Цветозар Томов: Трябваше да нарушим закона, за да не се стигне до този кошмар в „Арена Армеец“
Причината хиляди българи да чакат около 40 часа, заключени като концлагеристи в зала „Арена Армеец“, за да им бъдат приети изборните книжа, е свързана с Изборния кодекс, който е бил приет преди две години по предложение от Мая Манолова. Съгласен съм, че това, което се случи, е нечовешко и примитивно, заяви пред камерата на Нова телевизия говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
На въпроса защо 19 души приемат хиляди изборни протоколи, той отговори, че така е записано в Изборния кодекс.
„Алтернативният вариант да се разшири ОИК на 39 члена, изискваше да бъде разширен съставът на всички общински комисии в страната, защото законът не допуска това да може да стане само в София. Тогава щяхме да отнесем критики, че хвърляме на хаос държавни пари“, обясни Томов.
„Нашият проблем е, че не взехме решение по целесъобразност, което имаше риск да бъде прието като нарушение. Обсъждахме варианта да решим състава на комисиите в София и Пловдив, въпреки че това противоречи на закона, но не се прие с мнозинство в ЦИК“, добавя говорителят на ЦИК.
„Най-разумно би било да бъде съкратен мандатът на сегашната Централна избирателна комисия от 5 на 2 години, за да може в следващите 3 месеца да анализира своята дейност. Паралелно да бъдат обсъдени промени в Изборния кодекс, след което да приключи мандатът им. Може да стане и с оставки, може да стане и по този начин”, каза още Томов.
Мая Манолова пък припомни, че Законът бе приет преди 2 години и оттогава се проведоха 2 вида избори и подобни проблеми досега е нямало. Няма да влизам в тази игра на прехвърляне на отговорност, заяви тя.
„Броят на членовете на избирателните комисии беше намален, за да имат възможност в изборната нощ да наемат експерти. Защото тези 19 души получават заплата около 2000 лева в рамките на 45 дни. Идеята беше и тя е реализирана да бъдат назначени изборни експерти в изборната нощ”, каза още Манолова. Добави Коментар