Росен Петров пред „Флагман”: Нормален русофил съм, но не мога да забравя фактите от историята…
След 1878 г. Русия винаги е залагала на други нации на Балканите, казва депутатът
Ключови думи:
Росен Петров, БДЦ, Русия, русофили, русофоби, Добрич, ген. Иван Колев, Людмила Живкова, Сталин, Чърчил, Рузвелт
08 Септември 2016, Петък, 00:02 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Може и да звучи парадоксално, но ние дължим много на Людмила Живкова - тя даде основата на модерния български патриотизъм, счита народният представител
Аз съм русофил, но не мога да забравя това, което е било. Това каза пред „Флагман” депутатът от БДЦ Росен Петров по повод разразилата се отново дискусия за Русия покрай открития в Добрич паметник на българския генерал Иван Колев, разбил руските войски.
Дебатът за българо-руските отношения е актуален и покрай датата 9 септември 1944 г., когато СССР започва да налага 45-годишен тоталитарен режим у нас.
„Има факти в нашата история, които не се знаят. И не е въпросът дали си русофил или русофоб. Аз се считам за нормален русофил – т.е. харесвам руска музика, руски филми, но това не може да изтрие от съзнанието ми, че преди всичко съм българин и да забравя това, което е било. Руската политика към нас невинаги е еднозначна, да не кажа, че много пъти ние сме били от двете страни на барикадата - повечето пъти”, заяви Росен Петров.
Според него Русия често е действала против интересите на България.
„Ако гледаме обективно историята, като изключим освободителната война от 1877-1878 г., когато никой не може да отрече – благодарение на руските войски ние получаваме свободата си – практически в следващите години Русия винаги е залагала на други нации на Балканите. Нейният традиционен и най-голям съюзник до ден днешен са сърбите.
Русия ни обръща много пъти гръб. По време на Съединението най-големият противник е Руската империя. Тя изтегля офицерите си от българската армия, мислейки, че я обрича на неуспех срещу сръбската армия. Има исторически данни да се счита, че тя е един от инициаторите за това Сърбия да ни нападне заедно с Австро-Унгария в гръб. Тогава всички са очаквали атака от Османската империя, а ни атакуват сърбите.
После – по време на Балканската война Русия ясно заема позицията на сърбите в спора за Македония.
През Първата световна война, когато България влиза на страната на централните сили, се развихря кампания в Русия, че сме предатели и най-големи врагове на славянството.
После – македонската нация! Тя е измислена от Коминтерна. За мен най-голямото предателство на БКП е признанието на македонската нация”, казва народният представител.
На въпроса – дали една от най-големите вреди не е налагането на тоталитарния режим от Русия и тогавашния Съветски съюз, Росен Петров отговаря: „Можем да си задаваме този въпрос – какво би се случило, ако в България не беше установен този режим. Може би България щеше да се развие по друг начин. Но разбира се тук трябва да отчетем, че заслугата за окупацията на България е на решенията на Ялтенската конференция. Просто тогава тримата големи – Чърчил, Рузвелт и Сталин, са взели една карта на Европа и с един молив са начертали – дотук ще е червената армия, дотук – английската, дотук – американската. Така че и Западът има вина за това, че у нас е установен тоталитаризъм.”
По отношение вината на СССР Росен Петров казва: „Съветският съюз ни обявява война през септември 1944 г., без да има повод. България е единствената страна, която бидейки съюзник на Германия, не е обявила война на СССР. В София е имало съветско посолство. България като дипломатическо представителство е защитавала интересите на Германия и на германските поданици в Съветския съюз.”
По думите на Петров - благодарение на нашия политически елит тогава ние изпадаме в много интересна ситуация. „България е обявила война на Англия и Америка, на 2 септември идва едно правителство, което решава да обяви война и на Германия, но въпреки това Съветският съюз ни обявява война и в един момент България се оказва във война с целия свят. Ние воюваме едновременно чисто юридически със Съветския съюз, с Хитлеристка Германия, с Англия и с Америка”, казва депутатът.
По думите му историята трябва да се гледа обективно – тя никога не е само черна или само бяла. „Тя е черно-бяла – такива са и българо-руските отношения. В тях има и хубави моменти, но има и много тежки моменти. Представете си – 1915 г. Варна е един спокоен и мирен град. Тогава приближава руската ескадра и започва да обстрелва Варна с тежка артилерия само защото ние сме обявили война на Сърбия. Ние не сме обявявали война на Русия – тя ни обявява война на нас”, припомня Росен Петров.
Той смята, че дължим много на дъщерята на комунистическия диктатор Тодор Живков – Людмила Живкова.
„Може и да прозвучи парадоксално, но ние дължим много на Людмила Живкова – във връзка с честванията на 1300-годишна България тя даде основата на модерния български патриотизъм. Тогава се направиха филмът за хан Аспарух, за капитан Петко войвода, „Мера според мера”. Тогава въобще се чу за прабългарите като основополагащ елемент на нашия етнос. И сега последните генетични изследвания на БАН го доказват – ние сме много повече прабългари и сме много по-близки с унгарците, отколкото със славяните. Т.е. тука с хан Аспарух не е дошла някаква дребна орда, тук е дошъл цял един народ и затова се наричаме българи. И Людмила Живкова има огромна заслуга за това."
Във връзка с открития в сряда паметник на ген. Иван Колев Росен Петров казва: „Аз мисля, че този човек заслужава да има паметник и то паметник именно в Добрич, тъй като благодарение на действията на командваните от него кавалерийски части Добрич е бил освободен.
Всъщност Генерал Иван Колев може да се нарече забравеният или забраненият български генерал, тъй като по времето на социализма неговото име не се споменаваше по простата причина, че по време на Първата световна война, когато България воюва с Румъния, на помощ на Румъния се притичва един цял руски армейски корпус, включително и казашка дивизия, която ген. Колев разбива в хода на сраженията. И за този факт – че ние сме воювали с братята-освободители, не се говореше никъде. Напротив – говореше се, че когато нашите части срещнали руските, те се били побратимили. Няма нищо такова. Това е описано в много книги на хора - участници в боевете. Нашата кавалерия успява да победи считаната за най-силна конница в света – казашката. Въобще тогава ген. Колев е бил много популярна личност. Той и неговият жребец Пирин. Бил е буен мъж, слаб, сух, с типични мустаци от онова време.”
Новият паметник на ген. Иван Колев в Добрич, снимка: dobrichonline.com
В категории:
Политика
Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ
Коментира визията на Мелания Тръмп
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
0
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
22/01/2025, Сряда 18:00
0
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна
22/01/2025, Сряда 17:40
0
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
22/01/2025, Сряда 17:22
0
Почина последният жив член на The Band
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Община Царево е против предложеното за разширение на ЗМ "Силистар"
22/01/2025, Сряда 17:20
0
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
22/01/2025, Сряда 17:14
3
България е потресена от това зверство
22/01/2025, Сряда 17:08
0
Силен Черноморец 1919 завърши наравно със Спартак Варна
22/01/2025, Сряда 17:05
1
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
22/01/2025, Сряда 17:00
0
Интересна работа. Може би ченгето Петров ще коментира?
А обратното - винаги ни е пречело. Защото тези който сега уж са ни приятели, утре могат да ни бъдат врагове. Тогава ще обърнете плочата и ще ревете пак руснаците да идват да ни помагат, ама вече ще е късно
Историята поне това говори.
Нещо като дървено желязо.