Ще има ли водна криза в Бургас и Варна? Какво е състоянието на язовир „Камчия“?
Застрашено ли е Южното Черноморие от воден режим? Това беше основният въпрос на спешната среща, свикана от Министерството на околната среда и водите през октомври. На нея присъстваха представители на водоснабдителните дружества от Бургас, Варна и Сливен, след като състоянието на язовир „Камчия“ – основният източник на питейна вода за региона – породи сериозни притеснения.
Колко вода има в „Камчия“ и стига ли тя?
Язовир „Камчия“ е най-големият водоизточник за Бургас и част от Варна, с общ обем от 233 милиона кубични метра. Въпреки дългите периоди без валежи и липсата на сняг, наличният воден обем в момента е около 55%, а полезният обем – 32%.
Според областния управител на Бургас проф. Мария Нейкова това количество е достатъчно за осигуряване на питейна вода в следващите 10 месеца.
„Състоянието на язовира е стабилно, а през последните месеци обемът се поддържа на добро ниво. Воден режим не се очаква, а дори напротив – прогнозите са, че нивото на водата ще се покачи“, заяви проф. Нейкова пред БНТ.
Има ли риск за водоснабдяването на Бургас и Варна?
Въпреки успокоителните прогнози, язовир „Камчия“ остава под постоянен мониторинг. Наличието на достатъчно вода в момента не означава, че водната криза е напълно избегната. Продължаващите суши и климатичните промени правят ситуацията непредвидима.
Алтернативните водоизточници – язовирите Ахелой и Порой – засега не могат да бъдат използвани за питейни нужди, тъй като липсва пречиствателна станция. Проект за изграждането ѝ има, но финансирането все още не е осигурено.
Какви са следващите стъпки?
Специалистите следят внимателно ситуацията, като се надяват на обилни валежи през зимата, които да гарантират стабилно водоснабдяване за Южното Черноморие.
За момента водна криза не е на дневен ред, но ако сушата продължи, е възможно да се наложат спешни мерки.
И познайте комисийките какво вписват в протоколите..
Точно преди година, по същото време язовир Камчия е бил запълнен с над 52% полезен обем…..
НО няма проблем. А де?!
Много хора на едно място с лоша хигиена и безпрецедентна мръсотия в града.
Въпрос на време е да включат и режим на водата. Обаче, този режим, дали ще важИ за обектите в туристическия бизнес?!?