Да не допускаме пограничното Малко Търново да се циганизира (ВИДЕО)
Илиян Янчев е на мнение, че Община Малко Търново трябва да изчака с влизането си в биосферен резерват
22 Август 2016, Вторник, 02:30 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка и видео: Иван КОЛЕВТрябва всяка седмица да си в София, за да търкаш обувки пред министерствата и с мисълта някой да погледне с добро око на проблемите ни
Илиян Янчев е кмет на oбщина Малко Търново втори мандат. За петте си години начело на общината той се сблъска с куп проблеми – постоянно намаляващата държавна субсидия, отрязаните приходи чрез отнемането на общинските гори, загърбването на основни проблеми на странджанци като лошата инфраструктура, безработицата и други.Какви са перспективите пред Малко Търново, ще успее ли да убеди държавната власт, че регионът се нуждае от по-сериозна подкрепа - вижте какво споделя кметът пред Флагман.бг.
-Г-н Янчев, как върви изпълнението на бюджета на Община Малко Търново към август 2016 година?
-Община Малко Търново от началото на година е във финансов недостатък. За съжаление субсидиите намаляват, отрязаха ни и фонд „Заплата“ с около 50 хил.лв. и е много трудно да управляваш, да работиш, когато парите не достигат. Имахме проблем с издръжката на администрацията, забавихме и плащанията си към фирми. За щастие Министерството на финансите ни отпусна безлихвен заем, с който ще покрием част от забавените плащания. Това обаче не трябва да ни заблуждава, защото макар и без лихва, ние ще трябва да връщаме тези пари. Когато нямаме пари, не можем да реализираме капиталовата си програма, не можем да участваме на големите туристически борси, за да покажем красотите на Малко Търново, които са толкова много.
-Какъв заем ви отпусна Министерството на финансите?
-300 хил.лв., които пак казвам, макар и безлихвени, трябва да върнем. Но ние все пак сме благодарни, че ни помогнаха в този труден момент. Големият проблем е, че трябва да се
мисли за цялостна стратегия за подпомагането на общини като нашата. Имайте предвид, че по тази логика трябва да спрем да участваме и в проекти, където има съфинансиране. Факт е, че направихме депото, влязохме във всички европейски норми, но за да се реализира проектът, теглихме заем от фонд „Флаг“, който сега изплащаме – по 7 хил.лв. на месец. Отделно - взеха ни общински гори, където приходите бяха близо 400 хил.лв. на година. И по никакъв начин не ни компенсираха. С тези средства поддържахме болницата, музеите, все структури, с които една община трябва да се гордее. За съжаление или малките общини са оставени на хемодиализа, или се мисли за окрупняване на общини.
-Смята се, че е лесно да си кмет, издигнат и подкрепен от управляващата партия ГЕРБ. Лиляна Павлова, например, ви обеща, че догодина ще ремонтира пътя за Царево, макар че обещаното не е като даденото.
-За Малко Търново няма лесно. Според мен всеки ден нещата трябва да се отвоюват, всеки ден да работиш, всяка седмица да си в София, пред министерствата, да търкаш обувки. Това скрито състезание не бива да е така. Трябва да се промени концепцията на управление. Не на всички общини да се гледа като на махали, а да се търси обща стратегия за развитието на регионите. Не може една гранична община, каквато е Малко Търново, да е оставена на произвола. Субсидиите с всяка година намаляват, а реално приходи няма откъде да дойдат. Ужасно е, когато виждам, че всеки ден млади хора вземат отпусното на децата си и отиват в Бургас или чужбина. Не бива да оставяме един такъв голям регион като Малко Търново, общината е трета по големина, да обезлюдее и да се циганизира. Това ще е най-страшното. Ако сега виждаме в Северозападна България проблема с битите хора и грабежите, ако не се вземат мерки, това ще стигне и до нас. За съжаление го казвам! И в крайна сметка все ми се иска да видя, че хората ще осъзнаят, че не може само да се живее в големите градове и няма смисъл от тези огромни мегапроекти, когато един прекрасен регион като Странджа обезлюдее.
-В тази връзка какво губи и какво печели Община Малко Търново от евентуалното влизане в биосферен резерват?
-В петък е сесията, по това време направих още една среща с природозащитниците, водихме среща с общинските съветници и те ще вземат решение. Макар че има и компромисен вариант – да гласуват, че отлагат с една година влизането ни в биосферния резерват, за да се разбере какви са правилата. Защото, както е обяснено, лично и аз не мога да взема точна преценка и да кажа: Да, трябва да станем биосферен парк.
В категории:
Малко Търново
,
Политика
Модерната суперхрана
Затварят два участъка от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас
"Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам"
Филм за героизма и успеха на Цанко Цанков във водите на Тихия океан може да гледате на 8 декември
Русия превзе още територия в Източна Украйна
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути
22/11/2024, Петък 19:00
1
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
22/11/2024, Петък 18:40
0
Русия превзе още територия в Източна Украйна
22/11/2024, Петък 18:20
3
"Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам"
22/11/2024, Петък 18:00
2
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово
22/11/2024, Петък 17:39
0
Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024
22/11/2024, Петък 17:18
0
Бъдещето на автоматизацията в индустриалните работни пространства
22/11/2024, Петък 17:18
0
Модерната суперхрана
22/11/2024, Петък 17:12
1
Затварят два участъка от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас
22/11/2024, Петък 17:04
0
Филм за героизма и успеха на Цанко Цанков във водите на Тихия океан може да гледате на 8 декември
22/11/2024, Петък 16:41
3
Лоша новина за пушачите – цигарите поскъпват сериозно
22/11/2024, Петък 16:39
7
Ето кои са първите проститутки в България
22/11/2024, Петък 16:24
4
Стъпките от тук нататък:
1. Циганизация
2. Турцизация
3. Довиждане, М.Търново град в северна Турция