Туристите в Слънчев бряг намалели заради Евро 2016?
Зам.-председателят на Българска туристическа камара Владимир Кисьов прогнозира, че Слънчев бряг и туризмът ще приключат сезона с ръст над 10 %
Ключови думи:
Владимир Кисьов, Слънчев бряг, Димитър Канариев, Българско Черноморие, диво къмпингуване, Златко Димитров, проверки, хотелиери,
27 Юни 2016, Понеделник, 13:05 ч.
Когато има европейско или световно първенство по футбол, винаги записванията са по-малко в сравнение с предходната година, обясни зам.-председателят на Българска туристическа камара
В Слънчев бряг сезонът започна нормално. Има ръст от над 30 % в предварителните записвания, но може и да са по-малко, защото когато има европейско и световно до 10-ти юни, винаги резервациите са по-малко от предходната година. Това каза в „Денят започва“ по БНТ зам.-председателят на Българска туристическа камара Владимир Кисьов. Сезонът в Слънчев бряг ще приключи с ръст над 10 %, прогнозира той.
Кисьов припомни, че много плажове в България са отличени със “Син флаг”, което е своеобразна европейска гаранция за качество на продукта.
Председателят на управителния съвет на Национална асоциация „Българско Черноморие” Димитър Канариев пък каза, че условията за почивка у нас са отлични, а чистотата на плажовете и на крайбрежните води е на световно ниво. „Това показват последните данни на Регионалната здравна инспекция. Трябва да се казва истината, а не да се саботира сезонът, защото много хора се хранят от туризма. Ако бяхме обаче членове на Шенген, това щеше да помогне повече на туристическия бранш и България щеше да е по-притегателна за чужденците“, коментира Канариев.
Той подчерта, че с дивото къмпингуване отново има увреждане на околната среда и заграбване на чужда собственост. „Надявахме се с диалога, който повдигнахме в публичното пространство, да докоснем съвестта на хората и те да прекратят тази практика, която я няма никъде другаде по света”, обясни той. Канариев коментира, че къмпингуването трябва да го има и търсенето за него е огромно, но е нужен регламент, по който почиващите да го практикуват.
Изпълнителният директор на Слънчев бряг АД Златко Димитров пък заяви, че е нужно кардинално решение за преместваеми обекти и тяхното разположение. Той обясни, че в началото на сезона са предприети действия за премахване на незаконни обекти и в Слънчев бряг, и в Несебър.
„Бяха премахнати около 90 обекта, но това не реши проблема. Самата процедура по премахването е много тромава. Всички трябва да се обединим около премахването на преместваеми обекти. Задължително са нужни законови промени в поставянето и премахването. Основната посока, в която трябва да се работи, е предварително премахване на тези обекти”, коментира Димитров.
Кисьов от своя страна призова масовите проверки, които се правят в Слънчев бряг, да са по-дискретни.
Не сме против тях, но нека да се правят така, че да не създават дискомфорт за туристите, призова зам.-председателят на Българска туристическа камара.
Според хотелиери, сезонът е по-слаб от миналата година по това време, но оборотите се покачват заради масираните проверки на МВР и НАП.
След стрелбата по Митьо Очите и последвалите проверки от инспектори, паркинг е отчел с 1200 лева по-голям оборот, отколкото седмица преди това, а дискотека регистрира оборот от над 30 000 лева в нощта, в която инспекторите от НАП започнали да следят издават ли се фискални бонове. Седмица по-рано същият клуб отчел три пъти по-нисък оборот.
„На всеки три-четири дни имаме комплексна проверка от НАП, Инспекцията по труда, Митниците. Това от една страна смущава клиента. Спира се музиката и това стресира хората. По-добре ще е проверките да не са толкова демонстративни“, заяви Магдалена Марчева, която е управител на нощно заведение в Слънчев бряг.
Канариев призова управляващите да не слушат призивите на определена маргинална група хора, които протестират по няколко души в центъра на София, а да се изнесе диалогът в местните общности, където общините и собствениците на имоти да могат да изкажат своето виждане за развитие. „Това ще спомогне да се направи по-добра инфраструктура. Няма как да развиваме устойчив туризъм без това. Общините трябва да имат обща визия. С работа на парче не става. Допускани са грешки, но за да ги избегнем и да се развиваме по по-модерен начин, трябва да има общи устройствени планове, които да са приоритет за държавата“, заяви шефът на „Българско Черноморие”.
„Странджа е едно богатство. Трябва да се направят пътища, за да може да покажем нашия фолклор и природата на туристите“, каза още той.
Проверка на екипа на БНТ установи, че любимият на природозащитниците плаж Иракли в момента държи най-висока цена за сянка. По 36 лева за двама плащат туристите. В Слънчев бряг е малко по-евтино – 30 лева. В курортния комплекс се дават по 10 лева за чадър и още толкова за шезлонг. Това е ръст с 25% спрямо миналата година, когато туристите плащаха общо 24 лева. Летовниците се оплакват, че свободната зона е силно стеснена.
Срещу три лева за чадър и още толкова за шезлонг, може да плажувате на Северния плаж в Бургас. На централния плаж, който се стопанисва от общината, услугата е безплатна, но преди обяд места почти няма.
В категории:
Несебър
Бижуто й струва 1,1 млн. долара
Изненадва всички с впечатляваща трансформация – как го постига
Вече спи спокойно, след като остави ЦСКА
Неприятна информация за Макрон
Защо се скара със сватята
Баща му съобщи отлична новина
26/01/2025, Неделя 17:30
0
Министърът на туризма връчи специални грамоти
26/01/2025, Неделя 17:00
0
Бижуто й струва 1,1 млн. долара
26/01/2025, Неделя 16:38
1
Тя ще е водещ на най-чаканото шоу по бТВ
26/01/2025, Неделя 16:33
0
Кара кола за 700 бона
26/01/2025, Неделя 16:31
3
Сигурно е бесен
26/01/2025, Неделя 16:00
0
Неприятна информация за Макрон
26/01/2025, Неделя 15:35
2
Масови арести в Турция
26/01/2025, Неделя 15:24
1
Излиза с какичка
26/01/2025, Неделя 15:21
0
Изненадва всички с впечатляваща трансформация – как го постига
26/01/2025, Неделя 15:00
1
Пламна пожар в жилищен блок в България
26/01/2025, Неделя 14:40
0
Защо се скара със сватята
26/01/2025, Неделя 14:40
4