Михаил Заимов: Мафията изтребва делфините и калкана, бракониери „орат“ вече и край Созопол

Голяма е вероятността делфинчетата да са загинали заради бракониерските мрежи, каза водолазът Михаил Заимов
09 Септември 2016, Петък, 04:06 ч.
Черно море е най-големият музей на света, тъй като сероводородът не позволява да гният античните кораби на дъното, каза водолазът
Над 300 малки 50-сантиметрови делфинчета са изхвърлени тази година само в акваторията на българското крайбрежие. В Турция и Румъния положението е също много тежко. Това каза пред камерата на БНТ в Созопол водолазът Михаил Заимов. Предполага се, че намерените трупове са само 10% от общия брой на загиналите, уточни той.
„Неправителствената организация "Да спасим Корал" се занимава сериозно с този въпрос, с изследването на причините всеки може да се запознае във Фейсбук страницата им. Там е направена симулация на теченията и се вижда къде са бракониерските мрежи“, поясни водолазът.
Според него, голяма е вероятността делфинчетата да са загинали заради бракониеските мрежи.
„Т. нар. око на бракониерската мрежа е 20 см, а на другите е двойно по-голямо. В тези отвори се заплитат малките делфинчета“, обяснява Заимов. „За този проблем трябва да намери някакво решение - не само в полза на делфините, но и на калкана, който е на изчезване. Става дума за една мафия с огромни приходи, която от години паразитира върху бедните ресурси на нашето родно море“, подчерта той.
„Проблемът с бракониерството може да бъде решен на правителствено ниво между България и Румъния, тъй като голяма част от бракониерите са в румънски води. Това са предимно турски кораби. Има и български бракониери. Тези корабчета „орат“ по дъното на Северното Черноморие. Тази година ги забелязахме пред Созопол и това ни тревожи, тъй като след тях гледката на дъното е много тъжна. Бракониерите унищожават мекотели, раци, яйца на риби“, добавя водолазът.
Според него, Черно море е най-големият музей на света, тъй като сероводородът не позволява да гние органичната материя.
„Дървото е много добре запазено, тъй като долу няма кислород и бактерии. Има две течения в Черно море. Отгоре е сладководно от големите реки, а долу е солено и не може да мине кислород. Газът под налягане се втечнява. Сероводородът не позволява на византийските или античните гръцки кораби например да гният. Това е като капсула на времето, която дава много данни за нашите прадеди. Трябваше да се направи изследване на един километър вляво и още толкова вдясно от тръбата по проекта „Южен поток“, за да не би случайно да попадне върху някой ценен ценен археологически обект и само там са открити 137 кораба“, каза още Заимов.
В категории:
Созопол








Голям трилър в "Ергенът"
17/04/2025, Четвъртък 20:20
0

Направи гръмко признание
17/04/2025, Четвъртък 20:03
1



Каза тежката си дума
17/04/2025, Четвъртък 19:24
0

Разтърсващ случай: Задържаха 13-годишен за...
17/04/2025, Четвъртък 19:07
0





За Гергьовден кметът Иван Алексиев обявява 2 почивни дни за учениците от Поморие
17/04/2025, Четвъртък 18:00
1



Унгария забрани гей парадите
17/04/2025, Четвъртък 17:35
1

Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард"
17/04/2025, Четвъртък 17:20
2