17 ученици крепят Морското училище в Бургас, шефът му сформира паралелка
Съдбата на Морското училище в Бургас се крепи на 17 деветокласници, които тази година са били приети в специалност „Корабоводене”. Макар че броят на учениците е под минимума за сформиране на паралелка, която по правило трябва да наброява 18 младежи, такава е сформирана и учебната година там ще започне. Това каза шефът на Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов „Свети Никола” Панайот Жечков.
Преди дни областният управител Павел Маринов повдигна проблема с риска училището да бъде закрито. От прессъобщение от областна управа става ясно, че гимназията се намира в критично състояние и на практика е пред закриване.
Изходът от създалата се сложна ситуация според областния управител е в преобразуване на съществуващите специалности с цел тяхното по точно адаптиране към изискванията на живота и практиката. Конституирането на нови, по-атрактивни специалности ще привлекат млади хора за обучение така, че една от образователните легенди на града няма да погине, съобщиха от администрацията на губернатора.
Шефът на училището Панайот Жечков обаче реагира абсолютно спокойно на тревожното съобщение от областна управа. Той даже се почуди дали зад него не стои политическа цел и отстраняването му като директор, тъй като той е и общински съветник от ГЕРБ. Оказа се обаче, че тази година именно шефката на Регионалния инспекторат по образование, която също е представител на ГЕРБ в местния парламент – Виолета Илиева, е дала благословията си в училището да няма трусове като е утвърдила паралелката от 17 ученици.
„Приемът е намален, ама няма да се закрива училището. Не го знам откъде му е дошло на акъла на областния управител. Миналата година си направихме една паралелка и тази година една, въобще няма тенденции за закриване. По принцип професионалното образование каталясва. Няма деца, а и учениците с двойки на матурите нямат право да кандидатстват. Няма проблем да започнем учебната година. Аз питах Маринов дали се готвят да ме сменят, ако е така – да се махам сам. Аз съм се явявал на конкурс преди 20 години.”, каза Панайот Жечков. Той каза, че е нямал среща с Маринов за съдбата на Морското.
Според Маринов пък спасяването на училището трябва да стане чрез привличане на експерти от Министерството на образованието и спорта, чрез акумулиране на средства за образователни иновации от различни държавни и публични фондове за квалификация и преквалификация на човешките ресурси, както и чрез други конкретни мерки за запазване и укрепване на училището.
Неясната обстановка в училището и пълното разминаване в позициите на институциите обаче вероятно ще се пренесе и в други учебни заведения в Бургас до началото на учебната година, прогнозираха от просветните среди. Причината е, че остава по-малко от месец до 15 септември, а все още не е ясно кой ще е начело на Инспектората по образование, тъй като до момента от страна на управляващите не произлизат приемливи имена за наследник на сегашната шефка Виолета Илиева.
ТОЛКОВА СТЕ ЖАЛКИ СЪС ЗЛОБАТА СИ.....
Otegliai se samo v Otmanli na daliana da obrashta6 kiofteta po cial den.Prav si Pu - mnogo neshto izkradaha.Che i mene sa ma vavlichali v shemite da makna stoka ot Vapcara do uchilishteto i t.n A tam na barakite kakva diva india e ne e za razpraviane!