Ники от Конаре
Какво се случва с тялото по време на празниците
24/12/2024, Вторник 21:41
0
Нинова омеси питка, Божков снима кучето, а Кирил Петков показа семейната трапеза (СНИМКИ)
24/12/2024, Вторник 21:38
1
Стана блондинка
24/12/2024, Вторник 21:17
1
Родените през тези години ще претърпят драматични промени през 2025 г.
24/12/2024, Вторник 20:47
0
И днес няма резултат от издирването на 13-годишния Ники от Конаре
24/12/2024, Вторник 20:17
1
До дни настъпва грандиозна промяна с личните документи
24/12/2024, Вторник 19:45
3
Полицай е пострадал при катастрофа в Пловдив
24/12/2024, Вторник 19:14
0
Бургаски ученици показват в изложба връзката между Българи и Италия
24/12/2024, Вторник 18:40
0
Не си и помисляйте да правите това на втория ден от Коледа
24/12/2024, Вторник 18:20
0
Пострада при нелеп инцидент
24/12/2024, Вторник 18:00
1
Бившата пиарка на Кирил Петков скочи на Лена: Да си обуздае троловете, че ще се ядосам!
24/12/2024, Вторник 17:38
3
Какви подаръци не трябва да подарявате за Годината на зелената змия
24/12/2024, Вторник 17:20
3
6 1
А кое е специализираното звено в държавната администрация, което е отговорно за провеждането на държавната политика в областта на околната среда и водите???
Но...така е като не можеш с акъл пробваш с помия.
p.s.И не лъжи,че мразиш безплатно-плаат ти за това.