Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Здравето на децата става приоритет №1 на Агенцията по храните в Бургаска област през 2016 г.

Директорът на ОДБХ Д-р Георги МИТЕВ отчете близо 17 тона унищожени след проверки храни през 2015 г.
Ключови думи: Д-р Георги Митев, областна дирекция по безопасност на храните, Бургас, ОДБХ Бургас
- Д-р Митев, смятате ли, че беше успешна за Агенцията по безопасност на храните изминалата 2015 г.?

- Изпратихме ползотворна и успешна за ОДБХ Бургас година. Няма да е нескромно ако заявя, че през първата ми година като ръководител на тази служба сме се справили изцяло с всички проблеми и задачи. Аз и моите служители положихме много усилия по организиране и осъществяване на ефективен контрол в областта на безопасността на храните и опазване здравето на животните и растенията, като резултатът е, че изпращаме годината без значими хранителни инциденти и без да допуснем възникване и разпространение на заразни болести по животните и растенията в областта. Резултатите ни са видими.

- Какво означава видими резултати в инстанция като Вашата?

- Има черно на бяло – извършени са 5 556  планови проверки , вие ги разпределете по дни за годината и ще видите, че не сме почивали. Това е съгласно изпълнение на регионален  план за официален контрол за 2015 г. - за проверки в обектите за производство и съхранение на храни от животински и неживотински произход и в обекти за търговия на дребно и обществено хранене, съгласно „Инструкция за прилагането на многогодишен национален план за контрол на суровини и храни, добавки в храните и материали в контакт с храни”, утвърдена със Заповед № РД 11-328/03.05.2011г., изменена със Заповед № РД 11-841/02.07.2012 г. на Изпълнителния Директор на БАБХ; Извършени са 2 011  тематични проверки, те са съгласно писма, заповеди и указания на ЦУ на БАБХ.

-  А последвало ли е от това съставяне на актове?

- Да,  общо 137. Без регистрация по чл. 112 от Закона за храните – 51 бр. ,за нередовно водене на документацията по самоконтрол – 17 бр. без или непълна етикетировка – 14 бр.,за  храни с изтекъл срок – 13 бр., за неспазване на общи хигиенни правила по чл.16а от ЗХ – 10 бр., за необявена  промяна в обстоятелствата – 11 бр., за липса на лична здравна книжка – 8 бр., за липса на проследимост на храните– 5 бр., за неправилно съхранение – 4 бр., за лоша хигиена – 2 бр., за  неизпълнение на предписание – 2 бр.

- Колко предписания бяха направени?

-Общо 302 бр. – най-често за отстраняване на несъответствия по поддръжката на сграден фонд и оборудване и пропуски по водената документация по самоконтрол.

-Кои бяха най-честите нередности и нарушения, които констатирахте?

-Извършване на дейност в обекти без регистрация по реда на чл. 12 от Закона за храните, в. т.ч. и нерегламентирана продажба на храни на открито; за нередовно водене на записи по системите за самоконтрол; за  липса или непълна етикетировка и маркировка на храните;
за  предлагане на храни с изтекъл срок на годност.

- Какво е най-голямото количество унищожени храни през изминалата година? От какъв произход са и по каква причина са унищожени?

-Месо и месни продукти – 274,888 кг, риба и рибни – 809,302 кг,  мляко и млечни – 20,040 кг, соя – 15  631,88 кг, хлебни и сладкарски изделия  - 76,943 кг, бира – 18,500 л .ОБЩО: Храни - 16813,053 кг. Пиво - 18,500 л. Най-много е соята, поради наличие на наднормени количества ГМО  - над 0,9 на разрешена модификация, която е разрешена за употреба, но необявена на етикетировката на продукта. Най-чести причини за унищожението на храни са: Липса на етикетировка и/ или документи за произход, изтекъл срок на годност, възбранени и унищожени, поради нерегламентирана търговия на открито.

-Чували сме Ви да казвате, че най-сериозният проблем са нерегламентираните търговци. Успяхте ли да се справите с него през изминалата година?

Една от основните задачи и през изминалата година, към който бяха насочени усилията на ОДБХ Бургас, е проблема с нелегалната търговия с храни. За целта търсехме активно съдействието и на други държавни контролни органи – ОД МВР, ИАРА, КЗП, НАП. Съставени са няколко акта за нелегална търговия на риба и варена царевица. Съществен напредък отчитаме по ограничаване случаите на нелегалната търговия с риба. Това признаха и Ваши колеги журналисти, отразили съвместна проверка на служители на ОДБХ, ИАРА и ОД МВР, състояла се на главен път Бургас - Приморско, в района на р. Ропотамо, които споделиха, че действително през 2015г. значително са намалели случаите и местата, на които се извършва нерегламентирано предлагане на риба. Разбира се, отново ще използвам случая да подчертая, че само и единствено усилията на Агенцията по решаване на този проблем винаги ще са недостатъчни, затова  продължаваме да търсим помощта на другите държавни контролни органи, а така също ще разчитаме и на проявата на активна потребителска култура от страна на гражданите.

-Големите вериги магазини правят впечатление на недосегаеми, има ли наказани?

-Най-честите оплаквания от страна на потребителите по отношение на големите търговски вериги са свързани с качеството на предлаганите храни. БАБХ осъществява стриктен контрол на безопасността на храните и качеството на храните, произведени по национални стандарти и стандарти разработени от браншови организации, одобрени от компетентния орган за оценка на качествените характеристики на храните, т.е. по отношение на храните, за които има регламентирани единни и задължителни качествени показатели. За останалите храни, които не носят логото, знака и означенията на храни, произведени по БДС, утвърдени стандарти, храни със защитени наименования за произход, защитени географски указания и с традиционно специфичен характер, т.е. такива, които са произведени по ТД (рецептури) на операторите, качеството на храните е политика и отговорност на производителя, респ. също така е политика и на търговеца с храни. В случая БАБХ осъществява контрол и изисква всички съставки, които са вложени в продукта, да бъдат коректно обявени на етикетировката. Ето защо е важно потребителите да се съумеят да направят своя информиран избор и предпочитание по отношение на качеството на храната, като съблюдават изнесената информация върху етикетировката от производителя, а не само да се ръководят от съотношението  количество/ цена.

-Кои са приоритетите  за следващата година в Агенцията по безопасност на храните?

-Превантивен и ефективен контрол по отношение на безопасността на храните по цялата хранителна верига, включително и при внос и свободна търговия със страни-членки на ЕС, както и храни, предназначени за пускане на пазара в Рeпублика България, с оглед предотвратяване възникването на опасности за здравето на хората и животните.
Друг основен и значим приоритет на БАБХ са местата за организираното хранене на деца. Винаги сме се отнасяли безкомпромисно по отношение спазването на хигиенните изисквания в обектите за организирано хранене на деца и ученици, както и стриктно прилагане на изискванията на Наредба № 9 от 16.09.2011г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици. Предстоящите задачи през 2016г. са:
- изпълнение на план за 2016 г. за официален контрол за проверки в обектите за производство и съхранение на храни от животински и неживотински произход и в обекти за търговия на дребно и обществено хранене, съгласно „Инструкция за прилагането на многогодишен национален план за контрол на суровини и храни, добавки в храните и материали в контакт с храни”, утвърдена със Заповед № РД 11-328/03.05.2011г., изменена със Заповед № РД 11-841/02.07.2012 г. на Изпълнителния Директор на БАБХ;
- изпълнение на националните програми за мониторинг на остатъчни количества от пестициди в храни и Националната мониторингова програма за контрол на остатъци от ВМП и замърсители от околната среда, план за контрол на продукти, съдържащи, състоящи се или произведени от ГМО, използвани като храна, суровини, компоненти и съставки за тяхното производство;
- изпълнение на план за вземане на проби за анализ на продукти, произвеждани по национални стандарти, стандарти разработени от браншови организации и одобрени от компетентния орган за оценка на качествените характеристики на храните;
- извършване на планови одити на производствени предприятия и складове за търговия на едро с храни от животински и неживотински произход;
- осъществяване на превантивен контрол чрез организиране на срещи с операторите на храни, собственици на хотели и ресторанти преди настъпването на активния летен сезон, с оглед предотвратяване възникването на хранителни инциденти;
- осъществяване на съвместни проверки със служители на ОД МВР, ИАРА, КЗП и НАП , с оглед преустановяване на случаите на нелегална търговия с храни;
извършване на проверки по сигнали и жалби от потребители;

-Има ли санкционирани обекти по празниците – Коледни, Новогодишни?

-Във връзка с изпълнение на Заповед № РД 11-1857/ 11.12.2015г. на Изпълнителния директор на БАБХ за извършване на засилени проверки във връзка с официалните и религиозни празници (Коледа и Нова година) за периода от 21.12.2015г. до  31.12.2015г. са извършени общо 97 проверки на обекти за производство, търговия на едро и дребно с храни и заведения за обществено хранене. За същия период е издадено едно предписание относно констатирани несъответствия по поддръжката на сграден фонд и оборудване. Съставен 1 акт за нередовно водене на записи по системите за самоконтрол. По време на почивните дни в периода от 24.12.2015г. до 27.12.2015г. и от 31.12.2015 до 03.01.2016г. няма постъпили сигнали и жалби.
1
Коментара по темата
1.
Една
09.01.2016 21:44:01
Похвално намерение, но днао има реални действия
Да започнат с менюто, което една невежа жена изготвя за ДГ.
  Добави Коментар
ОДК-Несебър организира урок по добрина за малките ученици от СУ "Любен Каравелов" Инициативата, организирана от Общински детски комплекс - Несебър, беше посветена на 21 ноември - Ден на християнското семейство Главчев за Шенген: Финалното решение ще бъде взето декември, нещата вървят по план Финалното решение ще бъде взето на 12 декември на Съвета на вътрешните министри
С тази царска запеканка със зеле и кайма впечатлявам всички гости Ще останат изумени от вкуса Европрокуратурата разследва финансова злоупотреба при реставрация на българска църква Извършени са претърсвания в Бургас, Петрич, Рила и София
Световна сензация: Твърдят, че Ружа Игнатова е жива и се крие в... В момента САЩ са предложили награда до 5 милиона долара за информация, която ще доведе до ареста и осъждането й Зловещо: Момче задига номера от изгорялата кола на Гунди, ето какво се случва с него За съжаление Здравко Енчев също си отива млад от този свят
Разкриха тайната й Никол Кидман използва интересен трик, за да омайва Археологически музей ще бъде издигнат в Обзор В последните няколко години община Несебър направи значителни инвестиции в инфраструктурата на Обзор
Спортна България скърби Отиде си млада баскетболна надежда Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо? Жената, с която живее, го заварила същата нощ да пише на бял лист
Дари 20 милиона Железния получи хонорар от 20 милиона долара за боя с Пол и дари сумата до цент Ето кой ще печели „Биг брадър" Зрителите три пъти спасяват от изгонване фризьорът с трудно детство Марио