Само във Флагман! Тази жена се оказва собственик на 615 кв.м от Морската градина на Обзор, ще вдига хотел на брега
Доц.д-р Бонка Хинкова-Петкова е директор на издателството в УниБИТ, но върти и успешен бизнес с недвижими имоти и строителство
13 Септември 2016, Вторник, 10:30 ч.
Автор: Иван КОЛЕВХронология на сделките, превърнали публичната общинска собственост и част от плажа – изключителна държавна собственост, в частен имот
В петък Флагман.бг съобщи за започващата дълга, но с неясен край съдебна битка на кметство Обзор срещу частен инвеститор, настояващ да вдигне 5-етажен хотел в сърцето на Морската градина в града. (ВИЖ ПОДРОБНОСТИ ТУК). Юристите са открили пропуски в сделката за продажба на апетитното парче от парка, извършена от екскмета на Община Несебър Николай Трифонов (1999-2007 г.)Как градският приморски парк може да стане заден двор на елитен хотел
Морската градина на Обзор е с изглед към централния плаж и е един от най-добре поддържаните паркове в България – с алеи за разходка, с декоративно осветление, пана от живи цветя, детска площадка и водно съоръжение – алпинеум с две мостчета. Всъщност Морската градина е емблема на разрастващия се курортен град – късче незастроена земя край брега по Българското Черноморие, подходящо за отдих и разходка на местните жители и туристите.
Вижте как обаче тя ще се превърне в поредната жертва на бетона.
Нека започнем с документите. Земята, върху която се изгражда Приморския парк има акт за публична общинска собственост №508, съставен през 1999 година. Въпросните 615 кв.м., които впоследствие са продадени, още тогава са отделени в друго УПИ, но с изричното условие, че остават публична общинска собственост и с тях не могат да се извършват никакви разпоредителни сделки.
На по-късен етап се налага по-прецизно измерване от геодезисти, което показва, че част от въпросните 615 кв.м – 50 кв.м попадат в централния плаж на Обзор, който пък по Конституция е изключителна държавна собственост!
Това обаче не е пречка през 2003 година кметът на Община Несебър Николай Трифонов да продаде цялото УПИ на „Производствено-техническа база“ АД Бургас(с настоящо наименование СМК „Бургас“ ЕАД, представлявано от Красимир Христов Николов). Златният парцел, представляващ публична общинска собстеност е направо подарен - за смешната дума от 27 хил.лева.
Наличието на самия акт за публична общинска собственост №508 е цитиран в договора за продажба между двете страни, което е първият и най-голям порок на сделката. Именно тази продажба сега е атакувана в съда от кметството в Обзор. Защото по-нататък във времето казусът се заплита до степен на невъзможност да се проследят всички участници и ролята им в схемата.
Само 30 дни по-късно, на 22 май 2003 година, „Производствено-техническа база“ АД прехвърля 615-те кв.м на „Меридиан 98” АД. От страна на продавача договорът е подписан от Красимир Христов Николов, в качеството му на изпълнителен директор, а от страна на купувача – от Касандра Александрова Анестева, адвокат от Несебър, като пълномощник. Този път продажната цена вече става комична - 1900 лв. или 7% от стойността, за която е закупен месец по-рано парцелът и по-малко от 0,5% от пазарната му стойност към онзи момент. Сделката е сключена между две юридически лица, всяко от които е контролирано от едно и също физическо лице. Това е Бонка Цонева Хинкова-Петкова. Тя е управляващ председател на Съвета на директорите на прехвърлителя – „Производствено-техническа база” и в същото време е изпълнителен директор на Холдингово дружество „Меридиан 98”. Т.е. - волята, както на Продавача, така и на Купувача по сделката, е формирана от едно и също физическо лице – Бонка Цонева Хинкова-Петкова.
„Смисълът на извършеното е да се прикрие нищожността на първаа покупка. По закон обаче всяка следваща сделка също е нищожна“, категоричен е юрист, на когото Флагман.бг предостави документите за консултация.
Сделките с тези 615 кв.м обаче не спират. На 18 април 2005 година Холдинговото дружество „Меридиан 98” АД, представлявано от Бонка Цонева Хинкова – Петкова, в качеството й на пълномощник, продава УПИ III от кв. 15 по плана на град Обзор на Станимир Николов Петков, който към онзи момент, а и досега е съпруг на същата Бонка Цонева Хинкова-Петкова, за сумата от 2000 лв.
На практика договорът за покупко-продажба, сключен между Бонка Цонева Хинкова-Петкова като представител на продавача и Станимир Николов Петков като неин съпруг, е „договаряне сам със себе си“ и има за цел да трансформира собствеността на имота от дружествена в съпружеска имуществена общност.
След тази сделка дружеството „Меридиан 98“ е ликвидирано и отписано от Търговския регистър, за да се затрудни верижното разваляне на порочните сделки.
Доц.д-р Бонка Хинкова-Петкова и съпругът й Станимир са придобили тази част от Морската градина на Обзор с няколко прехвърлителни сделки между 1999 и 2005 г.
След това Бонка Хинкова и съпругът й, с помощта на арх.Атанас Пинков – втори гл.архикект на Община Несебър по това време, изваждат проект за подробен устройствен план (ПУП), с който променят предназначението на имота. С новия ПУП се допуска изграждането на 5-етажна сграда с обща РЗП от 1500 кв.м.
Следват няколко години затишие, в които град Обзор се развива с бързи темпове на север и не е ясно дали бъдеща инвестиция от страна на семейство Бонка и Станимир Петкови няма да е твърде рискова предвид изграждането на няколко огромни хотелски комплекса в съседство. След като обаче бизнесмоделът, по който се разраства градът и се превръща постепенно в космополитен, се оказа изключително успешен, тъй като туристите в Обзор са все повече, Петкови преценяват, че е дошло време да изпълнят своя проект.
Те започват щурм след щурм по държавните институции с настояване, че кметството в Обзор е обсебило имота им. Искат незабавното разрушение на парковите алеи и допускане на багерите, за да стартират строежа. Гражданите на Обзор от своя страна започват битка за запазването на морската си градина. През 2009 г. 900 жители се подписват в протест до институциите на местната и централна власт да не се поддават на натиска на частния инвеститор.
Подробности за инвеститора и семейството му
68-годишната доц.д-р Бонка Хинкова-Петкова е директор на издателство „За буквите – о писменехь“ към Университета по библиотекознание и информационни технологии, известен като Библиотекарския институт. В правителството на Жан Виденов тя става директор на Комитета по туризъм. През 1995 г., в качеството си на шеф на Комитета по туризъм, тя ръководи процедурата по приватизацията на хотел "Щастливеца" на Витоша, купувач става фирма от групата "Трон".
През същата 1995 г. Бонка Хинкова играе особена роля и във ВИС, по-специално чрез личното й засвидетелстване на почит към екзекутирания току-що шеф на групировката Васил Илиев. Според в.“Капитал“ именно Бонка Хинкова избира най-видните архитекти, които да гарантират високата художествена стойност на обелиска върху гроба му, представляващ гранитен постамент и статуя на вожда и основател на ВИС.
Бонка Хинкова е съуправител на фирма със сина на бившето величие от ЦК на БКП Огнян Дойнов, според справка в системата ДАКСИ. Във фирма "Соларни концентраторни системи-СКС" тя и синът й Иво Петков са съдружници с Петър Чанев Балезов. Балезов има дял в консултантска къща "Прима", където пък управители са Бонка Хинкова и Ясен Дойнов, син на Огнян Дойнов.
Името на Иво Петков се среща в няколко строителни компании, както и в една за производство на слънчева енергия. Той е собственик на миноритарни дялове в бургаските фирми "Техноинвент" ООД и "Бургас-вар 99" ООД.
На посочените във фирмения регистър адреси обаче такива компании не могат да бъдат открити. Строителната фирма "Мена 2005" всъщност е семейна, в нея участват синът Иво Петков, майка му Бонка Хинкова и баща му Станимир Петков. Трите компании, според сайта „Всеки ден“ строят основно по курортите и най-вече в Слънчев бряг. За активна тяхна дейност обаче в Строителната камара няма информация. Фирмите не са регистрирани и като членове на Камарата. "Мена 2005" е строила апартаментен комплекс в Банско.
Синът на доц.д-р Бонка Хинкова е известен с прякора Боята. Той придоби национална слава през 2009 година, когато се сби с полицаи пред столичния клуб „Червило“. 36-годишният тогава Иво разжалва униформените, скъсвайки им пагоните, заради това, че му направили забележка за неправилно паркиране на луксозния му автомобил „Порше Кайен“.
При задържането му в джоба на Петков бе намерен плик с марихуана. Освен за хулиганство той бе обвинен и за притежание на дрога. Той има и предишни регистрации за хулиганство и наркотици, замесен е в контрабанден внос на крадени коли. Флагман не разполага с данни да е осъждан и да е изтърпявал ефективно присъда.
Флагман ще следи развоя на събитията в съда! Очаквайте подробности
В категории:
Несебър
WINBET Open 2 отново събира звезди на канадската борба от България и Европа
Левон Хампарцумян: Време да възстановим 20 процента ДДС за ресторантите
Стана водещ на предаване с потъващ рейтинг
Искат да се пенсионира
Путин с решителен ход
Калин Стоянов за обесилия се полицай: Той използва оръжието си правомерно
20/11/2024, Сряда 15:20
1
С тази бирена панировка за кашкавал няма как да сбъркате
20/11/2024, Сряда 15:00
0
По време на празничното пазаруване нарастват киберизмамите
20/11/2024, Сряда 14:40
0
Автосервизи в кв. Победа избухнаха в пламъци, заради повреден бойлер
20/11/2024, Сряда 14:20
0
WINBET Open 2 отново събира звезди на канадската борба от България и Европа
20/11/2024, Сряда 14:11
0
Кадър на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" блесна на национално ниво
20/11/2024, Сряда 14:00
0
Пазете се от страшната сянка в огледалото
20/11/2024, Сряда 13:41
0
Затварят за 3 часа подземната улица в Бургас
20/11/2024, Сряда 13:32
0
Путин с решителен ход
20/11/2024, Сряда 13:21
3
Искат да се пенсионира
20/11/2024, Сряда 12:59
1
Празнични прояви за Деня на християнското семейство в несебърското читалище „Яна Лъскова“
20/11/2024, Сряда 12:38
0
Изненада всички
20/11/2024, Сряда 12:20
0