200 потънали кораба лежат на морското дъно, историк настоява държавата да ги пази като свое богатство
Поне 200 потънали кораба лежат на морското дъно от Дуранкулак до Резово. Артефакти от тях се разграбват от иманяри, каза пред камерата на БНТ историкът доц. Атанас Орачев.
Корабите са пръснати на различни места по цялото ни черноморско крайбрежие. Независимо от тяхната възраст и дълбочината, на която са застинали като на последен пристан, досегът с тях е вълнуващо преживяване за всеки водолаз.
Черно море наистина е коварно. Опасностите за корабоплаването край нашия бряг дебнат отвсякъде. Заливите са малко, а плитчините - много. Когато духнат североизточните ветрове, се появяват опасни вихрови потоци, добавя доцентът.
Стамен Царков пък сподели, че когато е бил дете, е мечтаел да открие пиратските съкровища от потъналите кораби. Дори и да има такива, не съм имал щастието да ги видя, добавя водолазът.
Има нещо много мистично при всяко доближаване на потънал кораб. В началото се вижда само сянка и с всеки изминат сантиметър образът се избистря, показва се реалното очертание на потъналия морски съд, а преживяванията и емоциите за всеки са индивидуални.
През последните години в световен мащаб влизането в потънали кораби е може би най-търсената и доходоносна подводна атракция.
Поради ниската соленост на Черно море, всичко намиращо се на дъното му, остава в добър вид. Всеки подводен съд за година се накичва с гроздове от миди, превръща се в изкуствен риф и дом за много рибки. Когато човек се гмурне в един кораб, се попада на едно късче от историята, казва Стоян Димитров.
„Съвременните кораби са 140. До дървените, които са от античността, не можем да стигнем, защото са покрити с пясъци. Морето ревниво пази всички антични кораби“, добавя доц. Орачев.
Поверията, че от потънал кораб не се вади нищо, защото носи лоша поличба, са отдавна загърбени. Иманярите не се вълнуват от тях. Често подмамени от легенди за тайнствени съкровища, те не се спират пред никакви трудности, но нанасят поразии за откриването на исторически факти.
Приятели на морето от Бургас дори инициираха подписка, с която настояват да се изостри вниманието на държавата в лицето на Министерствата на транспорта, на културата и на екологията към проблема с потъналото историческо наследство и настояват потъналите кораби по нашето Черноморие да бъдат съхранени като държавно богатство и да се осъществява контрол. Той в момента липсва. Добави Коментар