Не пийте алкохол на плажа! Изключително опасно е!
09 Август 2016, Вторник, 14:10 ч.
Източник: ПикИзбирайте внимателно храната си, защото едно стомашно-чревно разстройство е най-невинното, което може да ни се случи, но може да се стигне и до по-тежки бактериални инфекции
В разгара на отпуските, които това лято минават под знака на опасни горещини, попитахме диетолога проф. Донка Байкова каква диета да спазваме на плажа, за да прекараме ваканцията спокойно и без риск за здравето си.- Проф. Байкова, можем ли да си позволим в плажната диета алкохолни напитки като бира и т.нар. коктейл „облак“ (смес от мента и мастика), които смятаме за разхлаждащи?
- Хората, които си позволяват употреба на алкохол, трябва да бъдат информирани защо през горещата част на деня не е подходящо да се приема алкохол. Защото алкохолната субстанция има диуретичен ефект и има риск от обезводняване, тоест тя извлича водата от тялото ни. При температура на околната среда над 25-28 градуса единственият начин за отделяне на топлината, която тялото произвежда, е изпотяването. Ако сме под дехидратиращото действие на алкохола, рискът от обезводняване е голям, а това води и до повишен риск от топлинен удар. Трябва да се знае, че и кофеиновите напитки имат същия диуретичен ефект. Ето защо и кафето и чая, и коктейли, и напитки с по-ниско алкохолно съдържание е добре да се приемат в по-хладната част на деня.
Коктейлите съдържат минерали, витамини, антиоксиданти, които смекчават действието на алкохола и дехидратацията и именно те са напитките за лятото. Те са най-различни, има и безалкохолни коктейли, както и бира. Ако консумираме бира, то нека да е в хладната част на деня или на закрито и хладно, или тя да е с ниско и дори безалкохолно съдържание.
- Какво количество течности трябва да се приемат в горещините?
- Що се отнася до течностите, потребността от тях през този период е много завишена. Ако зимата те са минимум 30 милилитра на килограм телесно тегло, то през лятото са 50 милилитра на килограм.Тосет една дама с тегло 60 кг трябва да изпива около 3 литра предимно вода, като в това количество влизат и билковите чайове и отвари.
Когато говоря за чай и кафе, имам предвид съдържащите кофеин напитки. Зеленият и черният чай не са подходящи за светлата част на деня, те също са дехидратиращи и ако ги консумираме, това трябва да става с чаша вода. Същото важи и за алкохола: едно питие винаги се консумира не с газирана напитка, а с вода!
Фрешовете са много подходящи напитки за лятото, защото съдържат соли, доматеният сок също, айрянът с щипка сол в него, за да задържи обезводняването.
- Опасно ли е да похапваме храна, купена на плажа?
- Точно през този сезон трябва да се въздържаме от покупката на закуски и напитки, продавани от търговци, които ги разнасят по плажа. Рискът от замърсяване на храната и от стремглаво развитие на бактериите в околната среда и по пръстите на ръцете на търговците (а и нашите ръце не са винаги много чисти, защото сме пипали пясъка, влизали сме в морето) е голям. Царевицата, продавана по плажа е топла, но жегите помагат в хладилната чанта или кофата, в която я носят, да се развият всякакви бактерии и вируси и да си помрачим настроението.
Едно стомашно-чревно разстройство е най-невинното, което може да ни се случи, но може да се стигне и до по-тежки бактериални инфекции. Затова експертите по храните никога не препоръчваме консумация на подобни храни от случайни лица, особено продавани на плажа. Трябва да държим и на хигиената на търговеца – дали ползва индивидуални ръкавици например и как опакова продуктите си.
Храните през този сезон трябва да са леки, не мазни. Високо калорийните – мазните наденички или хот-дог, ще произведат топлина в организма ни, ще затруднят топлоотделянето и ще повишат риска от топлинен удар. Затова са нужни много течности. Но слава богу, организмът ни инстинктивно отхвърля мазните храни и избира скариди, рибни блюда, леко птиче месо, извара, кисело мляко, леки сирена като моцарела, студени супи, гаспачо, уникалния български таратор, зеленчукови блюда, много плодове. Мазните продукти ще оставим за зимата. През този сезон консумираме два пъти повече плодове и зеленчуци отколкото през зимата.
- Рибата носи ли риск в жегата?
- Когато ни се прииска да купим от уличен търговец риба, най-важното е да проверим дали е прясна. Развалената риба мирише на амоняк, а не на море. Освен това рибата има алергизиращ ефект, защото съдържа хистамин и може да обострим алергична реакция.
Алергиите бележат бум последните години. Аз самата нямам алергии, но миналата година след измиване с топла вода на три домата, купени от голяма търговска верига, получих такъв алергичен спазъм на дихателните пътища, посинях и имах чувството, че умирам.
Затова трябва да се предпазваме, да се информираме. Трябва да четем етикета на стоката, където коректният производител дава информация за състава на продукта. Аз съм малко обнадеждена и много разочарована, защото на хората или не им занимава, или не искат да знаят какво ядат и масово купуват продукти с най-различни алергени или най-малкото с много Е-та.
А трябва да внимаваме с тези технологични добавки, които са ускорители, оцветители, емулгатори, консерванти, но именно от тях идват проблемите на модерната заболяемост. По-рано казвах: четете и когато имате продукт с повече от три Е-та, не купувайте, сега добавям – когато видите повече от 3-4-5 непознати за вас субстанции, изписани с химическо название, не купувайте. За Великден купих 5 различни козунака и само етикетът на един от тях беше с 4-5 думи: брашно, захар, яйца, олио, стафиди и точка по въпроса. Другите бяха с по една страница субстанции.
Лятото е сезонът и на сладоледа, а и неговите опаковки са целите изписани с Е-та и химически съставки.
За съжаление е така и все повече хора си купуват машини за правене на сладолед вкъщи, което не е решение. Същото е като да си купиш машина за месене на хляб у дома. Точно сладоледите са най-най-най-ментосаните продукти, продавани през лятото.
Но тъй като всичките им съставки са разрешени за употреба, никой никога в никоя държава не е направил проучване какво се случва в човешкия организъм, когато консумираме сладолед с 15 Е-та, хляб със 7-Е-та или хайвер с 9 Е-та. Никой от нас не може да предположи комбинацията, която отделният човек ще направи, а и организмът има адаптационни възможности, които не са безкрайни.
В категории:
Здраве
Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол
Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена
6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони
Тормоз в детска градина! Още я удряй, крещи помощник възпитателка
Отиваш на хотел, крадат ти парите
25/11/2024, Понеделник 12:00
0
Кървав екшън на футболен мач
25/11/2024, Понеделник 11:40
0
Сериозен недостиг на противогрипни ваксини в аптеките у нас
25/11/2024, Понеделник 11:20
0
Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена
25/11/2024, Понеделник 11:00
0
Роден бизнесмен си отиде едва на 57 години
25/11/2024, Понеделник 10:40
1
Жестока трагедия! Мъж уби баща си и нападна майка си
25/11/2024, Понеделник 10:30
0
Измама в „Пееш или лъжеш“? Прекръсти се, че не я познава, а са били на една сцена /видео/
25/11/2024, Понеделник 10:30
3
Протести срещу насилието над жени
25/11/2024, Понеделник 10:21
0
Най-проблемните деца са от тези 5 зодии
25/11/2024, Понеделник 10:20
0
Тормоз в детска градина! Още я удряй, крещи помощник възпитателка
25/11/2024, Понеделник 10:05
4
Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле
25/11/2024, Понеделник 09:59
0
Какво време ще донесе новата седмица
25/11/2024, Понеделник 09:37
0